Lacrosse > Na Mezinárodní den dětí se dohrávají juniorské soutěže

Na Mezinárodní den dětí se dohrávají juniorské soutěže

31.5.2024

V sobotu bude z lakrosového pohledu živo jak v Malešicích, kde finišuje Juniorská boxlakrosová liga, tak na Mrázovce, kde se zakončí Juniorská liga ženského lakrosu. Den dětí tak možné budoucí lakrosové hvězdy zažijí právě s tímto sportem.

Přestože se organizátoři Juniorské boxlakrosové ligy (JBLL) potýkali s různými problémy, třeba i kvůli zajištění kryté hrací plochy v zimním období, má za sebou soutěž hraná v šesti věkových kategoriích velmi slušná čísla. Ve více než dvaceti termínech se v právě končící sezoně odehrálo téměř 150 zápasů.

Kategorie U14, U16 a U18 už mají ligu za sebou. Na podzim si vyzkoušeli krátkou soutěž ve fieldlakrosu a v neděli v Radotíně přičichnou také k disciplíně sixes, která se bude hrát na olympijských hrách 2028 v Los Angeles.

Zítřek tedy bude v JBLL patřit závěrečným bojům v kategoriích U8, U10 a U12. Zatímco ti nejmenší, kteří nastoupí v Malešicích od 9 hodin, nehrají na výsledky, ale spíše pro radost, tak starší kluci a holky si to ještě rozdají o konečné umístění. V kategorii U10 vede Jižní Město a čtyřzápasový program startuje v 10.30. Ještě starší hráči, kde je v čele Sokol I. Smíchov, budou dohrávat tři utkání od 14.10.

Do soutěží v rámci JBLL se zapojily týmy z Jižního Města, Libuše, Malešic, Plzně, Radotína, Smíchova a Zbraslavi. „Též jsem zaznamenal kluky z Pardubic, kteří ale zatím nepostavili vlastní tým. Počet hráčů účastnících se chlapeckých juniorských soutěží se drobně zvyšuje, což je určitě dobrá zpráva,“ říká prezident Českého svazu mužského lakrosu Jiří Tilšer.

V rámci Juniorské ligy ženského lakrosu (JLŽL) se hraje po celou sezonu v kategoriích U9, U11, U13 a U15. Zatímco první tři uvedené sekce hrají pouze v pěti hráčkách v poli, plus brankářka, nejstarší nastupují na velké hřiště s plným počtem hráček. Program na Mrázovce zítra startuje v 9 hodin a v každou celou hodinu začíná zápas další kategorie. Ve všech vyhrají týmy z Radotína, na tomu už se nic nezmění. „Věříme, že se na víkend holky těší, jde o završení jejich celoročního snažení,“ uvádí jedna z organizátorek soutěží v ženském lakrosu Kateřina Hlavsová. Ta by byla ráda, aby v dalších letech přibyly i další týmy než jen z Radotína a ze Smíchova. Byť se zde objevují i některé hráčky z Jižního Města a Brna.

„Letošní sezona přinesla juniorkám více zápasů než v minulých letech. Odehrála se čtyři ligová kola na podzim a čtyři na jaře. Navíc jsme pro juniorky v lednu uspořádali zimní turnaj v sixes, kterého se zúčastnilo šest týmů včetně dvou polských. Kvalitní juniorské celky do šestnácti let v Evropě bohužel chybí, proto jsme navázali pro začátek spolupráci s Polkami,“ líčí situaci v ženském lakrosu Hlavsová.

Na programu pro příští sezonu už se pilně pracuje, u holek zřejmě zůstanou formátky stejné, jen ženy se na podzim vrhnou více na sixes, protože už v březnu 2025 se hraje mistrovství Evropy v této disciplíně. Kluci mají v rámci JBLL předběžně naplánováno deset hracích víkendů pro celou příští sezonu a pět termínů pro sixes.

Výsledky ze soutěží můžete tradičně sledovat na webu: https://www.pointbench.com

Text: Pavel Urban

Foto: ČLU, Kateřina Hrubá, Lívia Šavelková

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 264