3.12.2016
(pch) – Pech, Adamiec, Knotek, Vltavský, Cvach nebo Haylett – říkají vám tahle jména něco? Pokud ne, pak vězte, že se může jednat o naše budoucí olympioniky... v lakrosu!
Lakros má ve své bohaté historii i krátkou olympijskou kapitolu – v letech 1904 a 1908 byl na programu olympijských her a na dalších třech olympiádách (1928, 1932 a 1948) by sportem ukázkovým.
Na tuto kapitolu v roce 2012 po dlouhé cestě zahrnující sjednocení mužské a ženské federace, přijetí a zavedení celého aparátu sportovní legislativy a především obrovský rozmach sportu v devadesátých a nultých letech navázala Mezinárodní lakrosová federace (FIL) pod vedením Stana Cockertona vstupem do SportAccordu, což je zastřešující organizace pro mezinárodní federace olympijských i neolympijských sportů a první povinná zastávka na náročné stezce vedoucí do rodiny olympijských sportů.
O rok později slavila lakrosová diplomacie dobytí dalšího postupného cíle – v roce 2013 byla FIL, která má aktuálně 55 členů, přijata do Mezinárodní asociace Světových her (IWGA), což je mezinárodní asociace, která sdružuje mezinárodní federace neolympijských sportů a pořádá Světové hry (hry neolympijských sportů, nad nimiž má patronát Mezinárodní olympijský výbor). Lakros je dokonce zařazen na program Světových her 2017 ve Vratislavi. Této akce se zúčastní ženské týmy USA, Austrálie, Kanady, Velké Británie, Japonska a Polska. Mezi IWGA a Mezinárodním olympijským výborem (MOV) je úzká vazba a obě organizace sdílejí stejné hodnoty.
Dalším krokem je uznání sportu MOV. I zde FIL podnikla příslušné kroky – 30. srpna 2016 požádala o statut předběžného uznání (společně se 16 dalšími sporty). V nejbližší době by mělo přijít rozhodnutí sportovního úseku MOV o zúžení výběru kandidátů, což je jakési doporučení pro výkonný výbor MOV, který by měl o věci rozhodovat 8. prosince. Předběžné uznání je na dobu dvou let a po něm následuje doporučení (či nedoporučení) výkonného výboru MOV členstvu MOV (aktuálně 95 členů), zda má být federace plně uznána.
Jakmile MOV uzná mezinárodní sportovní federaci, je to obvykle popud, aby ji uznaly i místní olympijské výbory. FIL je již nyní dobře připravena – utvořila Výbor pro olympijskou vizi, jehož úkolem je získat 3 až 4 mil. USD, které budou podle názoru vedení FIL potřebné na poslední krok, tj. zahrnutí do programu olympijských her.
Budeme tedy držet palce Pechovi, Adamiecovi, Knotkovi, Vltavskému, Cvachovi nebo Haylettovi už v roce 2024 v Budapešti, Los Angeles, nebo Paříži, anebo až v dalším olympijském cyklu v roce 2028?
Na jakém místě skončí český výběr na MS v boxlakrosu?
Celkem hlasů 139