Stříbrné medailistky z ČeskaStříbrné medailistky z Česka
Tribuna Slezského stadionu během fináleTribuna Slezského stadionu během finále
Čeští fanoušci v Katowicích
Finále ČR vs. Anglie
Anglie - Mistr Evropy
Nejlepší brankářka K. Nájemníková

(ps) Historického úspěchu dosáhly české juniorky na Mistrovství Evropy v polských Katowicích, když se probojovaly až do finále! Tam sice podlehly suverénní Anglii, ale i tak je druhé místo potvrzením skvělého postavení českého lakrosu v Evropě a především nadějí do budoucích let.

Naše ženská reprezentace do dvaceti let neodjížděla na ME s velkými ambicemi, neboť týmy Walesu, Izraele, či Německa byly pasovány spolu s evropským lakrosovým vládcem, Anglií ke kandidátům na medaile. Naše dívky se však poctivě více než rok pravidelně připravovaly pod vedením trenérky Tierney Larson a toužily na ME předvést co nejlepší výkon bez ohledu na konečné umístění. Avšak po příjezdu do dějiště naše juniorky šokovaly celou lakrosovou Evropu, když v základní části porazily s výjimkou Anglie všechny soupeřky a kvalifikovaly se do pátečního semifinále proti Walesu!

Semifinálové utkání proti evropskému ženskému lakrosovém gigantu, Walesu byl doslova thrillerem, který nemohl nechat početné fanoušky na Slezském stadionu, či u živého přenosu bez pocuchaných nervů. Úvod utkání patřil týmu z Britských ostrovů, když se dostal do dvoubrankového vedení. Pak ale Češky převzaly iniciativu a čtyřmi brankami stanovily poločasový stav 4:2. Na začátku třetí čtvrtky se podařilo oběma celkům vstřelit po jedné brance a pak se více než šestnáct minut hrálo beze změny skóre. Oba celky předváděly nadstandardní výkony, za které by se nemusely stydět ani v dospělé kategorii. Šance střídala šanci, diváci byli ve varu a obě brankařky doslova čarovaly. V 50.minutě však Madison Jones, která byla později vyhlášena nejlepší středopolařkou celého ME, snížila na rozdíl jediného gólu. A když během chvíle dokázala vstřelit další dvě branky, s našimi juniorkami to nevypadalo vůbec růžově. Welšanky tak byly tři a půl minuty od finále. Češkám se ale podařilo se štěstím dostat míč za záda soupeřovy brankařky a skóre bylo vyrovnané. A pak nastal okamžik hodný lakrosového Oskara. V době kdy mohla o účasti ve finále rozhodnout jediná chyba, či geniální akce, se patnáctiletá (!) česká brankařka Kateřina Nájemníková rozhodla pro to druhé a milimetrově přesnou přihrávkou přes celé hřiště vybídla k vítěznému gólu Markétu Malinovskou, která se tváří v tvář welšské brankařce nemýlila a odstartovala tak českou euforii! České lakrosistky, ať už juniorské, či seniorské kategorii, tak poprvé v historii postoupily do finále Mistrovství Evropy!

Finále proti Anglii byla už pak jen třešnička na dortu výkonu naší reprezentace v Katowicích! České hráčky šly dokonce v první minutě do vedení a po první čtvrtině držely nadějný stav 2:4, ale kvalita Anglie byla nezpochybnitelná. Naše hráčky ale i tak podaly skvělý výkon a dokázaly, že i takto mladý celek (věkový průměr českého týmu byl pouhých 16,3 roku) může konkurovat evropským gigantům.

Po loňské finálové účasti českých mužů na boxlakrosovém ME, tak naše juniorky potvrdily, že Česká republika patří mezi absolutní evropskou špičku.