Lacrosse > Mužský lakros > Kam míří Malešice?

Kam míří Malešice?

12.1.2012

Pavel Semerák a Jim Veltman
Pavel Semerák a Jim Veltman

Po deseti letech strávených pracovně v zámoří se vloni po mistrovství světa v boxlakrosu vrátil do Prahy dlouholetý hráč Malešic, náležící do první generace „otců zakladatelů“ obouručního lakrosu v Čechách, Pavel Semerák. V podzimní části NBLL se představil jako nový kouč Malešic.     

Kdy jsi přijal nabídku na trénování Malešic?
Již dlouho bylo celkem jasné, že se po mé desetileté americké misi vrátím do Malešic. Přeci jen jsem tam něco prožil a mám tam úzké vazby. Myslím, že jsme si vše potřebné potvrdili během květnového mistrovství světa v Edenu.

Jaká bude tvoje pozice v týmu. Nahrazuješ Vláďu, anebo budete spolupracovat?
Vláďa Beran je pro Malešice nepostradatelná postava a vůbec si nedovedu představit Malešice bez něho. Takže on se posunul výše, na post generálního manažera, a já jsem hlavní trenér. Prakticky to je ale promíchané, neboť já se také nemohu zúčastnit všech akcí, jelikož po návratu stále ještě řeším všemožné stěhování atd. Takže když je potřeba, tak zaskočí na postu „head coache“ a naopak.

Jakým směrem chceš dál Malešice vést?
Samozřejmě bych je rád vedl směrem vítězným... Bude to ale těžké. Musím zajisté vycházet z hráčské základny, která je v Malešicích k dispozici. A to jak kvalitativní, tak kvantitativní. Bylo by skvělé, pokud bychom měli třicetičlenný hráčský tým a z něj mohli vybírat vhodné typy hráčů pro každé další utkání. Realita je ale spíš taková, že kdo přijde, tak hraje. To se pak dost těžko stanovuje složitější taktika. Nicméně, potenciál tam je. Vidím v týmu několik výrazných talentů, kteří by jednou mohli být i oporami reprezentace.

Jaké máš konkrétní krátkodobé a dlouhodobé cíle s týmem?
Naším letošním cílem je jednoznačně finálová účast v NBLL. S tradicí jednoho z historicky nejúspěšnějších týmů české lakrosové historie ani žádný jiný cíl mít nemůžeme. Je jasné, že Radotín je výkonnostně jinde než zbytek ligy. Oni na tom dlouhodobě pracují a ten sportovní úspěch si poctivě odpracovali. Bylo by skvělé, pokud by se něco podobného časem podařilo i nám v Malešicích. Jsem ale realista a vím, že Radotín je na tom -i geograficky- jinak než Malešice. Dlouhodobým cílem je, abychom hráli vyrovnané série s našimi finálovými soupeři. Myslím, že by to značně prospělo i dalšímu vývoji lakrosu v Česku. Je třeba rozšířit špičku českého lakrosu, aby se ve finále stále neopakovaly stejné týmy.

Budeš stavět na svých zkušenostech hráče, anebo spíše ze své znalosti zámořského lakrosu? Lze vůbec takové zkušenosti uplatnit v českých podmínkách?
To je dobrá otázka! Zkušenosti ze zámoří se určitě v našich podmínkách uplatnit dají. Já jsem měl tu možnost se dostat k profesionálnímu týmu NLL opravdu hodně blízko a tak vím, že ani tam není vše naprosto dokonalé. Nezřídka se stalo, že na trénink dorazilo pouze pár hráčů, neboť ostatní uvízli ve sněhových kalamitách, když se slétali do New Yorku ze všech možných koutů USA a Kanady. Kdo to nezažil, tak by byl často dost nemile překvapen například i nízkou úrovní tréninkového zázemí.

Nicméně tam otázka asi nesměřovala. Bude to kombinace obého, tzn. jak hráčských zkušeností, tak okoukání NLL. V neposlední řadě je to i zkušenost ze spolupráce s Jimem Veltmanem, která mi asi dala ze všeho nejvíce. Přeci jen, jsem s ním již více než pět let v pravidelném kontaktu. V každém případě, malešický tým potřeboval změnu, nový impuls. A to věřím, že budu.

Už jsi nějaká utkání odkoučoval. Jak na tebe úroveň české ligy působí?
Za těch deset let, co jsem neměl možnost pravidelně sledovat českou ligu, se udělal neskutečný pokrok, že se to snad ani nedá srovnávat. Nicméně v porovnání se zámořím stále pokulháváme, hra je stále velmi pomalá. Vše by mělo být v podstatně větší rychlosti. To je ale vývoj. Ono to přijde. Je jen otázka, zda za deset, či třicet let.

Co rozhodčí? Občas tě bylo na střídačce poměrně hodně slyšet.
S tím předchozím samozřejmě souvisí i úroveň rozhodčích. I oni se potřebuji učit a získávat zkušenosti. Nicméně, vzhledem k tomu, že jsou, jako snad jediní v celém lakrosovém dění, placeni, tak bych předpokládal, že jejich výkony tomu budou odpovídat.

Jak se ti líbí systém ligy?
Popravdě řečeno jsem ho zatím vůbec nepochopil. Je děsivé, že nikdo neví, kdy budeme hrát další ligové utkání, neboť to není určeno. Takto se to dělat seriózně nedá…!

Malešice jsou přihlášeny na Zimní boxlakrosový turnaj, který pořádá v únoru Jižní Město. Co od něj očekáváš?
Jelikož máme několik mladých, či začínajících hráčů, tak doufám, že si zahrají a získají nějaké zkušenosti. Budeme to brát především jako přípravu na další utkání NBLL.

Máš nějaké další plány, jak se zapojíš do lakrosového dění v ČR?
Přijal jsem nabídku prezidenta ČLU Romana Pokorného, abych vystupoval jako kontakt za celý český lakros, tedy mužský i ženský, pro zahraničí. Stávalo se totiž, že některé informace či požadavky ze zahraničí byly zaslány někam, odkud se již nedostaly dále. Teď by tedy mělo vše chodit na mě a já bych to dále distribuoval, příp. sám odpovídal. Věřím, že to ještě zvýší kredit českého lakrosu, který jsme především po loňském světovém šampionátu získali.

Ptal se Petr Chmelař 

 

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 346

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%