Lacrosse > Ženský lakros > Českým rozhodčím se zadařilo na velkých světových akcích

Českým rozhodčím se zadařilo na velkých světových akcích

24.9.2022

Českým rozhodčím se zadařilo na velkých světových akcích

Čeští rozhodčí ženského lakrosu Pavel Urban, Lenka Pešková a Bohdan Fuka zazářili na světové lakrosové scéně. Z letních vrcholných akcí mistrovství světa a Světových her přivezli dvě odpískané finále a zápas o páté místo, čím, jak sami popsali, dosáhli dosavadního vrcholu své rozhodcovské kariéry.

Do amerického Towsonu byli na světový šampionát přizvání dva čeští rozhodčí – Lenka Pešková a Pavel Urban. Bohdan Fuka, byl nominován na druhou vrcholnou akci uplynulého léta – turnaj v šestkovém lakrosu na Světových hrách, které se konaly v americkém Birminghamu. Lakros se na Světových hrách představil po pěti letech, nicméně poprvé v upraveném formátu jako tzv. Sixes. Šlo o olympijskou verzi lakrosu, která by se už za šest let mohla hrát na olympijských hrách v Los Angeles a Fuka tak do následujících let načerpal cenné zkušenosti.

Překonané trable s kolenem
Pavel Urban píská od roku 2010 a už v roce 2012 měl možnost rozhodovat na seniorském ME v Amsterdamu. Přes juniorské mistrovství světa v letech 2015 a 2019 a seniorské MS v roce 2017 se propracoval až na úroveň rozhodčího s mezinárodního licencí. V rámci českého ženského lakrosu se Urban již několik let věnuje organizaci a rozvoji rozhodčích. Ve spolupráci s Komisí pro rozhodčí, kterou již šest let řídí, pořádá pravidelná školení a zajišťuje aktualizaci a překlad pravidel všech formátů lakrosu. V roce 2021 také v rámci komise představil nový projekt pro mladé začínající rozhodčí ženského lakrosu – Svišti. „Jak jsem zjistil, je to v Evropě poměrně unikátní záležitost, vychovávat si mladé rozhodčí v teenagerovském věku pro další roky,” říká Urban.

Ten je pro organizaci a vzdělávání českých rozhodčích naprosto klíčovou osobou, díky tomu se v posledních letech v Česku obrátil trend úbytku rozhodčích a jejich základna se pomalu ale jistě rozrůstá! V posledních letech začal být Urban pověřován i řízením rozhodčích na evropských turnajích – například letošního Eeaster Tournamentu reprezentací v Itálii nebo Ken Galluccio Cupu v Barceloně.

Letošní MS bylo pro něj šestou velkou mezinárodní akcí. Před odletem bojoval s ortopedickými zdravotními problémy, které se mu podařilo překonat dostatečně na to, aby mohl na mistrovství odjet. V Towsonu patřil k těm zkušenějším rozhodčím a měl možnost odpískat zápasy top týmů z modré divize – pískal zápasy Kanady, USA, Austrálie i Anglie. MS završil krásným zápasem o 5. místo. „Samozřejmě člověk v koutku duše doufá, že by si mohl zapískat zápasy o medaile, ale to mě, doufám, ještě čeká,” usmívá se Urban a dodává: „Vzhledem k tomu, že jsem na jaře téměř nepískal a neměl dostatečnou fyzickou přípravu, tak pro mě byly zápasy těch nejlepších i ve skupině náročné.”

Turnaj jí sedl po všech stránkách
Pro Lenku Peškovou bylo MS v Towsonu druhým seniorským světovým šampionátem v její rozhodcovské kariéře, v rámci níž v minulosti již pískala například juniorské MS nebo seniorské i juniorské mistrovsví Evropy. Na evropském šampionátu 2015 dokonce pískala finále. V sezoně vedoucí k MS v Towsonu se zúčastnila například turnaje Home Internationals nebo prestižního turnaje středních škol Nationals Schools v Anglii.

Na poli mezinárodních rozhodčích patří Pešková již k velmi zkušeným a dobře známým rozhodčím, což dokazuje i nádherné gesto: na MS byla pověřena přečtením rozhodcovského slibu na zahajovacím ceremoniálu. „Je to neskutečná pocta. Jen opravdu málo lidí tohle někdy v životě zažije, moc si toho vážím.“ Během několika dnů po rozběhnutí MS bylo jasné, že je Pešková na letošní MS jak fyzicky, tak mentálně výborně připravená a na akci se dostane k těm nejkvalitnějším zápasům z elitní modré divize. „Letošní mistrovství bylo neskutečné. Je to velmi náročná akce. Ve své kariéře jsem již byla i na akcích, které mi nesedly a kde jsem se vyloženě trápila. Tady mi všechno sedlo. Mentoři byli skvělí, hráči byli skvělí. Strašně jsem si to užila,“ vrací se k turnaji Pešková. Ona i Urban dostali po šampionátu nejvyšší možnou mezinárodní licenci.

MS zakončila řízením finálového zápasu mezi Kanadou a Spojenými státy a stala se tak první Evropankou, která kdy takovýto zápas řídila. V rámci dokončení sezony se Pešková zúčastnila ještě prestižního turnaje pohárů mistryň, Ken Galluccio Cupu v Barceloně, kde figurovala nejen na hřišti, ale předávala nabité zkušenosti své bohaté kariéry jako mentor evropských méně zkušených rozhodčích. V rámci Česka se Lenka věnuje rozvoji především mladých, začínajících rozhodčích a letos v rámci Komise pro rozhodčí, jejíž je členkou, představila nový systém udělování rozhodcovských licencí. Lenka je, stejně jako Bohdan a Pavel, výraznou postavou české i evropské lakrosové komunity.

Stres před odletem, splněný sen na místě
Fuka se na mezinárodním poli rozhodčích pohybuje od roku 2008. Ke svojí účasti na Světových hrách uvádí: „Ačkoliv jsem v minulosti pískal zápasy o medaile na vrcholných akcích, tohle bylo ještě jinak – bylo to premiéra Sixes na světové scéně. Světové hry jsou vlastně taková malá olympiáda. Neexistoval zápas, který by nebyl špičkovým lakrosem. Pět zápasů v pěti dnech, čtyřikrát jako hlavní rozhodčí, vše v živém přenosu na Olympijském kanálu.“

Přitom zrovna Fuka málem o Světové hry přišel, když mu letecká společnost dva dny před plánovaným začátkem akce zrušila spoj, a okusil tak na vlastní kůži, stejně jako naše lakrosové reprezentantky úskalí postcovidové letové dopravy. Fukovi se po pár stresových hodinách a zařizování nakonec podařilo do Ameriky odcestovat. „Byl to turnaj snů. Obrovská pocta,“ dodává.

Fuku jako zkušeného rozhodčího s účastí na třech mistrovství světa a dvou mistrovství Evropy šestkový formát z pozice rozhodčího oslovil natolik, že byl již minulý rok povolán do World Lacrosse komise pro rozvoj šestkového lakrosu a má tedy možnost ovlivnit to, jak budou vypadat pravidla tohoto druhu lakrosu, pokud se dostane na olympijské hry v roce 2028. Fuku na světové „šestkové“ scéně v budoucnu tedy určitě uvidíme!

Chtěli bychom Pavlovi, Lence i Bohdanovi poděkovat za vzornou reprezentaci českého lakrosu na světových akcích. Zároveň chceme poděkovat za jejich soustavnou, obětavou a velmi důležitou práci s našimi rozhodčími, čímž významně přispívají k rozvoji lakrosu v Čechách.

Kateřina Hlavsová

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 225