Lacrosse > Katedrály či přírodní krásy. Také to nabízejí dějiště letošních šampionátů

Katedrály či přírodní krásy. Také to nabízejí dějiště letošních šampionátů

29.5.2024

Katedrály či přírodní krásy. Také to nabízejí dějiště letošních šampionátů
Katedrály či přírodní krásy. Také to nabízejí dějiště letošních šampionátů
Katedrály či přírodní krásy. Také to nabízejí dějiště letošních šampionátů

Portugalská Braga, polská Wroclaw a americká Utica. To jsou místa, která budou v nejbližších měsících zajímat nejen české reprezentanty a reprezentantky, ale také fanoušky, kteří je pojedou podpořit. Připravili jsme tedy stručné představení měst a tipy na to, co by příznivci mezi zápasy českých týmů neměli minout.

Braga (Mistrovství Evropy žen, 10.–20. července)
Třetí největší město Portugalska leží na severu země v provincii Minho. V místě, které píše svou historii už od druhého století před naším letopočtem, žije zhruba 200 tisíc obyvatel. Nejstarší portugalské město se pyšní mnoha památkami. Nejstarší katedrála v zemi se jmenuje Sé a budovat jí začali už v 11. století. Významný je také kostel Bom Jesus do Monte, který stojí na kopci nad městem. Vede sem historická lanovka na vodní pohon. Nedaleko najdete unikátní barokní schodiště. Poblíž je i Sameiro, kolem chrámu zde najdete expozici historie křesťanství. Ve městě si užijete i dost zeleně.

Co se týče sportu, pak zřejmě nejznámější je místní fotbalový klub SC Braga. Ten hraje na Estádio Municipal de Braga pro 30 tisíc fanoušků. Stadion byl postaven pro ME 2004. SC Braga má více než stoletou historii a patří k nejlepším týmům v Portugalsku. V právě končící sezoně si zkusil i Ligu mistrů. Mimochodem, působí zde už pět let mladý český brankář Lukáš Horníček. V roce 2018 byla Braga vyhlášena Evropským městem sportu.

Z lakrosového pohledu se Portugalsko stalo oblíbeným dějištěm Eurolax Sixes Cupu a příští rok bude hostit na začátku března také první mistrovství Evropy v sixes.

Wroclaw (Mistrovství Evropy juniorů, 19.–27. července)
Katedrála, Rynek, parky a trpaslíci. Tak by se dalo rychle shrnout to, co byste měli vidět v sídle Dolnoslezského vojvodství. V českém překladu jde o Vratislav a slovanské hradiště zde vzniklo už v 10. století. Později patřilo zhruba čtyři století pod české země. Ostatně název má být na počest českého knížete Vratislava I. Bohužel na konci druhé světové války bylo město ze dvou třetin poničeno.

Přesto je zde spoustu krásných věcí, které je dobré navštívit. Rynek je třetí největší náměstí v zemi, najdete zde gotickou Starou radnici i vstup do nejstarší restaurace v Evropě ze 13. století. V zemi, kde je mnoho věřících, jsou pochopitelně významné i církevní stavby. Ve Vratislavi jde hlavně o katedrály sv. Máří Magdalény a sv. Jana Křtitele. Cestou ke druhé jmenované určitě narazíte na proslulou tržnici Hala Targowa. Za návštěvu stojí i místní zoologická zahrada, která tu stojí už téměř 160 let. Wroclaw se pyšní také krásnou zelení a nachází se zde dvanáct ostrovů. Ten nejznámější se jmenuje Tumský. Po městě najdete také asi 300 bronzových trpaslíků, kteří byli původně vzdorem proti komunistickému režimu.

Městský stadion pro téměř 45 tisíc diváků byl vybudován pro mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012. Česká reprezentace na něm odehrála všechny zápasy ve skupině. Jinak zde své domácí zápasy Hraje Slask Wroclaw. Ve městě jsou ale také úspěšní basketbalisté či házenkáři. Právě v halových sportech se ve městě konalo několik evropských šampionátů.

Olympijský stadion, který byl postaven před téměř sto lety, je známý i lakrosovým fanouškům. Zde i na hřištích v okolí se konalo už mnoho zápasů a turnajů. Běžně se zde hraje ale americký fotbal, konkrétně tým Panthers Wroclaw. Pod tuto organizaci nově patří i boxlakrosový tým, který hraje naši Národní boxlakrosovou ligu. Lakros měl před sedmi lety premiéru na Světových hrách, které se konaly právě ve Wroclawi. Šlo o turnaj žen.

Utica (Mistrovství světa v boxlakrosu, 20.–29. září)
Utica je město v okresu Oneida County ve státě New York v USA. Nachází se v údolí Mohawk na stejnojmenné řece. Žije zde zhruba 65 tisíc obyvatel a historie se píše zhruba od poloviny 18. století, kdy se zde objevili první osadníci z Evropy. Později se z Utiky stalo centrum hlavně textilního průmyslu. Přidalo se ale také lékařské vybavení či výroba nábytku.

Pokud se ale fanoušci zeptají, co ve městě vidět, nejvíce turistických atrakcí je spojených s alkoholem. Bohatou historii zde má pivovarnictví, takže hlavně Matt Brewing Company a také Woodland Farm Brewery jsou rozhodně místa, kde se dá ochutnat místní tvorba zlatavého moku. Další tip je destilérka Adirondack. Utica také nabízí parádní zoo s více než stoletou tradicí a abychom zachovali pozvánku na sakrální stavby, pak stojí za návštěvu kostel sv. Josefa a sv. Patrika. Také zde najdete mnoho městských parků plných zeleně. 

Deset ženských a 28 mužských reprezentací z celého světa se v září sjede do města, kde se v dubnu konalo hokejové mistrovství světa žen. Češky tentokrát na medaili nedosáhly a skončily čtvrté. Boxlakrosové MS se bude odehrávat v Nexus Center The Adirondack Bank Center, kde v AHL působí tým Utica Comets.

Text: Pavel Urban

Foto: ČLU, World Lacrosse, WELC 2024

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 264