Lacrosse > Mužský lakros > Čeští lakrosisté slaví postup mezi osm nejlepších týmů MS!

Čeští lakrosisté slaví postup mezi osm nejlepších týmů MS!

23.9.2019

(ek, ps) Čtvrtý den mistrovství světa v boxlakrosu nastoupil národní tým k rozhodujícímu utkání základní skupiny. Po dvou jednoznačně vyhraných utkáních proti Mexiku a Slovensku a volné sobotě čekal silný a houževnatý soupeř z Německa. Bylo jasné, že kdo ovládne toto utkání, postoupí mezi deset nejlepších mužstev planety a zahraje si o čtvtfinále s vítězem Žluté skupiny.

Tabulkové předpoklady hovořily v náš prospěch, neboť český tým s Německem ještě nikdy v boxlakrosu neprohrál. Zároveň se ale vědělo, že Němci se na tento souboj dlouho a systematicky připravovali. Očekával se proto taktický a velmi vyrovnaný zápas. Tyto předpoklady se v průběhu utkání plně potvrdily.

V české brance nastoupil od začátku utkání Dubenski a hned v prvních vteřinách čelil intenzivnímu německému útoku. Zápas začal velmi fyzickou hrou, ze které ve čtvrté minutě vytěžili Češi první gól po sólovém úniku Skokana. Hned poté Německo nastřelilo českou tyč a po boji před českou bránou dostali Koneczny a po něm i Výmola dvouminutové tresty. V 7. minutě byl naopak vyloučen německý Albrecht, ale ani tato přesilovka nebyla využita. V 10. minutě byl vyloučen Došlý a zásluhou Broze Německo srovnalo na 1:1. Hra byla nadále velmi rychlá a agresivní, převážně v našem obraném pásmu. Při dalším českém vyloučení, kdy se provinil Lavalleé, už Němci přesilovku využili a po brance Brandenburgera se dostali do vedení 2:1. Smutné galapředstavení rozhodčích, kteří až příliš úzkostlivě zasahovali do průběhu utkání, pokračovalo, když byl dvě minuty před koncem první periody vyloučen Šrůta na pět minut za hru vysokou holí. A aby toho nebylo málo, v zápětí ho na trestnou lavici následoval Výmola.

Druhou periodu tak český tým zahájil dvouminutovým oslabením 3 na 5. Tehdy však naši ukázali charakter a dokázali se s vypětím všech sil, a především obětavostí obránců, kteří blokovali téměř všechny střely, ubránit. To značně posílilo české sebevědomí. Ve 4. minutě nastřelil Lukáš rám brány. Vzápětí byl vyloučen německý Case, ale přesilovku český tým nevyužil. Naštěstí hned v následující minutě po krásné akci a odkrytí německé brány zavěsil chytře Košťál a srovnal stav na 2:2. Utkání mělo v tu dobu mimořádně rychlý spád. Skóruje Beckmann a dostává Německo opět do vedení. Avšak v závěru druhé periody Výmola po nádherném úniku přes celé hřiště srovnává skóre. Německo si bere oddechový čas, stahuje brankáře a hraje v šesti. Naštěstí pro český tým bez využití. Tím končí první půlka zápasu, 3:3 na góly a 21:21 na střely na bránu.

Třetí perioda začala v podobném duchu. Němci hýřili pohybem, Češi hráli o poznání úsporněji. Rozhodčí i nadále přísně vylučovali a bylo evidentní, že český tým pomalu ztrácí půdu pod nohama. V desáté minutě, v rozmezí třiceti sekund střílí Německo dva góly a ujímá se vedení 5:3. Ve 13. minutě snižuje Poupě, ale v zápětí německý útok opět udeřil a Schilling koriguje stav na 6:4. Na to jsou vyloučeni Hodaň za krosček a německý Albrecht za sekání. Po třetí periodě, která se českému celku vůbec nepovedla, je na tabuli nelichotivý stav 4:6.

Poslední perioda byla zahájena hrou 4 na 4. Po rozhozu využívá zaváhání německého týmu náš Munk a snižuje na rozdíl jediného gólu. V zápětí srovnává skóre Došlý a Německem pracně budovaný náskok je během několika vteřin pryč! Aby toho nebylo málo, Němci putují na trestnou lavici a Košťál posouvá Česko do vedení 7:6. Němci nevědí, kam dříve skočit, a zvyšuje opět Došlý na rozdíl dvou gólů. Češí otáčejí zápas čtyřmi góly v necelých čtyřech minutách. Touto gólovou smrští znatelně získává náš tým půdu pod nohama, dál Němce tlačí a šest minut před koncem znovu navyšuje skóre dvěma slepenými góly na 10:6 střelami Loskota a Poupěho. Německo si bere druhý oddechový čas, ale na nějaký odpor je už pozdě. Následuje další kaskáda vyloučení, čímž se hra nepříjemně kouskuje a zpomaluje. Nicméně Loskot zvyšuje na 11:6 a Německo minutu a půl před koncem utkání stahuje brankáře z brány. V posledních vteřinách zápasu už Češi drží míč a slaví vítězství 11:6 a postup do dalších fází turnaje.

Statistiky utkání zde.

V pondělním večerním utkání čeká český tým Skotsko, ale tento výsledek už nemůže nic změnit na skutečnosti, že Česko vyhraje svoji skupinu a postoupí mez nejlepší celky mistrovství světa.