Lacrosse > Mužský lakros > Čeští junioři vítězi U19 European Lacrosse Challenge 2017!

Čeští junioři vítězi U19 European Lacrosse Challenge 2017!

28.8.2017

Finále Česko - IzraelFinále Česko - Izrael
Finále Česko - Izrael
Český tým po vyhraném fináleČeský tým po vyhraném finále
Český tým po vyhraném finále
Trofeje pro vítězný tým a pro All-Stars týmTrofeje pro vítězný tým a pro All-Stars tým
Trofeje pro vítězný tým a pro All-Stars tým
Český tým s trofejíČeský tým s trofejí
Český tým s trofejí
All-Stars Tým: (zleva) Jasek, Ashtamkar, Novotný, Smiegiel, Bar-David, ČekalAll-Stars Tým: (zleva) Jasek, Ashtamkar, Novotný, Smiegiel, Bar-David, Čekal
Účastníci turnaje

(ps) Česká juniorská reprezentace ve finále evropského boxlakrosového turnaje porazila stejně starý výběr Izraele a může se pyšnit titulem nejlepšího evropského celku v této věkové kategorii.

Turnaj probíhal od čtvrtka do neděle na nově zrekonstruovaném lakrosovém stadionu v Malešicích a jednalo se o historicky vůbec první měření boxlakrosových sil juniorů v Evropě. Zúčastnily se jej čtyři týmy, z toho dva domácí, což se na první pohled může zdát málo, avšak je třeba brát v úvahu premiéru takového záměru. Již nyní evidují organizátoři přihlášky dalších evropských juniorských týmů a je téměř jisté, že příští ročník bude podstatně větší.

Týmy se nejprve utkaly v základní části každý s každým s tím, že první dva celky postupovaly do nedělního finále. Všechna utkání se hrála na plný čas 4x15 min., který je nekompromisní a prověří skutečné kvality jednotlivých týmů, a to jak individuální techniku, týmovou souhru, tak především fyzickou přípravu.

Suverénem základní části se stal český „A“ tým, který snadno přehrál oba zahraniční celky a potrápilo jej pouze vlastní béčko. Izrael své klíčové utkání základní části proti českému „B“ týmu zvládl především takticky, kdy závěrečnou periodu vyhrál 5:1 a tím i celé utkání 9:7. Díky tomu si zajistil účast ve finále. Čtvrtým týmem turnaje byl mladý tým z Polska, který udivoval především oddaností a nadšením ze hry. Poláci, jejichž věkový průměr byl 16 let (!), všechna svá utkání prohráli, ale získali cenné zkušenosti z těžkých soubojů, které hráči nepochybně zúročí v blízké budoucnosti.

Ve finále se tedy střetly stejné celky jako na Mistrovství Evropy dospělých, které se hrálo v červenci ve finském Turku a ve kterém naši senioři podlehli o jedinou branku. Naši mladící šli do utkání v roli favorita, neboť v základní části turnaje si s reprezentanty židovského státu poradili snadno 17:3. Utkání o zlato ale nabídlo jiný průběh a hráči obou celků po celou dobu udržovali diváky v napětí. Je třeba poznamenat, že se jednalo o mimořádně kvalitní zápas, srovnatelný s některými zápasy seniorských evropských reprezentací na ME.

Dlouhou dobu se hrálo bez branek a skóre otevřel až v 8. minutě umístěnou střelou Tomáš Hájek. Ve druhé periodě Izrael vyrovnal. Naštěstí pro domácí fanoušky pardubický Jan Novotný brzy poslal český tým opět do vedení. Na tento gól ale izraelský tým také rychle odpověděl a tak v poločase svítil na tabuli nerozhodný stav 2:2.

Když po pěti minutách dal Tomáš Hájek na 3:2, zdálo se, že odpor Izraelců bude definitivně odražen. Ti však nerezignovali a ve 39. minutě opět vyrovnali. Oba celky hrály odlišný styl. Češi kombinovali, byli aktivní, ale přes pozornou a důraznou obranu se nebyli schopni dostat na nebezpečný dostřel soupeřovy branky. Izrael se naopak snažil držet mít co nejdéle a čekal na chyby domácích ve snaze provést překvapivý průnik do obrany Čechů.

Do posledního dějství šel český tým s hubeným náskokem jednoho gólu a drama vrcholilo. Domácím hrdinou se nakonec stal Tomáš Jasek, který čistým hat-trickem zajistil týmu České republiky rozhodující náskok. Když pak tři minuty před koncem přidal Matouš Tilšer sedmý gól domácích, bylo jasné že pohár pro vítěze zůstane doma. Pak už mohly propuknout oslavy zaslouženého vítězství svěřenců hlavního kouče Romana Pokorného, kteří tak pomstili své starší kolegy.

Turnaj, který se hrál v příjemném prostředí malešického stadionu, ukázal jaký potenciál juniorské turnaje mají. Mladické nadšení spojené s nespornými herními kvalitami většiny účastníků nemohlo nechat příznivce lakrosu chladnými. Rovněž počasí všem účastníkům přálo. Utkání přilákala poměrně značný zájem diváků, což odhalilo určitou slabinu areálu v podobě nedostatečných diváckých míst. A tak pro příští ročník bude asi nezbytné postavit pro diváky tribuny.

Rovněž pořadatelé z týmu TJ Malešice, který Česká lakrosová unie pověřila organizací turnaje, zvládli svoji úlohu a i jim patří velký dík za úspěch tohoto v pravdě historického turnaje. Všichni účastníci potvrdili zájem se zúčastnit příštího ročníku turnaje a tak se již nyní můžeme těšit na U19 European Lacrosse Challenge 2018!