Lacrosse > Mužský lakros > Čeští lakrosisté poráží Nizozemsko a obsazují konečné sedmé místo na MS

Čeští lakrosisté poráží Nizozemsko a obsazují konečné sedmé místo na MS

29.9.2019

(ek) V sobotu 28. září nastoupil český národní tým k poslednímu zápasu mistrovství světa v boxlakrosu. Zápas o konečné 7. místo znamenal obhajobu umístění z minulého mistrovství a není nutné dlouze zdůrazňovat, jak byl pro český tým důležitý.

S Nizozemskem jsme se v průběhu turnaje již jednou střetli výhrou 17:6 a soupeře jsme tedy herně znali. V bráně se tentokrát představil Jakub Mareš, zatímco úloha Petera Dubenskeho byla pouze obsluha dvířek.

Ve třetí minutě otevřel skóre utkání Knotek. Po minutě byl za zdržování hry vyloučen Košťál a přesilovou hrou Nizozemsko srovnalo na 1:1. V šesté minutě po pomalém návratu našeho útoku na střídačku se dostává Nizozemsko do přečíslení a ujímá se vedení. V tu chvíli je český tým nejistý, je zatlačen do obrany a nedaří se mu udržovat hru v útočném pásmu. V polovině periody naši sehrávají přesilovou hru, ale zbytečnými ztrátami míče výhodu hráče navíc nevyužívají. O chvíli později dostávají druhou šanci díky vyloučení Klienbanninka, ale na trestnou lavici je v zápětí poslán i Gottwald za držení a soupeř zvyšuje na 3:1. Půl minuty před koncem první periody naštěstí snižuje Procházka.

Do druhé čtvrtiny nastoupili Češi s větším nasazením. Usadili se v útočném pásmu a hned vyrovnali zásluhou Košťála. Navíc začali být více důslední v obraně, nepouštěli soupeře k míči, a tím získali v páté minutě další přesilovou hru, ve které rozebrali soupeřovu obranu, a Loskot střílí gól do zcela odkryté brány a tím se ujímáme vedení 4:3. Český tým nyní působí aktivně, sebevědomě a určuje tempo hry. Dvěma góly v řadě v desáté minutě druhé periody zvyšuje na 6:3 střelami Lukáše a Skokana. Soupeř si bere oddechový čas a po pár vteřinách snižuje na 4:6.

Pro oba týmy je to osmé utkání v deseti dnech, a proto už tempo hry není závratné. Po ztrátách držení míče obou týmů se ale přelévá z jednoho konce hřiště na druhý. Náhodným nizozemským střelám Mareš lehce odolává. Celá třetí perioda se nese ve znamení vylučování na obou stranách. Došlý po více než pěti minutách hry druhé poloviny v oslabení zvyšuje české vedení na 7:4. Poté, co se konečně začíná hrát v pěti na obou stranách, se střelou do horního rohu prosazuje Lukáš. Po minutě přichází vyloučení dvou nizozemských a jednoho českého hráče. Přesilovou hru náš tým využívá v podobě gólu Došlého a hned vzápětí Knotka. Pak je ale vyloučen Gottwald a Skokan, Češi hrají ve třech a soupeř snižuje na 5:10. Minutu před koncem periody ztrácí hlavu Lavallee a pouští  se do pěstního souboje s nejlepším hráčem soupeře Togurim. Ostrou rvačkou si oba vysluhuji vyloučení do konce zápasu. Soupeř pokračuje v přesilové hře a snižuje na 6:10.

Díky předešlému dění začínáme poslední periodu dlouhým oslabením a dvakrát inkasujeme. Stav je 10:8. V ten moment se snažíme najít ztracenou rovnováhu ve hře, což se chvíli nedaří, ale důrazem v útoku nutíme soupeře k vyloučení za sekání a poté za tvrdý zákrok na Loskota dostává 5 minut Graaff. Naši z přesilové hry střílí gól a srovnávají tempo hry. Skóre se nemění až do posledních vteřin celého zápasu, kdy Koneczny chladnokrevně proměňuje sólový únik. Konečný gólový účet utkání je 12:8, na střely je skóre 56:30.

Vítězstvím v tomto zápase český národní tým získává a obhajuje konečné 7. místo v konkurenci dalších 19 týmů.