Lacrosse > Mužský lakros > Hráči LCC podpořili rozvoj boxlakrosu v Anglii

Hráči LCC podpořili rozvoj boxlakrosu v Anglii

3.4.2014

Hráči LCC podpořili rozvoj boxlakrosu v Anglii
Hráči LCC podpořili rozvoj boxlakrosu v Anglii

Do 1400 km vzdáleného Farehamu, předměstí Portsmouthu, vyrazili o víkendu 28.–30. 3. hráči LCC na historicky první boxlakrosový turnaj ve Velké Británii. Lakros v Anglii se hraje přes 160 let a před více než 25 lety přijel tým z Anglie vyučovat české hráče v nejrozšířenější verzi lakrosu – fieldlakrosu. Nyní se situace obrátila.

Světové špičce dominují hráči, kteří prošli profesionálním boxlakrosem. Rychlost rozhodování, hra v časovém limitu, technika, důraz, tvrdost – to vše jsou atributy halové verze lakrosu, která dává hráčům z Kanady, USA a Irokézům výhodu i při mistrovstvích světa ve fieldlakrosu. Angličané teď konečně prolomili konzervativní náhled na lakros a vstoupili mezi mantinely.

Turnaje pod názvem Tasko Cup se zúčastnily tři anglické týmy, jeden tým z Francie a LCC Radotín. Anglické týmy byly složeny z hráčů z nejvyšší anglické soutěže. Punc významné sportovní události dodala turnaji účast prezidenta anglického lakrosu Marka Coupse. Všechna utkání byla přenášena ve po internetu, podobně jako zápasy Memoriálu Aleše Hřebeského. Toho se ostatně anglický tým London Knights, který byl pořadatelem turnaje, pravidelně účastní už sedm let.

Radotínští hráči se role učitelů boxlakrosu zhostili s vervou a všem týmům předvedli, proč tato hra je ze všech druhů lakrosu nejatraktivnější. Pro veterány a zároveň trenéry radotínského týmu Patrika Procházku a Mirka Knotka, kteří výjimečně nastoupili v turnaji za LCC, to byla zvláštní zkušenost. Před lety byli účastni prvního zápasu s výběrem Jižní Anglie (1987) a nyní v obrácené pozici předávali zkušenosti Angličanům. Hráči týmu Heaton Hornets (Heaton Mersey), kteří jsou zvyklí vítězit v anglické lize, museli v prvním zápase skousnout dvouciferný rozdíl ve skóre od hráčů LCC. Semifinále už bylo o poznání vyrovnanější, bylo znát, že se hráči bez boxlakrosových zkušeností dokázali na hřišti během turnaje zorientovat. Custodes semifinále vyhráli 9: 2. 

Ve finále se LCC střetl s pořádajícím týmem London Knights, který i přes snahu příliš důstojný výsledek neuhrál a radotínští hráči poměrně snadno dokráčeli k vítězství v turnaji.

Skóre z jednotlivých zápasů ale nakonec nebylo důležité. Hlavní je vzrůstající zájem anglických hráčů o boxlakros. Ohlasy od týmů i od pořadatelů ze farehamské Solent Areny, která je zbrusu nová a je určena především pro in-line hokej, byly velmi dobré a turnaj měl výbornou atmosféru. Můžeme jen doufat, že premiérový Tasko Cup znamená vstup anglických hráčů do boxlakrosu. Anglie patří do silné pětky států, které hrají na mistrovství světa v nejsilnější skupině a patří k zakládajícím členům Mezinárodní lakrosové federace. Fakt, že nejsilnější evropská lakrosová země se bude věnovat boxlakrosu, pomůže jeho rychlejšímu rozvoji v celé Evropě a hráči LCC jsou rádi, že mohli být u toho.

LCC děkuje firmám FEMAT, s. r. o., a Agile, s. r. o., za výhodné zapůjčení aut na cestu.

Miroslav Knotek

Záznamy zápasů najdete zde.
Výsledky a statistiky jsou zde.
Facebooková stránka turnaje je tady.
Několik fotografií si můžete prohlédnout zdezde.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 402

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%