10.7.2025 Text: Pavel Urban, Sára Sverenyáková, Foto: archiv hráček, Ravens Brno
Přestože se může zdát, že hráčky a trenérky v uplynulých dnech od lakrosu odpočívaly, zdaleka ne všechny. Trojice mladých dívek z LCC Harpyje si zahrály na Berlin Open v dresu Belgie. Pětičlenná výprava z týmu Ravens Brno zase vyrazila za trenérskými zkušenostmi do Portugalska s vyvrcholením v podobě účasti na turnaji Lisboa Cup. Nyní se o své poznatky a zážitky podělili.
Natálie Rajchrtová, Barbora Vodolánová a Sára Sverenyáková. Tato tříčlenná hráčská výprava Harpyjí do Berlína vykrystalizovala přes belgické kontakty. Za LCC Girls totiž už několik let nastupuje Marijke Thys, belgická reprezentantka a hráčka Machelenu Medusas. Tedy letošní mistryně ze dvou zemí. V Praze je často i s trenérem národního týmu Marnikem Van Laethemem.
„Právě on poprosil Radotín, jestli by některé z holek belgický tým na Berlin Open nedoplnily,“ vysvětluje Rajchrtová, jak se ocitly o uplynulém víkendu v dresu Belgie. Spoluhráčky je hned vzaly do party. „Bylo to super, v sobotu jsme šly jako tým na večeři. Přijaly nás hned,“ říká Vodolánová. Rajchrtová dodává, že i když byla na celém turnaji nejmladší, ostatní ji podporovali.
Babylon jazyků
Všechny tři se shodují, že to byla skvělá zkušenost, jak
z osobního, tak lakrosového hlediska. „Bylo zajímavé hrát
s novým týmem, se kterým nejsme sehrané, a ještě k tomu mluvit
jiným jazykem,“ pochvaluje si Rajchrtová. Hráčky s týmem
komunikovaly anglicky. „Občas bylo těžší rozumět, co trenéři
přesně chtějí, ale dávali si záležet, abychom to pochopily,“
doplňuje.
Vodolánová ale podotýká, že Belgičanky mezi sebou občas mluvily i francouzsky. „Ale hned jim to došlo a řekly to znovu anglicky,“ usmívá se. To Sverenyáková své znalosti francouzštiny naopak využila. „Na hřišti jsme se v útoku domlouvaly francouzsky, aby nám ostatní týmy nerozuměly. Bylo legrační, jak se v týmu mluvilo čtyřmi jazyky, anglicky, francouzsky, česky a nizozemsky,“ líčí.
Kromě zkušeností přišly pro holky i skvělé nabídky. Vodolánová zmiňuje, že jim hráčka a trenérka, které přiletěly z Ameriky, nabídly, že kdyby byl zájem a holky chtěly jet hrát do USA, pomůžou jim sehnat tým, ubytování a další věci.
Sverenyáková si dokonce našla tým v Belgii, za který teď bude půl roku hrát. „Odjíždím na Erasmus do Francie a chtěla bych stále hrát lakros. Tak jsem se bavila s belgickým trenérem a on mi doporučil týmy, kam mohu dojet. Právě za jeden z nich hrají holky, se kterými jsme se skamarádily. Šlo to rychle a už je vše domluvené,“ raduje se.
Další pomoc z USA
Ještě o kus dál se vypravila pětice zástupců Ravens Brno. Jako
úspěšní žadatelé programu Erasmus + mohli vyrazit do Portugalska.
„Naše žádost na mobilitu sportovních funkcionářů a trenérů byla
vyhodnocena jako jedna z nejlepších,“ zmiňuje předseda klubu a
trenér Jakub Kološ.
Hlavní náplní byla mezinárodní výměna znalostí a zkušeností v oblasti sportovního managementu a trénování. „Proto jsme se vypravili celkem v pětičlenném zastoupení. Já, jakožto dlouhodobý bafuňář klubu a trenér. Dále Vojta Kotlík a Monika Vychytilová, kteří pomáhají s řízením klubu. Čtvrtým účastníkem byl trenér mužů a spolupracovník Kuba Janhuba. V neposlední řadě byla součást týmu Eliška Strýčková jakožto nadějná mladá trenérka dětí,“ vyjmenovává Kološ.
Strýčková nastupovala v uplynulé sezoně ve druhé lize za Shining Stars Forever a také ona sbírala zkušenosti trenérské i hráčské. „Během projektu jsme se zúčastnili tréninku s americkým týmem, přátelských zápasů proti Portugalsku a Anglii a na závěr i turnaje Lisboa Lacrosse Cup,“ zmiňuje mladá hráčka a přidává: „Na turnaj jsme se přihlásili jako pick-up players a byli jsme přiřazeni k týmům SAWUSA. V sobotu jsme odehráli mnoho zápasů proti týmům z Evropy, ale i ze Spojených států. V neděli se hrály zápasy o umístění. Trenéři i spoluhráči byli velmi milí a ihned nás přijali jako součást týmu. Super bylo to, že jsme se s nimi mohli seznámit už před turnajem.“
Zahraniční spolupráce
Kološ si pochvaluje také setkání s mnoha sportovními
činovníky, s nimiž mohli brněnští zástupci porovnat chod
klubů, nastavení tréninků a další detaily. „Na turnaji jsme si
sice zahráli, ale především jsme se opět věnovali navazování
kontaktů s lídry dalších sportovních organizací a klubů.
Součástí pobytu bylo i poznání portugalské kultury, místní
gastronomie a spoustu zábavy,“ prohlašuje Kološ. Ten
s Janhubou a Kotlíkem v týmu SAWUSA Stars turnaj mužů
ovládli.
Právě kontakty z celého světa jsou pro členy Ravens to nejdůležitější. „Otevírají nám příležitosti do budoucna,“ je si vědom Kološ a Strýčková dodává: „Rádi bychom přes kontakty domlouvali účast zahraničních týmů na turnajích nebo třeba na společných trénincích, kde bychom nadále mohli získávat a předávat lakrosové znalosti a zkušenosti, tak jako tomu bylo v Portugalsku.“