Lacrosse > Ženský lakros > Lakros se vrací na olympijské hry, Češky mají šanci v Los Angeles hrát

Lakros se vrací na olympijské hry, Češky mají šanci v Los Angeles hrát

16.10.2023

Lakros se vrací na olympijské hry, Češky mají šanci v Los Angeles hrát

Sen celosvětové lakrosové komunity se naplnil. Náročná, ale svědomitá práce se vyplatila a lakros se s variantou sixes představí na letních olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028. Návrh pořadatelů dnes schválil Mezinárodní olympijský výbor na kongresu v Bombaji. Do USA by se mohly za pět let podívat také české reprezentace, hlavně ženský tým má velmi nadějnou generaci.

„Lakros je rychlý a dynamický sport s bohatou historií a jeho zařazení do olympijské rodiny je vítaným krokem nejen pro milovníky kolektivních sportů,“ říká prezident České lakrosové unie Roman Pokorný.

Šestkový lakros, jak se sixes v překladu nazývá, se dostal mezi pětici nových sportů, které si pořadatelé olympijských her v Los Angeles jednorázově vybrali. Těmi dalšími jsou baseball spolu se softballem, squash, kriket a také vlajkový fotbal, což je bezkontaktní varianta amerického fotbalu. „Tímto krokem se otevřou dveře pro nové sporty a přinesou tak větší rozmanitost a zajímavost pro olympijské fanoušky po celém světě,“ zmiňuje Pokorný a dodává: „Zajímavostí je, že disciplína sixes je nejvíce podobná jednoručnímu českému lakrosu, který se u nás hraje už více než šedesát let.“

Obrovskou radost mají také představitelé World Lacrosse (WL), kteří na olympijské cestě pracovali více než deset let. „Není nic většího, než že byl lakros začleněn jako olympijský sport. Nyní nastává náš čas zazářit a ukázat světu, jak lakros přispívá k lepším zítřkům,“ uvádí prezidentka WL Sue Redfernová.

Češky mají zkušenost s disciplínou sixes z loňských Světových  her v americkém Birminghamu, kde poměřily síly se světovou elitou v rámci turnaje osmi nejlepších týmů planety. Těsně předtím na mistrovství světa v ženském lakrosu skončily sedmé. „Vyšvihli jsme se do evropské špičky a chceme si tuhle pozici dlouhodobě udržet. To znamená, že i ve světovém měřítku bychom se rádi posunuli ještě o kousek výš,“ rozebírá trenér české ženské reprezentace Adam Ondráček a doplňuje: „Pro hráčky, kterým je nyní mezi patnácti a dvaceti lety, jsou olympijské hry v Los Angeles obrovská motivace, aby na sobě začaly makat na úrovni, jako to dělají profesionální sportovci.“

Za dva roky budou další Světové hry v čínském Čcheng-tu, kde se se šestkovým lakrosem opět počítá.  Ve stejném roce je v plánu mistrovství Evropy a o rok později se pak uskuteční první mistrovství světa v sixes. Kritéria kvalifikací pro účast na OH 2028 se ale budou teprve řešit. Šanci určitě budou mít také čeští muži, kteří vynikají v disciplíně boxlakros, která se Sixes také v lecčems podobá.

Jednou z hráček, která by se za pět let mohla na turnaji pod olympijskými kruhy představit, je čerstvě dvacetiletá Linda Semeráková. „Pro celý náš lakros je to velmi důležitá zpráva, něco, o čem jsme všichni dlouho snili. Každý sportovec má asi vrchol být jednou na olympiádě a tím, že nám to teď umožnili, tak se nám ten sen může splnit. Už se tam jen dostat,“ zmiňuje držitelka stříbra z červencového mistrovství Evropy juniorek v Praze. Semeráková navíc ve Spojených státech vyrůstala. „Je to pro mě druhý domov, navíc jsme tam loni hráli i Světové hry. Je to až poetické, že se taková událost vrací tam, kde má lakros kořeny,“ dodává Semeráková.

Podle Pokorného můžou Češky v Los Angeles dokonce pomýšlet na víc než jen účast. „Z Evropy má kromě Velké Británie slušné naděje na úspěch i český ženský tým. Myslím, že je šance i na medaili.“

Sixes je varianta, při které se hraje na menším hřišti (70x35 metrů) v pěti hráčích v poli plus brankář. Má upravená pravidla oproti fieldlakrosu. Zápasy se hrají na 4x8 minut a jsou divácky velmi atraktivní. U nás se hraje Czech Sixes League, zřejmě nejdéle fungující soutěž v této disciplíně v Evropě. Další kolo je na programu 5. listopadu.

Lakros se vrací na olympijská kolbiště po dlouhých 120 letech. Nejdříve byl oficiálně na programu OH v letech 1904 a 1908, pak ještě třikrát jako ukázkový sport, konkrétně v letech 1928, 1932 a 1948.

V posledních letech se lakros velmi rozšířil po celém světě. V současnosti je v rámci World Lacrosse
organizováno 90 zemí, přitom jen za poslední dvě dekády se počet členských států zdvojnásobil.

Pavel Urban

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa