Lacrosse > Mužský lakros > Junioři ze šampionátu odnáší bronzovou medaili. Český fieldlakros na ni čekal osmnáct let

Junioři ze šampionátu odnáší bronzovou medaili. Český fieldlakros na ni čekal osmnáct let

6.7.2019

Úkol splněn. Češi získali bronzovou medaili na vůbec prvním Mistrovství Evropy ve fieldlakrosu v kategorii hráčů do 20 let, které se koná v areálu pražské Aritmy. Odveta vyšla a po prohraném úvodním sobotním zápasu s Irskem 5:9 Češi stejného soupeře v boji o bronz porazili 4:2.

Poslední medaili pro český fieldlakros získali čeští senioři na Mistrovství Evropy v roce 2001. Tenkrát také bronzovou.

Splnili jsme úkol. Bronz byl můj osobní tip. Třetí místo považuju za stoprocentní úspěch,“ radoval se po vyhraném zápase 4:2 nad Irskem trenér Vladimír Manda a dodal, že to byl nejlepší fieldlakrosový zápas, který Češi hráli za posledních pět let. Nejen on, ale celý český tým po vítězném zápase ještě dlouho jásal.

Bronz pro mě znamená splnění dětského snu. Reprezentovat český národ a získat medaili, ještě na domácím mistrovství a před naším publikem, to je něco neuvěřitelného,“ s úsměvem řekl Tomáš Knotek, který proti Irsku dvakrát skóroval a jednou asistoval.

Český tým po první pětiminutovce prohrával proti Irům 0:1, díky gólu Knotka ale končil první čtvrtinu vyrovnaným skóre 1:1.

Ze začátku se mi nedařilo. Pak jsem byl rád, když mi Pavel Srch přihrál na první gól. To pro nás bylo důležité, vyrovnali jsme na 1:1 a dostali jsme se do zápasu. Od mého druhého gólu na 2:1 v druhé periodě jsme si drželi vedení. Takový začátek utkání byl důležitý hlavně pro tým,“ vysvětlil po zápasu Knotek. Češi měli týmového ducha, drželi míček, a hlavně hrála dobře obrana. Ta v utkání s Irskem podle Knotka předvedla svůj nejlepší výkon na šampionátu.

Jelikož na české straně úřadoval v brance pro Iry překonatelný J. Malasek a v útoku se Češi připravovali o brankové šance zbytečnými nevynucenými chybami, brankových oslav si četní diváci z obou táborů příliš neužili.

Pracovitá obrana a skvělý Malasek pak drželi po celé utkání zrádný dvoubrankový náskok. Na hráčích obou týmů byla znát únava z vyčerpávajícího turnaje, ale Češi v sobě dokázali v rozhodujících chvílích najít více rezerv než soupeř a i přes časté nevynucené chyby v rozehrávce nebo útočné fázi, pramenící právě z únavy, v důležitých běžeckých soubojích o volné míče či volný prostor většinou svého soupeře překonávali.

Úspěšná odveta
Pavel Srch, který byl nejužitečnějším českým hráčem podle kanadského bodování s osmi góly a sedmi asistencemi, říká, že k medaili pomohlo i to, že se Češi s Iry na hřišti už jednou potkali. A to hned při úvodním zápase šampionátu, kdy český tým prohrál 5:9. „Připravovali jsme se na ně i ze záznamu našeho zápasu. Z chyb, které jsme udělali především v obraně. Dneska jsme zamknuli jejich nejlepšího hráče Aidana Dempseyho, na kterém stojí celý útok. To jsme v sobotu nevěděli, protože to byl první zápas,“ upřesnil Srch.

Český tým měl ale velkou oporu i v brankáři Jacobu Malaskovi, který za svůj páteční výkon dostal cenu nejlepšího hráče zápasu. „Nečekal jsem to. Myslel jsem si, že jsem hrál lépe v utkání s Izraelem, ale se svým výkonem jsem spokojený. Dostal jsem jen dva góly, což je super, ale hra byla týmová. Vyhráli jsme hlavně díky klukům,“ usmíval se gólman.

I trenér ale ocenil Malaskův výkon. „Brankář nás dnes hodně podržel. Jeho konzistentní výkon, který byl hlavně v kritických situacích strašně důležitý, celému týmu přinesl sílu dohrát do vítězného konce,“ pochválil brankáře kouč Manda a vřelými slovy nešetřil ani na zbytku týmu. „Máme hráče z pěti českých týmů a parta si perfektně sedla. Ti kluci se normálně nemusí, když hrají proti sobě, ale tady vznikla nová přátelství, která podle mě budou přetrvávat i další roky,“ hrdě dodal Manda.

Za pracovitost, bojovné srdce a disciplínu si Češi bronz zaslouží i s vědomím toho, jak vyrovnanou partii po většinu utkání sehráli s Německem, které všechny své soupeře včetně Anglie poráželo rozdílem třídy a u něhož by bylo obrovským překvapením, kdyby si v dnešním finále právě s Anglií nedokráčelo pro evropské zlato.

Výsledky, program utkání a veškeré další informace naleznete na webu ME.

Foto: Marek Stor a Adéla Blahovcová

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa