Lacrosse > Česká ženská lakrosová reprezentace se nezúčastní MS 2013 v Kanadě - kopie

Česká ženská lakrosová reprezentace se nezúčastní MS 2013 v Kanadě - kopie

14.12.2012

Česká ženská lakrosová reprezentace se nezúčastní MS 2013 v Kanadě - kopie

(ado) Koncem roku 2012 rozhodl Český ženský lakros a organizační tým reprezentace o neúčasti českého ženského národního týmu na chystaném MS 2013 v Kanadě. Důvodem jsou vysoké finanční náklady a s tím související malý zájem hráček o účast v reprezentačním týmu.

Česká reprezentace se v roce 2012 zúčastnila mistrovství Evropy v Amsterdamu a mezi dvanácti účastníky obsadila 5. příčku. Tým odehrál výborně svou základní skupinu a poté bojoval do posledních sil ve čtvrtfinále, kde byl v prodloužení poražen národním týmem Německa. Češky následně ukázaly solidním výsledkem v zápase o 5. místo, že rozhodně patří na žebříčku evropských týmů výše. Přes všechny starosti s formováním týmu a zraněními, odvedl tým dobrý výkon a držel krok i v zápasech s papírově výrazně silnějšími soupeři.

V září 2012 odstartoval organizační tým reprezentace ve složení Simona Baráková (hlavní trenéka), Anna Dočkalová (asistent trenérky), Lenka Pešková (manažerka) otevřené tréninky pro všechny zájemce o účast na mistrovství světa 2013. Celkem se přihlásilo 25 hráček z týmů LCC Radotín, SK Lacrosse Jižní Město, TJ Sokol I. Smíchov a TJ Sokol Vinohrady. Většinové zastoupení mají hráčky Radotína, které v posledních letech dominují národní lize. Až na pár výjimek se do tréninků zapojily již známé tváře, které se účastnily buď seniorských, nebo juniorských šampionátů v minulých letech.

Zájem projevily také hráčky z USA – Anna Kopecká (LCC Radotín – nyní univerzita Louisville v Kentucky), Courtney Tomchik (univerzita v Pensylvánii) a sestry Allison a Courtney Hübschmannovy. Anna Kopecká reprezentuje Českou republiku v ženském lakrose od roku 2007, kdy se účastnila juniorského mistrovství světa v Peterborough v Kanadě. Poté odjela studovat střední školu T. C. Williams ve Virginii a následně byla přijata na univerzitu George Mason, z které letos přešla na již zmíněnou univerzitu Louisville. Její americké zkušenosti a zároveň znalost českého prostředí a týmu je skvělým přínosem pro reprezentaci. Také Allie Hübschmannová si zahrála poprvé s Češkami na MS do 19 let v roce 2007 a poté reprezentovala i na velkolepém MS 2009 v Praze. Její sestra Courtney se po delší pauze s lakrosem rozhodla nyní také zapojit do české reprezentace a prospět především svou defenzivní hrou. Úplným nováčkem je Courtney Tomchik, která hraje útok na univerzitě v Pensylvánii a má české kořeny díky svému dědečkovi, který emigroval do USA během II. světové války.

Během dvou měsíců tým intenzivně pracoval nejen na lakrosových dovednostech, ale také na své kondičce pod vedením běžeckých trenérů Zdeňka Schustera a Jana Slámy z Nike.

Ukázalo se však, že rozpočet akce v Kanadě je příliš vysoký. Vzhledem k postavení lakrosu mezi ostatními sporty, malému zájmu médií a tím i potenciálních sponzorů nakonec organizační tým i hráčky museli přijmout realitu, že nemají dostatek času, energie a kontaktů na to, aby dokázaly shromáždit prostředky, které by mohly všechny nebo alespoň většinu nákladů pokrýt. Místo lakrosovými tréninky a přípravou se všichni zabývali organizačními záležitostmi a zvažováním týmových i osobních pro a proti účasti na MS 2013 a motivovat hráčky se ukázalo jako čím dál obtížnější úkol. Americkým hráčkám, včetně Anny Kopecké, bylo rozhodnutí oznámeno a doufáme, že s námi budou rády spolupracovat na budoucích plánech.

ČŽL proto nakonec přijal bolestivé, ale pragmatické rozhodnutí nezúčastnit se MS 2013 a soustředit se především na rozvoj mladší generace hráček a lakrosu u nás všeobecně.

Příprava reprezentačního týmu ale rozhodně nekončí a pokračuje s novými cíli. Tým bude nadále trénovat pravidelně 1x týdně (kondička i lakrosová příprava) a účastnit se turnajů na jaře 2013 – hlavním výjezdem bude turnaj v Anglii a pak tradiční červnový Prague Cup. Hlavní myšlenkou a vizí je zapojit co nejvíce aktivních i bývalých hráček a činitelů do rozvoje sportu lakros a podporovat přípravu žákyň a juniorek, které čeká v roce 2015 MS do 19 let ve Skotsku.

Tréninky nyní probíhají pod vedením Anny Dočkalové, ke které svaz hledá zahraničního trenéra, od něhož si slibuje rozmach a oživení ženského lakrosu v Česku a zároveň zlepšení výkonů všech hráček v týmu. Simona Baráková rezignovala na post hlavní trenérky reprezentace a bude se nadále věnovat hlavně přípravě dětí a mládeže.

Všechny hráčky lakrosu, které chtějí být nově součástí reprezentačního týmu v roce 2013, ať se ozvou trenérce Anně Dočkalové na . Vítána je i veškerá pomoc co se týče propagace či organizování.

Těšíme se na trénování a rozvíjení lakrosu v příštím roce!


Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 347

  • 1 18% 18%
  • 2 23% 23%
  • 3 20% 20%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%