Lacrosse > Ženský lakros > Češky získaly evropské stříbro

Češky získaly evropské stříbro

9.7.2023

Juniorské mistrovství Evropy v Praze vyvrcholilo nedělními zápasy o medaile. Češky podlehly po statečném výkonu ve finále Anglii 4:9 a obhájily stříbrné medaile z roku 2018. Bronz získalo Švédsko po výhře 11:9 nad Walesem.

Přesně před týdnem na sebe narazily v areálu na Pražačce týmy Česka a Anglie v úvodním duelu evropského šampionátu do 21 let. Ve skupině A tehdy vyhrála Anglie 14:7. Odveta v samotném finále byla dlouho vyrovnaná. První gól padl až ve dvanácté minutě, na trefu Anglie ale ještě do první přestávky zareagovala Eliška Hanzlová. Ve druhé čtvrtině se vyvíjel zápas velmi podobně. Češky přestály několik velkých šancí soupeřek, buď je zachránila branková konstrukce, nebo skvělá gólmanka Kateřina Nájemníková. Tentokrát na 2:2 vyrovnávala Ellen Pantazopoulou. Jenže v poslední vteřině se podařilo Anglii skórovat ještě jednou. Český tým dál podporovalo velké množství fanoušků oděno v modrém.

Po poločasové přestávce Anglie pokračovala v dobré hře a prolomila srdnatou a trpělivou českou obranu častěji. Barbora Koděrová ještě vykřesala v polovině třetí čtvrtiny naději gólem na 3:5, ovšem další dvě trefy ostrovanek, ve kterých měla prsty Sofia Wiseová, už vyhlídky domácího týmu na obrat výrazně zmenšily. V úvodu poslední části navíc přišly dvě žluté karty pro český výběr a Anglie znovu dvakrát trestala. Pak už jen korigovala na konečných 4:9 druhým gólem v zápase a dvanáctým na turnaji Ellen Pantazopoulou. Stejný počet bodů získala z českého týmu také Markéta Fišerová. Největší procentuální úspěšnost zákroků pak měla Nájemníková. Kanadské bodování vyhrála Kai Harperová ze Skotska, která posbírala 26 bodů.

Český tým získal, stejně jako před pěti lety v Polsku, stříbrné medaile. Zlato obhájila Anglie. Bronz si z Prahy odváží překvapivě Švédsko, které zdolalo v bitvě o bronz Wales 11:9. Příští rok se koná juniorské mistrovství světa v Hong Kongu, kde by chtěly Češky ukázat své kvality v konkurenci nejlepších týmů napříč kontinenty.

„Jsem na holky hrdý, nejvíce bych ocenil, že hrály srdcem. Každým zápasem byl jejich výkon kvalitnější. Semifinále proti Walesu jsme měli absolutně pod kontrolou. Výkon, který holky předvedly ve finále, byl za hranicí sebeobětování, kdy i za stavu 4:9 pár minut před koncem bojovaly do vyčerpání a ani v poslední vteřině to nevzdaly. S pokorou přijímáme prohru ve finále, lakros v Anglii je na vyšší úrovni,“ řekl k vystoupení českého týmu na ME hlavní trenér Adam Ondráček.