Lacrosse > Mužský lakros > Kam míří Slavia?

Kam míří Slavia?

11.3.2010

Kam míří Slavia?

(kh) - Před začátkem nadstavbové části Národní box lakrosové ligy 2009/10 nám devětadvacetiletý kapitán lakrosového týmu Slavia Praha svěřil své dojmy z probíhající zimní přípravy a popsal cíle svého týmu v letošní sezóně.

Jakube, jak probíhá zimní příprava?
Zatím bych řekl, že docela úspěšně. Sám na sobě cítím postup jak ve fyzické vybavenosti, tak v lakrosových dovednostech. Když navíc sleduji kluky v týmu, mám pocit, že posun jasně vidím u všech hráčů, kteří tréninky pravidelně navštěvují. Teď jen zbývá vše prodat na hřišti proti skutečným soupeřům.

V čem se liší zimní příprava od minulých let?
Zimní příprava se změnila poměrně výrazně jak z hlediska kvantity, tak z hlediska kvality. Po dílčích neúspěších v uplynulém roce, které byly do značné míry zaviněné nižší účastí na tréninkách, jsme vyzkoušeli model, který by se dal nazvat individuální. Přes zimu každý dostal určité individuální úkoly z hlediska fyzické kondice a technických dovedností a na každém jednotlivci leží zodpovědnost za jejich rozvoj. Společné tréninky jsou méně často a výrazně se díky tomu oproti loňsku zlepšily.

Jsi tedy se zimní přípravou spokojen?
Určitě. Na tréninku se teď totiž scházíme ve vysokém počtu a můžeme se tak naplno věnovat všem herním činnostem. Trénink tak má celou dobu náplň i spád, protože trenér se nemusí ohlížet na to, zda má k dané aktivitě dostatek hráčů a jestli už náhodou nepadají únavou na ústa.

Povídá se, že tým vnitřně získává na síle, ale bohužel se stále nepodařilo vše dokázat na hřišti.
To je rozhodně pravda. V současnosti má tým více než deset hráčů se slušnými zkušenostmi, kteří už vědí, co si na hřišti počít. Jde však o to, tyhle vědomosti prodat v zápase a dovednosti předat dál. Loni nám v podzimní části chybělo, nejen kvůli zraněním a nemocem, několik důležitých hráčů. Náš tým se navíc potřeboval zbavit tíhy očekávání, které na něj okolí kladlo.

O jaká očekávání se jednalo?
Když tým přišel na zápas a měl dojem, že všichni čekají výhru a ono se na hřišti první polovinu utkání nedařilo, mělo mužstvo tendenci složit zbraně. Myslím, že tohoto tlaku jsme se zbavili a můžeme začít hrát daleko uvolněněji. To je první krok k tomu, abychom ukázali, co umíme.

Co očekáváš v prvním zápase nadstavbové části?
Očekávám, že se ze Slavie stane smečka hladových vlků, kteří se budou snažit lapit každý míč, který zaskočenému a vystrašenému soupeři vypadne z lakrosky. Neočekávám nic míň, než bojovnost, chuť hrát a snahu zvítězit. To ale neplatí jen pro první střetnutí v nadstavbě. Já věřím, že tohle se stane pravidlem pro všechny zápasy. My potřebujeme přijít na utkání s čistou hlavou, ne s předem jasnou představou o tom, jak zápas dopadne.

Jaké jsou cíle týmu?
Celkovým cílem týmu je hrát uvolněný lakros. Přejeme si, aby si divák, který přijde na naše utkání s jakýmkoliv soupeřem, řekl, že to střetnutí stálo za to vidět. Najít si svůj herní styl a pohodu, hrát stejně dobře proti slabším i silnějším soupeřům a dohánět vyspělejší týmy. Abychom tohoto dosáhli, musíme si každý sám i vzájemně víc věřit a ve všech utkáních rozhodně daleko více střílet. Mimo hřiště se musíme také postarat o expanzi lakrosové Slavie, především založit juniorský, případně i dětský tým.

Vrcholem příští sezóny bude MS mužů v Praze. Má někdo z týmu Slavia Praha šanci dostat se do nominace, nebo to bude výhradně záležitost hráčů z jiných klubů?
Já stále věřím, že tu šanci má každý. Čas se blíží, zbývá něco málo přes rok, ale za dvanáct měsíců se dá udělat obrovský kus práce. Stačí jen chtít a investovat do toho svůj čas i energii. Soupiska je sice krátká, ale zatím do ní trenér reprezentace nenapsal jediné jméno. To nejhorší, co může člověk udělat, je říct si „na to nemám“. Existuje pouze „na to nemám chuť nebo čas“. Chápu, že existují i jiné cíle a věci než lakros a mistrovství. Pokud se ovšem někdo opravdu chce dostat do nominace, musí pro to něco dělat.

Zda Slavia bude skutečně chtít naplnit své cíle se můžete přesvědčit již tuto neděli v Radotíně, kde se od 13.00 hod. Pražané utkají v zajímavém a důležitém klání s Plzní. 

Kathryn Hay 

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 200