Lacrosse > Ženský lakros > Jak šel lakrosový čas v Belgii - kopie - kopie

Jak šel lakrosový čas v Belgii - kopie - kopie

21.4.2011

tréninkový kemp pro Belgičankytréninkový kemp pro Belgičanky
tréninkový kemp pro Belgičanky

(ado) - Indiánský sport doputoval už i do Belgie a to v roce 2009. Zastavil se tam Kristian Götsch z European Lacrosse Federation (ELF), aby představil lakros hrstce nadšenců. Díky tomuto tréninku vznikl první mužský lakrosový tým v Belgii s názvem Red Rhinos.

Prvně se zájemci o tuto hru sešli 1. února 2009. A jak už to tak bývá u neznámého sportu, nebylo snadné najít další nové hráče. Všichni počáteční nadšenci o lakros však v týmu zůstali dodnes, vždyť je to přeci nový a chytlavý sport! Jen 6 měsíců od prvního tréninku se 4 hráči rozhodli udělat vlastní tým a to Ghent Goblins. A lakros se nám začíná rozrůstat! Na podzim roku 2009 byl uspořádán první turnaj Belgian Cup, který vyhrál tým Red Rhinos. Mezitím se však už formoval třetí klub v Antverpách (Kings Lacrosse). V roce 2010 byly dva průkopnické týmy pozvány do Nizozemské lakrosové ligy – nebylo dlouhého rozmýšlení a nabídka byla přijata. Nebylo lehké mít dostatek hráčů na zápasy, které se konaly každý týden a ještě k tomu „z ruky“, ale belgické týmy to nakonec zvládly a dostaly se do play-offs v třetí divizi nizozemské lakrosové ligy.

Tým Red Rhinos dokonce tuto divizi vyhrál! Byla to skvělá zkušenost hrát s pořádnou konkurencí v Nizozemsku, ale v zájmu rozvoje lakrosu v Belgii se rozhodly hráči uspořádat vlastní ligu. V létě roku 2010 začaly trénovat další 2 nové kluby: Buggenhout Brewers and Braine Lions. Na podzim se konal Belgian Cup v novém podání již s 5 týmy! Turnaje se zúčastnil i tým Lille Spartiates z Francie, jelikož se na jejich domácí půdě nekoná žádná lakrosová liga. První příčku obhájily Červení Nosorožci.

A začalo se pracovat na reprezentačním týmu. Prvotním cílem je účast na mistrovství Evropy v roce 2012, takže s tréninkovou přípravou se začíná s předstihem už nyní. Díky zkušeným zahraničním trenérům z USA a Kanady, kteří žijí v Bruselu, je veden reprezentační tým Belgie pro ME 2012 v Amsterdamu správným směrem. V rámci přípravy se nároďák chystá hrát na červnovém turnaji Lowlands v Amsterdamu. Bude to historicky první zápas belgické reprezentace v mužském lakrose. Další přípravné tréninkové zápasy jsou plánovány proti Nizozemsku, Maďarsku, Španělsku a Francii. Všechno je organizovány se záměrem být co nejlepší na ME 2012 a MS 2014 v Denveru.

V roce 2011 se belgické mužské lakrosové ligy účastní už 6 týmů. Mladíci z Mezinárodní školy v Bruselu založili nový tým ISB Raiders, který se zapojil do ligy. Red Rhinos díky dostatku hráčů mohl postavit druhý tým s názvem Hall'igators.

Belgičané doufají, že na dalším ročníku Belgian Cup bude už 8 účastníků.

Ženskému lakrosu se začali věnovat Belgičané až v září roku 2009. Již předtím však některé dívky trénovaly společně s mužským týmem Red Rhinos. Momentálně hraje v Belgii 11 dívek, ale bohužel zatím nejsou schopné účastnit se zápasů. Jen jediná hráčka se věnuje lakrosu přes rok, ostatní jsou opravdu čerství začátečníci. V prosinci 2010 se povedlo nalákat více hráček díky ukázce lakrosu v národní televizi a od té doby se stále připojují další a další zájemci. V dubnu 2011 vznikl nový tým, který samostatně trénuje a to Ghent Gazelles. Mezitím se formuje i další ženský tým Buggenhout Brewers. Momentálně jsou v Belgii 3 ženské lakrosové týmy, které jsou stále v rozvoji a plánují mezi sebou odehrát první zápasy. Dívky se samozřejmě chystají sbírat zkušenosti na turnajích (Glück Auf v Essenu, Beach Lacrosse v Haagu, Goblin Games a Rhino Cup). Aktuálně se tomuto skvělému sportu věnuje v Belgii okolo 30 hráček, které jsou rozděleny do 3 samostatných týmů. Často jsou pořádány společné tréninky pro všechny tyto lakrosačky, nejen pro lepší trénink, ale hlavně pro zábavu. V půlce dubna se uspořádal tréninková kemp pod vedením hráček z lakrosového týmu Den Haag First Ladies (kde momentálně hraje i česká hráčka Anna Dočkalová), které sehrály proti Belgičankám jejich první zápas. Prozatím se neplánuje postavení ženské lakrosové reprezentace, prvně se bude pracovat na rozvoji stávajících týmů.

Autor: Jan Van Cauwenberge a Anna Dočkalová


 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 346

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%