Den 7 (út 26/6)

Dobrý den celý den z Amsterdamu.

Je to dobré, tým je po včerejší hloupé prohře se Skotskem jednotný a táhne za jeden provaz. Rozhodně aspoň v odporu vůči rannímu výběhu, který jsme klukům naordinovali na devátou hodinu. To bylo řečí.

Káča má stále lakrosové sny. Na včerejšek se mu zdálo, že kluci zmlátili ve sprše Jamieho.

Zkusil jsem udělat monitoring tisku a zjistit výskyt informací v našich médiích. Nečekal jsem zázraky, ale popravdě řečeno tak slabou reakci na tak silné mediální působení jsem nečekal. Výsledky vyhledávání výrazu „lakros“ za poslední týden jsou tristní. Plzeňský deník minulý týden napsal, že se šampionátu zúčastní tři plzeňané. Rokycanský deník napsal, že brdský tým Fabiáni Strašice se chystá na mistrovství ČR v českém lakrosu v Holešově, a této vrcholné lakrosové akci se věnuje i zpravodajství brněnské redakce České televize. Vzhledem k tomu, že mediální odborníci rozlišují televizní pořady na dobré, špatné a brněnské, nelze se ignoranci z tohoto směru vůči našim denně (!) rozesílaným tiskovým zprávám divit. Co nenaadmnistruju na sport.cz já, to tam není; za uveřejňování zpráv děkujem www.e-sport.cz. Poděkování zaslouží Hospodářské noviny, které projevily zájem o článek o lakrosu (ačkoliv sportovní redakce „ME pokrývat nebude“). Pokud někde nějakou zmínku najdete, pošlete ji.

Holky hrály proti Skotsku. „Začátek byl pomalý a nejistý a Skotky odskočily o tři góly. Drncalo to, jely jsme moc přes spojku,“ zhodnotila výkon trenérka Simona Baráková. Ale pak holky hrály hezky a Áňa výborně zachytala a po zásluze si vysloužila korunu, kterou holky udělujou královně zápasu.

Semerák usoudil, že je na čase přeprat modré ofociální triko, které je z umělohmotného materiálu a dost rychle nabírá čmuch. Použil k tomu naběračku na těstoviny a nadával u toho, až se hory zelenaly.

Zápas proti Nizozemsku byl výborný a smolný. Spálili jsme pár vyložených šancí, ale Holanďani taky. Připadalo mi, že Skoti byli nebezpečnější – měli lepší individuality. Holanďani měli tým vyrovnanější, ale přišlo mi, že bylo snazší z nich vyklepat míč a taky se to našim klukům docela dařilo. Když kluci v poslední vteřině prvního nastavení vyrovnali, věřil jsem, že to musíme vyhrát. Lakrosovej Pámbů nás asi nemá rád, nejspíš proto, že mu občas střílíme do oken.

To vyrovnání byla skvělá akce. Obránci výborně připravili Holanďana o balón a Adam rychle rozehrával z pravé strany z úrovně naší branky. Poslal míč na Jurdu („Viděl jsem někoho bílého, ani jsem nevěděl, na koho házím“). Jurda v tísni nahrál Poupákovi, který si nabíhal na půlku („Kdybych neměl dlouhou, nechytl bych to“), ten udělal pár kroků a nahrál Došlákovi, který hned vystřelil a trefil se. Babsi, která měřila čas, měla na stopkách 3:59:41. Celá ta akce trvala asi sedm vteřin. Škoda, že se pak neujala jedna z těch našich střel v náhlé smrti...

Emoce při zápase a po zápase byly silné a kluci se neubránili slzám ze zklamání a ze vzteku. Hary po zápase vstal a prohlásil, že včera po prohře se Skotskem se zařekl, že už nikdy na žádné mistrovství nepojede, ale že si to po dnešku rozmyslel a že takový lakros, jaký jsme hráli dneska, chce hrát a chce s ním uspět.

Pozor, následující věta je vzácná, neuvěřitelná, vypadá jako sci-fi, budete si myslet, že si vymýšlím, ale ne. Rozhodčí zápas odpískali výborně a nedá se jim nic vytknout. V obou významných zápasech bylo překvapivě málo trestů, což je potěšující.

Z dalších odposlechnutých nebo vymámených komentářů:

Hary: Poupák neuvěřitelně potlačil pudy.

Kopíno: Shit game.

Hody: Zklamání z výsledku, radost z předvedeného výkonu. Chybějí nám zkušenosti z podobných zápasů. Musíme víc jezdit hrát ven.

Nosor: Připadal jsem si jako v transu. Je to zklamání, deset let snažení vyvrcholilo takovouhle prohrou o gól.

Adam: Zápas měl pořádný koule. Umíme hrát těžký zápasy, ale chyběla troška štěstí. Všichni předvedli maximum.

Káča a Semerák: Time-outy už si brát umíme.

Večer jsme poseděli v kempu. Asi mám pozici prudného pana učitele a drába a asi oprávněně. Když jsem kolem druhé udělal pár výhrůžných kroků směrem k živé chatce, s tím, že přece jenom ještě hrajeme, Adéla stojící na verandičce s křikem Ondra jde, zaběhla dovnitř a zamkla a zatáhli záclony přes okna. Ale vypadá to, že jsou všichni zodpovědní a na dopoledním mítinku vypadali fit. Jedeme se podruhé poprat se Švýcary.

Tak uvidíme.

Ondřej

Fotogalerie je tady.

„Guest Reporter of the Day“ – Anna Dočkalová

Po dlouhém pondělním dni s výletem a zápasem s nováčky z Lotyšska čekalo ženskou reprezentaci náročné a dlouho očekávané utkání proti ostrovnímu týmu – Skotsku –, předposlední zápas ve žluté skupině. Všechny hráčky byly silně namotivované a podle jejich poznámek v osobních sešitech* bylo vidět, že jediný cíl je jasný: vyhrát a vyšťavit ze sebe maximum! Tým nastartovala rozcvička a hrdě odzpívaná hymna a ještě si všichni odnesli skotské sušenky**. I přes velké nasazení Češkám uteklo prvních 10 minut, kdy skotské hráčky rychle nastřílely tři branky a ty už se pak dotahovaly těžce. Přesto se nikdo z reprezentačních hráček nevzdával a bojoval do poslední chvíle. Velice dobře fungovala komunikace v obraně, dařilo se dobře připravovat útočné akce a vyvážet míč z obrany do útoku. Zejména v druhé polovině utkání se děvčatům hra dařila. Konečný výsledek byl 7 : 10, a ač se jednalo o prohru, naše hráčky se nemají za co stydět, jelikož ukázaly velkou bojovnost a kvalitu lakrosu v Čechách. Po utkání s Walesem to byl další velmi vyrovnaný zápas proti jednomu z „ostrovních“ státům.

V červené skupině byl velice vyrovnaný souboj mezi domácím týmem Holandska a Irskem, které má tým z velké části složeny z amerických posil. Skóre bylo 6 : 6; v ženském turnaji se prodloužení v základní skupině nehraje. Zítra se Holandsko potká v posledním zápase skupiny s Německem; z tohoto zápasu pravděpodobně vzejde soupeř pro Češky ve čtvrtfinále.

* Každá z holek totiž vede sešit (file, registr svazků), do kterého si denně píše cíle a tyhle cíle pak po zápase koučové vyhodnocují (pozn. red.).

** Týmy si totiž vyměňují drobné suvenýry, holky před zápasem, chlapi po zápase. Při té příležitosti děkujeme Suchymu a Speedpressu za sponzoring těchto drobností. Vtipné otvíráky na prst slaví úspěch (pozn. red.).

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 93