Lacrosse > Ženský lakros > Dvě české rozhodčí mají nově národní licenci

Dvě české rozhodčí mají nově národní licenci

17.7.2023

Dvě české rozhodčí mají nově národní licenci

Na nedávno skončeném mistrovství Evropy hráček do 21 let v Praze se představila také čtveřice českých rozhodčích. Daniela Pešková a Markéta Malinovská se mohou nově pyšnit označením L3, což je národní licence, kterou uděluje Komise pro rozhodčí ČŽL jen na doporučení zahraničních mezinárodních rozhodčích. V tomto případě šlo dokonce o zkušené hodnotitele z World Lacrosse.

Na hřišti se při evropském šampionátu v areálu Pražačka představilo jedenáct týmů, zlato získala Anglie, stříbro Češky a bronz Švédky. Ovšem turnaj by se neobešel také bez rozhodčích. Na ME jich pískalo šestnáct ze sedmi různých zemí Evropy. Čtyři z rozhodčích byly Češky. Kateřina Hlavsová, Markéta Malinovská, Daniela Pešková a coby náhradnice Anastasiya Yaryta, která plnila svědomitě roli čtvrté rozhodčí. Tři další se pravidelně objevovaly v těžkých zápasech, někdy i společně. Hlavsová byla nominována na utkání o páté místo, Malinovská a Pešková pak na duel o třetí příčku.

Vyvrcholením turnaje z pohledu rozhodčích bylo udílení národních licencí. Těch bylo nakonec šest a dvě z toho si vysloužily české zástupkyně. Prezident Evropské lakrosové federace Ron Balls oznámil na slavností večeři mimo jiné jména Markéty Malinovské a Daniely Peškové. Jde o mladé rozhodčí, které jsou stále také aktivními hráčkami a pískat začaly teprve před několika lety.

„Juniorské mistrovství Evropy v Praze bylo pro mě z několika důvodů nezapomenutelné. Pískat v podstatě bez pauzy celý týden, a přitom každý den obdržet zpětnou vazbu na váš výkon, je něco, co člověk jen tak na nějakém turnaji nezažije. Slyšet převážně češtinu na tribuně a mít možnost pozvat příbuzné, ať se na vás přijdou podívat, je zážitek k nezaplacení,“ ohlížela se za turnajem Daniela Pešková.

Svůj první velký turnaj v pruzích si pochvalovala i Malinovská. „Mistrovství Evropy do 21 let jsem zažila poprvé z jiné pozice než z té hráčské. V týmu rozhodčích jsem byla takový benjamínek, proto jsem byla ráda za každou příležitost být na hřišti a zlepšovat se každým zápasem. Třešničkou na dortu bylo zapískat si utkání o třetí místo,“ řekla Malinovská.

Pešková si uvědomovala, že toto mistrovství byla jedinečná příležitost, kde národní licenci získat. „Už během prvního zápasu se ale ukázalo, že mám ještě mnoho věcí, na kterých musím pracovat před jejím obdržením. Její konečné získání pro mě tedy představuje zejména znatelné zlepšení, o které jsem se celý týden během mistrovství pokoušela,“ hodnotila Pešková.

„Pro mě je národní licence velká motivace na sobě jako rozhodčí pracovat a zkusit zabojovat o místo na MS do 20 let, které se bude konat příští rok v Hong Kongu,“ přidala Malinovská. Tento turnaj by byl splněným snem také pro Peškovou.

Příští rok se kromě zmíněného mistrovství světa juniorek v Hong Kongu koná také mistrovství Evropy dospělých v Portugalsku. Český ženský lakros má tak nyní na výběr z bohaté nabídky zkušených rozhodčích.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa