Lacrosse > Mužský lakros > Češi znají soupeře pro boxlakrosové mistrovství světa v USA

Češi znají soupeře pro boxlakrosové mistrovství světa v USA

24.2.2024

Češi znají soupeře pro boxlakrosové mistrovství světa v USA

Šestý světový šampionát v boxlakrosu se koná letos na podzim ve Spojených státech amerických. Ve městě Utica se bude hrát od 20. do 29. září za účasti 28 týmů. Češi už ví, že se ve skupině D střetnou se Skotskem, Jamajkou a Tchaj-wanem. Poprvé budou své MS na stejném místě hrát také ženy.

Tři zámořské celky ještě nikdy nepustily při mužském boxlakrosovém šampionátu na stupně vítězů nikoho jiného. Zlato brala vždy Kanada před Irokézy a výběry USA. Češi, kteří se všech mistrovství světa také zúčastnili, nikdy neskončili hůře než sedmí. Na domácím MS v roce 2011 byli dokonce čtvrtí hned za výše uvedenou trojicí. Před pěti lety byl český výběr sedmý.

Díky tomu při letošním losu stanul na čele jedné ze sedmi základních skupin. Ta elitní patří tradičně favoritům, tedy posledním medailistům a Anglii. Ve skupině D jsou Češi spolu se Skotskem, Jamajkou a Tchaj-wanem. Zatímco Skotsko se po dvou absencích vrátilo v roce 2019 a obsadilo až 16. místo, pro další dva uvedené celky půjde o premiéru na boxlakrosovém MS. Češi budou chtít skupinu vyhrát a dostat se do vyřazovací části. Nejdříve se český výběr utká ve skupině 21. září s Jamajkou, o den později narazí na Tchaj-wan a skupinu uzavře 23. září duel se Skotskem.

S tím se Češi ostatně potkali ve skupině i na posledním mistrovství světa a vyhráli 11:6. Na prvním šampionátu v roce 2003, kde hrálo jen šest týmů, prohráli Češi 3:15, o čtyři roky později vyhrálo Skotsko 11:9. V Evropě patří Češi k nejlepším. Z kontinentálního šampionátu v roce 2017 brali po smolné porážce s Izraelem (7:8) stříbro, o pět let později bronz. Skotsko bylo předloni na ME v Hannoveru až sedmé.

Boxlakrosové MS se postupně rozrůstá. Po zmíněných šesti zemích v roce 2003 jich bylo o čtyři roky později osm, stejně jako pak v Praze. V roce 2015 už bylo týmů třináct a před pěti lety v kanadském Langley dvacet. Kromě dvou soupeřů Čechů ve skupině budou na MS v tomto odvětví poprvé hrát také Belgie, Itálie, Řecko, Maďarsko, Polsko, Čína, Japonsko, Portoriko a Panenské ostrovy.

Z letošních celkových osmadvaceti zemí je hned šestnáct z Evropy. Pikantní bude už ve skupině souboj Slovenska s Maďarskem. Potkají se i další sousedi z našeho regionu, konkrétně Německo a Polsko. Mimochodem, Němci jsou aktuální držitelé evropského stříbra.

Poprvé si mistrovství světa v boxlakrosu zahrají také ženy. Přihlášeno je deset týmů, které jsou rozděleny do dvou skupin po pěti. Češky se nezúčastní, organizovaně totiž v dospělé kategorii boxlakros nehrají. Vše se bude hrát ve městě Utica ve státě New York. Zápasy bude hostit nové univerzitní Nexus Center. Pikantní je, že ve stejném městě se bude v dubnu hrát světový šampionát hokejistek, kde nebudou chybět ani Češky, které obhajují bronz.

Národní boxlakrosová liga, která má mezinárodní obsazení, startuje 7. března a k vidění v ní bude také celá řada reprezentantů, kteří se představí na podzim na MS. Dalším mezinárodním boxlakrosovým svátkem bude už 29. ročník Memoriálu Aleše Hřebeského, který se odehraje v Radotíně od 24. do 27. dubna. Předcházet mu budou E-Box a She-Box. Na ženském turnaji se představí několik reprezentací, které v září zamíří do USA.

Rozlosování skupin boxlakrosového MS v USA:

Muži:
skupina A: Kanada, Anglie, Irokézové, USA
skupina B: Belgie, Hongkong, Izrael, Mexiko
skupina C: Finsko, Řecko, Japonsko, Švýcarsko
skupina D: Česko, Jamajka, Tchaj-wan, Skotsko
skupina E: Rakousko, Itálie, Nizozemsko, Panenské ostrovy
skupina F: Austrálie, Maďarsko, Portoriko, Slovensko
skupina G: Čína, Německo, Irsko, Polsko

Ženy:
skupina A: Anglie, Handenosaunee, Hongkong, Nizozemsko, USA
skupina B: Austrálie, Kanada, Finsko, Německo, Irsko

Text: Pavel Urban
Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 402

  • 1 19% 19%
  • 2 22% 22%
  • 3 19% 19%
  • 4 20% 20%
  • 5 19% 19%