Lacrosse > Mužský lakros > Juniorky LCC uspěly v Berlíně, junioři bodovali v Kanadě

Juniorky LCC uspěly v Berlíně, junioři bodovali v Kanadě

18.7.2016

Juniorky LCC uspěly v Berlíně, junioři bodovali v Kanadě
Juniorky LCC uspěly v Berlíně, junioři bodovali v Kanadě
Juniorky LCC uspěly v Berlíně, junioři bodovali v Kanadě

(mi) – Mladí lakrosisté z radotínského LC Custodes se v červnu vydali na cesty a v zahraničí se rozhodně neztratili. Harpyje, jak si říkají děvčata v kategorii do 16 let, se po úspěšné výpravě do Mnichova na přelomu dubna a května, vydaly na turnaj do Berlína, kluci – Wolves – vyrazili do zámoří.

Berlin Open je jeden z největších lakrosových turnajů v Evropě a letos poprvé byla v jeho rámci otevřena i kategorie dívek do 16 let. Radotínská děvčata mezi čtveřicí týmů nenašla přemožitele a získala trofej pro vítěze. V základní skupině Harpyje porazily český tým No Angels 17:8 a pak si poradily i s německými celky z Frankfurtu (13:7) a Berlína (18:6). Do finále tak postoupily z prvního místa; jejich soupeřem se stal tým z Frankfurtu, který smetly zcela jednoznačně 14:1. Rozšíření turnaje o juniorskou kategorii bylo bohužel na úkor kategorií seniorských, a pro muže a ženy LCC organizátoři místo nenašli. Jediným českým zástupcem tak bylo Jižní Město, jehož ženy skončily šesté a muži ve veslmi solidní konkurenci čtvrtí.

Zatímco děvčata zářila v Berlíně, kluci, kteří hrají pod názvem LCC Wolves se připravovali na velkou výpravu na největší kanadský juniorský boxlakrosový turnaj – Canada Day Tournament –, jehož jubilejní 40. ročník se konal v Calgary. Turnaje se LCC jako jediný evropský tým účastnil potřetí, naposledy to bylo v roce 2000. Na turnaji se letos představilo celkem 112 týmů ve věkových kategoriích od 6 do 16 let, v areálu Calgary Soccer Center se hrálo na osmi hřištích. Zajímavostí pro nás je, že boxlakros v Kanadě běžně hrají nejen kluci, ale i děvčata, a to jak v samostatných kategoriích, tak dohromady s kluky.

LCC vypravil tým do kategorie Midget B, tedy do 16 let. Kromě radotínských hráčů se vydali reprezentovat český lakros i tři hráči Old Dogs Plzeň a všichni společně absolvovali poctivou přípravu.

Po několika trénincích na místě a návštěvě elitních zápasů kanadské ligy Junior A byl před samotným turnajem prvním opravdovým setkáním s kanadským lakrosem přátelský zápas proti týmu Axemen. Hrálo se podle kanadských pravidel, která se mírně liší od mezinárodních, používaných u nás. Branky jsou se na menší, neuplatňuje se časový limit na vyvezení míče a rozdíly jsou i ve hře v brankovišti. Naši kluci se dokázali na změny dobře adaptovat, zápas odehráli s velkým elánem a ve velkém tempu a remíza 6:6 byla do turnaje povzbuzením.

Každý z deseti týmů v kategorii odehrál nejprve čtyři zápasy v základní skupině proti vylosovaným soupeřům. Podle získaných bodů pak bylo sestaveno pořadí, první dva se střetli o titul, třetí se čtvrtým hráli o bronz. Bodovalo se nejen za vítězství v zápase, ale i za vítězství v jednotlivých třetinách, maximální počet bodů za zápas byl tedy 5.

Prvním soupeřem Wolves byli Edmonton Warriors a Wolves po velmi dobrém výkonu dokázali napínavý zápas vyhrát 6:4 za 4,5 bodu. Naopak ve druhém utkání proti zdálivě slabším Hornets se příliš nedařilo, nefungovala spolupráce a Wolves získali po porážce 5:6 získali 1,5 bodu. Proti Knights se ale kluci dokázali zkoncentrovat a připsali si další vítězství, tentokrát 9:3, a 4,5 bodu. Rozhodující zápas proti Otokoks Raiders bylo potřeba vyhrát, aby zůstala naděje na play-off. Po vlažném začátku, kdy soupeř záhy vedl 3:0, kluci zabojovali, ještě v první třetině otočili na 4:3, zápas vyhráli 8:4 a postoupili do utkání o bronz. V něm nestačili na zkušenější Cudas, kteří narozdíl od trochu přemotivovaných Wolves nedělali zbrklé a hloupé fauly a lépe stříleli. Zápas skončil 5:8. I tak je celkové čtvrté místo na turnaji úspěch. Kluci si vyzkoušeli, že v kategorii Midget B určitě nezaostávají (Midget A jsou ale o třídu lepší). Ohlasy od soupeřů a koučů, které se k nám dostaly, byly vesměs velmi pozitivní. Pro kluky byla výprava velkou lakrosovou zkušenost a mimo lakrosu samotného zbyl čas i na poznávání Calgary a jeho okolí.

LCC Radotín děkuje všem, kteří pomohli cesty na oba turnaje zajistit. Kromě obětavých rodičů patří dík za finanční podporu České lakrosové unii a také firmě Hertz, která poskytla vozy za zvýhodněných podmínek jak do Berlína, tak v Calgary.

Ondřej Mika

Web berlínského turnaje www.berlinopen.de

Web Canada Day Tournament

Fotogalerie z Berlína je zde.

Fotogalerie z Calgary je zde.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 215