Lacrosse > Mužský lakros > Co bylo (loni) a co bude (letos)

Co bylo (loni) a co bude (letos)

21.12.2008

(hp) - Dny mezi Vánočními svátky a koncem roku stojí pro mě tak nějak mimo čas. Hodiny se trochu pozastaví, nikam se nemusí spěchat a najde se chvilka na inveturu toho, co v minulém roce bylo a co mě v příštím roce čeká. O tu lakrosovou část bych se rád s vámi podělil.   

Hrálo se doma

Interkrosové ligy se pravidelně každý rok uzavírají jako první. Tým Gusano Rojo stanul na špici těchto soutěží, přetože proti němu ve finále stáli zkušení boxlakrosoví matadoři Los Parchantos. Úroveň soutěží dospělých je vysoká, vždyť jsme se také později v létě stali mistry světa, v ženské i mužské kategorii. V obou případech náš výběr porazil ve finále Kanadu, kolébku lakrosu. Velikou škodou ovšem je, že se zatím interkros nepodařilo rozšířit mezi mládežnické kategorie a mimo hlavní lakrosová centra. Pohled na interkrosové stránky je neradostný: před dvěma lety se hrály čtyři věkové kategorie dětských soutěží, loni jen tři a letos jsem našel jen dvě. Možné je škoda, že se rozvoji nejjednodušší a nejlevnější varianty nevěnuje více času a energie.

Jaro a začátek léta patří tradičně ženskému lakrosu, kdy se mistrem po třech letech stal Radotín. Nejzajímavější okamžik, ale nastal na podzim, kdy vznikl nový FTVS Retro Team. Po mnoha letech se tak změnil počet účastníků ženské ligy, dokonce na tu správnou stranu. No, a ještě zajímavější událost nás čeká na jaře, kdy by se měla začít hrát nově vytvořená liga středních škol. Spolu s pražským mistrovstvím světa snad obojí rozvíří poněkud stojaté vody našeho ženského lakrosu.

Stálicí jarního programu je radotínský boxlakrosový Memoriál Aleše Hřebeského. V roce 2008 zase o maličko větší a delší, stejně kvalitní jako v předchozích letech. Naštěstí se ukazuje, že nepřítomnost týmu Rebels, kteří nepochybně turnaji v minulosti hodně pomohli, není velkou katastrofou. Doufejme, že se letos opět Radotínským podaří vyjednat nějaký kvalitní tým z Kanady nebo USA. Turnaj začíná být opravdu velkou akcí, významnou pro rozvoj boxlakrosu i ve světovém měřítku. Kam jinam by se tato odrůda lakrosu měla rozšiřovat, než do hokejové Evropy?

Fieldlakrosová soutěž roku 2008 byla po fiasku z roku 2007 příjemnou změnou. Tradiční tři týmy, Radotín, Jižní Město a Malešice doplnila ještě Slavia a slovenský výběr hrající pod hlavičkou Tricksters Bratislava. Osm zápasů není sice příliš mnoho, ale v kombinaci s nějakým tím výletem na turnaje do zahraničí bychom zase mohli fieldlakros začít hrát trochu obstojně. Většina hráčů to již zapomněla, nebo se to dokonce nikdy nenaučili. Což je velká škoda, vzhledem k možnostem, které fieldlakros nabízí, od objíždění turnajů po blízké cizině až po šanci dostat se na některou z lakrosových amerických univerzit.

Poslední a nejviditelnější uzavíranou soutěží roku byla tradičně boxlakrosová liga. LCC Radotín dobyl podruhé za sebou titul ve strhující sérii hrané na plných pět zápasů, když poslední a rozhodující zápas dospěl až do prodloužení. Ve finále bylo skutečně na co koukat, ale možná ještě důležitější bylo to, že ligy se zúčastnilo devět týmů, všechno fungovalo hladce a finálové zápasy byly přenášeny ve velmi dobré kvalitě na internetu, nebo dokonce ze záznamu vysílány na ČT24 Sport.

Hrálo se i v cizině

Letošní Mistrovství Evropy nás příliš nenadchlo. Organizačně celé dost pokulhávalo a výsledky? Darmo mluvit. Změna hracího systému ženského turnaje na poslední chvíli pohodu nepřidala, a tak náš tým skončil tentokrát dva kroky od vysněné medaile. Škoda jednobrankové prohry s Anglií.

Muži se do Finska vypravili dost nízkorozpočtově. Romantické večery na břehu jezera nemohly vyrovnat nepohodlí v kempových chatkách, což se také projevilo na hře. Ve spojení s nedostatkem fieldlakrosových zkušeností podstatné části týmu z toho bylo jen osmé místo za Walesem, který jsme v historii většinou jasně poráželi. Sestup z medailových pozic devadesátých let je více než výrazný. Návrat zpět bude hodně těžký a bude trvat dlouho. Situace je to mrzutá, fieldakros se ve světě neuvěřitelně rychle rozvíjí, na příští MS přijede minimálně 32 zemí, a jestli se v budoucnu nějaký druh lakrosu stane olympijským sportem, není pochyby o tom, který to bude.

Fieldlakrosovou reputaci České republiky alespoň částečně napravilo úspěšné vystoupení Jižního Města na Poháru mistrů evropských zemí, který se hrál na začátku října v Hamburku. Pražský tým se umístil na druhém místě za LC Wilmslow ze severní Anglie.

Budeme národem lakrosových organizátorů?

Česká republika získala pořadatelství dvou ze tří vrcholných akcí v nejbližších třech letech. Je to velká pocta, ale samozřejmě i velká zátěž a zodpovědnost. Letos se v Praze odehraje Mistrovství světa v ženském lakrosu a v roce 2011 pořádáme Mistrovství světa v halovém lakrosu. Přípravy na první akci spějí velkým tempem do finiše a organizační tým pod vedením Báry Klimoszkové (před turnajem funkci převezme Ondra Mika), přestává klidně spát. Od poloviny června nás tu čeká měsíc s lakrosem, a nejen ženským a nejen vrcholným. Spolu s mistrovským turnajem se odehraje mužský a ženský Prague Cup, následovat bude Prague Cup pro juniorky do 19 let.

Mistrovství světa v halovém lakrosu 2011 je teprve třetí svého druhu. První dvě hostila Kanada v okolí Toronta (2003) a Halifaxu (2007). Roman Pokorný, šéf organizačního výboru MS, jistě využije zkušeností, které místní lakrosoví organizátoři získali při pořádání dosavadních mezinárodních akcí, ale i tak to bude obtížný úkol, na kterém bude muset přípravný tým začít pracovat již letos.

Na webu bude všechno jinak

Pokud budu za rok takhle sedět a sepisovat podobný článek, bude něco špatně. Znamenalo by to totiž, že se nepodařilo uvést do života od základu předělané internetové stránky České lakrosové unie, na kterých se v současné době intenzivně pracuje. Budou hezčí, technicky dokonalejší a dají vám všem nesrovnatelně lepší možnosti, jak se na obsahu podílet. Bude samozřejmě hodně záležet na vás, prostě "jak si je uděláte, takové je budete mít". A já si po deseti letech oddechnu, a shodím ze sebe břímě pocitu zodpovědnosti za obsah www.lacrosse.cz. Pravděpodobně ale nevydržím stát mimo příliš dlouho, už dnes přemýšlím o novém internetovém projektu. Zeptejte se na jaře.

Přání nemůže chybět

Samozřejmě že ne. Takže: ať se vám vyhýbají zranění, ať vás vše kolem lakrosu baví, ať na organizátory nevypadávají na poslední chvíli kostlivci ze skříní, disciplinární komise ať nemají žádnou práci a poražení ať mají aspoň dobrý pocit ze hry.

Petr Tahal

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 190