Lacrosse > Historická chvíle pro lakros – byl uznán Mezinárodním olympijským výborem!

Historická chvíle pro lakros – byl uznán Mezinárodním olympijským výborem!

20.7.2021

Photo: IOCPhoto: IOC
Photo: IOC

Hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru (MOV), které se uskutečnilo před zahájením Olympijských her v Tokiu, rozhodlo dne 20.7.2021 o udělení úplného uznání World Lacrosse, mezinárodní lakrosové organizaci zastřešující všechny členské lakrosové země.

Na získání uznání lakrosu ze strany MOV začala mezinárodní lakrosová federace FIL, která se nedávno přeměnila ve World Lacrosse, pracovat již před více než deseti lety. Nyní tedy tato snaha byla naplněna a je odrazem vize a příspěvků nesčetných lakrosových nadšenců z celého světa. Připomínáme, že cca před třemi lety, v listopadu 2018 získal lakros provizorní členství v MOV.

Udělení úplného uznání MOV zajišťuje, že si World Lacrosse udrží svůj status člena Asociace uznaných mezinárodních sportovních federací (ARISF) a bude i nadále způsobilý k získávání finanční podpory prostřednictvím rozvojového programu MOV. Zároveň je to základním předpokladem k tomu, aby byl lakros zařazen na program Olympijských her. Je veřejným tajemstvím, že by se tak mělo stát již za 7 let, kdy bude OH 2028 pořádat americké město Los Angeles.

Lakros je jedním z nejdynamičtějších sportů, když se v současné době organizovaně hraje ve více než 70 zemí světa. Jen za poslední necelé dva roky se 7 nových členských zemí stalo členy World Lacrosse.

Česká republika je členem mezinárodní lakrosové organizace od roku 1992, kdy byla přijata jako její 8. člen a patří tak k historicky k jedněm z nejstarších. První účasti na mistrovství světa se lakrosová reprezentace České republiky dočkala v roce 1994, když se zúčastnila Mistrovství světa v anglickém Manchesteru. Od té doby se Česká republika zúčastnila všech pořádaných MS ve field lakrosu, box lakrosu a ženském lakrosu. Největším úspěchem je 4. místo na Mistrovství světa v box lakrosu, které se konalo v r. 2011 v Praze.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 215