Lacrosse > Ženský lakros > Juniorky budou mít na domácím ME na dresu nápis Czechia. Považují se za průkopnice

Juniorky budou mít na domácím ME na dresu nápis Czechia. Považují se za průkopnice

26.6.2023

Juniorky budou mít na domácím ME na dresu nápis Czechia. Považují se za průkopnice
Juniorky budou mít na domácím ME na dresu nápis Czechia. Považují se za průkopnice

Tak trochu proti proudu se rozhodly jít juniorské reprezentantky v lakrosu, které čeká v Praze od 2. do 9. července mistrovství Evropy do 21 let. Na dresech totiž budou mít nápis se zkráceným názvem země v angličtině. Věří, že je to pro mezinárodní scénu lepší volba než Česko. V samotném turnaji chtějí zaútočit na zlato.

Mezi prvními byl basketbal, který oznámil nápis Česko na dresech už v roce 2020. Postupně se přidávali další, třeba lední hokej. Nedávno mnoho Čechů fandilo baseballistům na World Baseball Classic a také oni měli na prsou hrdě nápis Česko. Přestože je jednoslovný název státu už od roku 2016 na žádost vlády zanesen i do databází OSN a NATO, s definitivním přechodem pro všechny sporty se váhalo. Český olympijský výbor požádal ten mezinárodní o zapsání názvu Czechia do databáze států pro sportovní soutěže až loni na podzim.

Na většině dresů národních týmů je vidět nápis Česko, lakrosistky se ale vydaly jiným směrem a zvolily si anglickou verzi. I přesto, že jejich dospělí mužští kolegové hrají na mistrovství světa v San Diegu s českým názvem. „Czechia je určitě víc mezinárodní slovo než Česko. Spousta národů nepřečte písmena s háčkem. Když už se dál nemá používat Czech Republic, přišlo mi logické to nahradit anglickým nápisem,“ říká útočnice českého výběru Ellen Pantazopoulou a dodává: „Přijde mi to průlomové. Jsme nyní po té změně zřejmě průkopnice a možná se to chytí dál.“ Nutno přiznat, že první nejsou. Některé menší sporty dříve nápis Czechia používaly.

Hráčky v týmu o obou možnostech diskutovaly, většinově se ale nakonec shodly na Czechia. „Víc lidí ze zahraničí si to určitě spojí s předešlým označením Czech Republic díky stejnému kořenu slova, než když uvidí jen nápis Česko,“ myslí si středopolařka Lucie Chottousová. Podle ní už jsou stejně anglicismy v češtině poměrně běžné. „Pro naší generaci je určitě angličtina mnohem bližší než pro starší lidi, možná i proto vyhrála verze Czechia,“ dodává Chottousová.

Češky vstoupí do domácího mistrovství Evropy do 21 let už za několik dní. Na hřišti v areálu Pražačka v Praze 3 se představí 11 týmů. Ten domácí je ve skupině A s Anglií a Walesem. Právě proti Anglii ho čeká zahajovací zápas šampionátu v neděli 2. července od 16.30. O den později narazí od 19.00 na Wales. Všechny tři celky z elitní skupiny postoupí do čtvrtfinále.

Domácí reprezentantky věří, že navážou na stříbro z posledního juniorského ME v Katowicích z roku 2018. Tehdy prohrály ve finále s Anglií. „Cíle máme určitě vysoké. Doufám, že v prvním utkání proti Anglii předvedeme dobrý výkon a že se pak s nimi potkáme o týden později ve finále,“ prohlašuje sebevědomě Pantazopoulou, která má řecké kořeny. „Je lepší začínat s těmi nejlepšími, i když to pro nás bude těžká zkouška,“ doplňuje k losu Chottousová. Medailové zápasy se na Žižkově odehrají v neděli 9. července. Duel o bronz začne v 11 hodin, finále pak o tři hodiny později.

Mladé hráčky doufají, že domácí prostředí nebude svazující. „Snad nás ta atmosféra vybičuje ke skvělým výkonům. Nikdo z nás tak velký turnaj před vlastním publikem nezažil, tak uvidíme. Věřím, že jsme dobře připravené i psychicky,“ přemítá Pantazopoulou.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 247