Lacrosse > Mužský lakros > Do Prahy přijede boxlakrosový tým Irokézů

Do Prahy přijede boxlakrosový tým Irokézů

12.2.2010

(mi) - Poté, co se loňského pražského mistrovství světa v ženském lakrose zúčastnil tým původních obyvatelek Severní Ameriky, přivítá ČR poprvé v historii i mužský irokézský tým. Vicemistři světa se zúčastní 17. ročníku Memoriálu Aleše Hřebeského, který pořádá LCC Sokol Radotín od 22. do 25. dubna v Praze-Radotíně.

mem09_63.jpgO tom, že lakros je hrou původních obyvatel Severní Ameriky a jeho historie sahá do předkolumbovských dob, se všeobecně ví. Hra, dar Velkého Stvořitele, je ale nedílnou součástí kultury původních obyvatel Severní Ameriky stále a není pro ně jen pouhým sportem. A Irokézové přirozeně patří mezi světovou špičku. Na posledním boxlakrosovém mistrovství světa v roce 2007 prohráli ve finále s Kanadou až v náhlé smrti a řada hráčů působí v profesionální National Lacrosse League.

Memoriál Aleše Hřebeského tak bude mít letos nejlepší obsazení ve své dosavadní historii. Kromě Irokézů přijedou kanadské týmy Green Gaels – vítězové turnaje z roku 2007 –, TLitzen Privateers a Ajax Pickering Rock, americký výběr Megamen Boston, který je vítězem ročníků 2008 a 2009 a v jehož kádru je řada profesionálních hráčů, LC United z Philadelphie, objeví se širší výběr německé reprezentace a dále týmy z Anglie, Irska, Rakouska, Slovenska a samozřejmě kompletní česká špička. „Rozhodli jsme se rozšířit turnaj na 20 týmů,“ říká prezident pořádajícího LCC Jan Barák. „Zájem je velký a úroveň je rok od roku vyšší.“mem09_74.jpg

Turnaj vznikl na památku tragicky zahynuvšího radotínského hráče a během své existence se stal nejprestižnější boxlakrosovou událostí v Evropě. Má velmi dobré renomé v celém lakrosovém světě a i jeho úspěch přispěl k tomu, že Mezinárodní lakrosová federace udělila České republice právo pořádat v roce 2011 boxlakrosové mistrovství světa. Po loňském MS žen se tak můžeme těšit i na absolutní mužskou lakrosovou špičku. Řada týmů už přijíždí na Memoriál jako na přípravný turnaj k MS, což je příslibem opravdu mimořádné úrovně letošního ročníku.

mem09_14.jpg

Turnaj se koná v boxlakrosové aréně LCC v Praze-Radotíně, v rámci propagace lakrosu se plánuje několik zápasů i v plzeňské hokejbalové hale v Bolevci. Turnaj začíná ve čtvrtek 22. dubna dopledne zápasy v základních skupinách a vyvrcholí semifinálovými zápasy a finále v neděli 25. dubna. Na sobotní večer je připravena tradiční lakrosová galashow, v níž nastoupí v exhibičním zápase česká reprezentace proti All Stars týmu zahraničních účastníků turnaje. Podrobný program bude k dispozici na www.lcc-radotin.cz, turnaj bude vysílán živě na www.net-tv.cz, vybrané zápasy i na www.sport.cz.

Film z turnaje 2009: http://www.youtube.com/watch?v=IanMWzwI1tk
Film z turnaje 2008: http://www.youtube.com/watch?v=yS5BqCrGUjw

Ondřej Mika
foto Leoš Novák, LCC Sokol Radotín

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 434

  • 1 19% 19%
  • 2 21% 21%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 20% 20%