Lacrosse > Ženský lakros > České lakrosové reprezentantky si zahrají na Světových hrách

České lakrosové reprezentantky si zahrají na Světových hrách

8.12.2019

České lakrosové reprezentantky si zahrají na Světových hrách

Světová lakrosová federace a organizátoři Světových her, které v létě roku 2021 uspořádá americký Birmingham, zveřejnili účastníky lakrosových turnajů. V ženském osmičlenném výběru se ocitly také Češky. Poprvé se bude hrát systémem šest na šest hráčů.

Ženský lakros se poprvé objevil na Světových hrách předloni v polské Vratislavi, kde hrálo šest týmů. Z Evropy se kromě Velké Británie turnaje zúčastnilo také domácí Polsko. Pro další Světové hry ve Spojených státech amerických už je v ženské, a nově i v mužské, části turnaje míst osm a pro Evropu tři. České reprezentantky si účast vybojovaly díky desátému místu na mistrovství světa 2017. Před nimi totiž ze starého kontinentu skončily celky Anglie, Skotska, Walesu a Izraele. Na Světových hrách, podobně jako na olympijských, ale musí hrát ostrovní země pod hlavičkou Velké Británie. Tím se otevřela vedle Izraele cesta také pro Českou republiku. Úspěchy české reprezentantky podtrhly letos čtvrtým místem na mistrovství Evropy v Izraeli. 

„Holky jsou nadšené, je to neuvěřitelný úspěch a velké zadostiučinění za ty roky dřiny za námi. Jsme mezi světovou elitou, velkými světovými jmény a sportovkyněmi. Věříme, že zviditelníme český lakros i tady u nás. Je to také první krok na cestě na olympiádu v roce 2028, jejíž součástí by lakros mohl být,“ říká manažerka české ženské reprezentace Barbara Bažantová.

Jedenácté Světové hry 2021 se budou konat v americkém Birminghamu od 15. do 25. července. Akce se po čtyřiceti letech od prvních Světových her v Santa Claře vrátí do USA. Do Birminghamu se má sjet přes 3600 sportovců z více než stovky zemí, které budou bojovat ve zhruba třiceti sportovních odvětvích.

Češky se spolu s dalšími účastníky přesunou do Birminghamu v rámci Spojených států z města Towson, kde se uskuteční od 7. do 17. července lakrosové mistrovství světa žen. Pikantní je, že zatímco na světovém šampionátu se bude hrát podle pravidel ženského lakrosu s počtem hráček devět plus brankářka, na Světové hry se bude hrát nově schváleným systémem šest na šest. Na zmenšeném hřišti tak může být jen pět hráček a brankářka, v týmu bude vždy jen deset lidí. „Přechod z MS na šestkový lakros nebude jednoduchý, ale už teď jsme začali tahle pravidla zkoušet v nové lize. Je to rychlejší a jednodušší způsob hry, méně hráčů, méně taktiky. Je to nové pro celý lakrosový svět, musíme se na to dobře připravit,“ uvádí k nevšední změně Bažantová a dodává, že nejbližší možnost, kde vidět systém šest na šest, bude v sobotu 14. prosince v Radotíně.

Dalšími účastníky v ženském turnaji Světových her jsou kromě zmíněné evropské trojice domácí USA, Kanada, Austrálie, Japonsko a Nový Zéland. V mužích si v Birminghamu zahrají Austrálie, Kanada, Německo, Velká Británie, Irsko, Izrael, Japonsko a USA.

Světové hry jsou přestupní stanicí k olympiádě, kde by se chtěl lakros prezentovat v roce 2028, kdy se uskuteční olympijské hry v americkém Los Angeles. Lakros už kdysi olympijským sportem byl, a to v letech 1904 a 1908. Následně byl ukázkovým sportem v letech 1928, 1932 a 1948.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 270