Lacrosse > Boxlakrosové žně zahajují reprezentační akce. K Radotínu se přidává hřiště v Malešicích

Boxlakrosové žně zahajují reprezentační akce. K Radotínu se přidává hřiště v Malešicích

19.4.2024

Ke konci dubna neodmyslitelně patří Memoriál Aleše Hřebeského. Ještě předtím už se ale také poměrně tradičně hrají turnaje EBox a SheBox, na které se sjíždějí národní týmy. Nejen pro ten český půjde o dobrý test před zářijovým mistrovstvím světa v USA. Pro pořadatele akce jde zase o prověrku, na co se mají připravit za dva roky v rámci evropského šampionátu, který bude Praha pořádat.

Ode dneška do pondělí se v Radotíně a v Malešicích hrají mezinárodní turnaje určené především pro reprezentace. Akce, na které se nepočítají body a nemá vítěze, se koná v Praze už od roku 2015. Celým názvem jde o European Box Lacrosse Invitation, zkráceně EBox. Varianta pro ženy, které letos čeká premiérové MS, je pak známá jako SheBox.

„Akce vznikla před devíti lety na základě zájmu evropských reprezentačních týmů o možnost sehrát nějaké přípravné zápasy před boxlakrosovým MS. Iniciátorem a spoluorganizátorem byl, a do jisté míry je až dosud, Scott Neiss, který tehdy působil v Evropské lakrosové federaci. Místo a spojení s Memoriálem Aleše Hřebeského se nabízelo jako logická varianta, protože spousta hráčů evropských reprezentačních týmů přijíždí i na Memoriál, takže se týmy sjíždějí o něco dříve. Někteří hráči z jedné země pak nastupují na Memoriálu naopak proti sobě,“ říká za organizátory Ondřej Mika.

Národní týmy se na EBoxu i letos budou chystat na blížící se světový šampionát v americké Utice. Celkem se v Praze představí šestnáct reprezentací nejen z Evropy. Dorazí i Hongkong či Tchaj-Wan. Jako sparing tým přijíždí mladý výběr Canadian Lacrosse League (CLL). V rámci SheBoxu bude v akci devět týmů. Přestože Česko nemá ženský tým, několik tuzemských hráček se objeví v dresu Finska.

Mužská reprezentace si ovšem na EBoxu zahraje. V pátek večer od 20.10 před kamerami Sporty TV vyzve Německo, které bylo předloni na ME druhé před Čechy. V sobotu narazí domácí národní tým na CLL, v neděli se střetne s Anglií a v pondělí s Finskem, tedy dalšími semifinalisty ME 2022. Všechny zápasy startují kolem osmé večer.

V českém dresu se objeví také Martin Pech z radotínského týmu LC Custodes. „EBox je skvělá příležitost zahrát si s kluky z jiných týmů proti kvalitním soupeřům. Všichni bychom si přáli hrát takových zápasů víc. Rozhodně se těším na tým z Kanady, zajímá mě jeho hra a pověstná tvrdost,“ těší se před turnajem Pech, který už vyhlíží i následný Memoriál, kdy bude hrát poprvé za Custodes.

Také on si uvědomuje, že pro trenéry je EBox důležitá akce, ve které chtějí vidět všechny adepty reprezentace. „Tréninků a zápasů bude před MS ještě dost, ale vím, že musím zamakat. Kvalitních praváků je u nás spousta. Rád bych se na soupisku pro šampionát dostal, ale nebude to lehké,“ přemítá Pech.

Kromě Radotína se dost zápasů obou turnajů odehraje také v areně v Malešicích. Podobně jako následně některé duely v rámci Memoriálu Aleše Hřebeského. „Cílem bylo, aby program byl vyvážený a aby si všechny týmy zahrály jak v Radotíně, tak v Malešicích. S tím, jak správu malešického hřiště po všelijakých peripetiích převzali lakrosáci, se situace markantně zlepšila. Nicolas Adámek se toho chopil s elánem, dohoda na všem je naprosto perfektní a mám z toho velkou radost,“ pochvaluje si Mika. Informace o akci včetně rozpisu zápasů jsou na www.ebox-lacrosse.cz, všechna utkání budou k vidění na YouTube kanále LCC Radotín.

Obě zmněná hřiště budou za dva roky také těmi, kde se bude ještě spolu s halou na Jižním Městě hrát další mistrovství Evropy v boxlakrosu. Rozhodla o tom jen před několika dny Evropská lakrosová federace. „Mám velkou radost, je to ocenění významu lakrosu v Česku pro předolympijskou Evropu. Velké poděkování patří našemu lakrosovému diplomatovi Pavlu Semerákovi,“ uvádí prezident České lakrosové unie Roman Pokorný a dodává: „Mottem mistrovství je nedělat ho pro uzavřenou lakrosovou komunitu, ale pro diváka.“ Sportovní cíl je podle Pokorného získat na domácí půdě zlato. Podobně jako o rok později v rámci ME hráčů do dvaceti let. I to bude v české metropoli.

Text: Pavel Urban

Foto: Shutterlax/Marek Stor

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 93