Lacrosse > Mužský lakros > Češi triumfovali na European Nations Cup v Dráždanech

Češi triumfovali na European Nations Cup v Dráždanech

5.5.2015

Čeští senioři po vítězném fináleČeští senioři po vítězném finále
Čeští senioři po vítězném finále
Čeští junioři si odvážejí bronz !Čeští junioři si odvážejí bronz !
Čeští junioři si odvážejí bronz !
Konečné skóre fináleKonečné skóre finále
Konečné skóre finále
Jindřich PlecitýJindřich Plecitý
Jindřich Plecitý
SrbskoSrbsko
Srbsko
ŠvýcarskoŠvýcarsko
Švýcarsko

(ao) – Česká reprezentace připravující se na podzimní boxlakrosové Mistrovství světa se během prvního prodlouženého květnového víkendu zúčastnila v Drážďanech turnaje evropských reprezentací nazvaného European Nations Cup.

Soupeřem jim byly dva výběry domácího Německa, dále reprezentace Švýcarska, Polska a při své boxlakrosové premiéře i tým Srbska. Kromě českého seniorského výběru využili možnosti mezinárodní konfrontace i hráči naší juniorské reprezentace (U19).

Zatímco naši senioři pod vedením trenérů Romana Pokorného a Pavla Semeráka dorazili do saské metropole v roli hlavního favorita turnaje, pro naše juniory to byla, když pomineme přátelské utkání s Deutschland Adler před dvěma týdny, první větší zkouška na jejich dvouleté cestě k účasti na pilotním mistrovství této věkové kategorie.

Sedm týmů se nejprve ve zkrácených utkáních (2x15 min.) utkalo každý s každým, aby první čtyři postoupily do semifinále, která se již hrála na 4 periody, stejně jako finále a utkání o 3.místo. Zbylé týmy se pak utkaly v miniturnaji o konečné 5.–7. místo.

Přestože byl český seniorský tým z nejrůznějších důvodů oslaben o celou řadu klíčových opor, do turnaje vstupoval v roli největšího favorita a pouze s jedenácti hráči do pole po celou základní část třídenního turnaje převyšoval všechny své soupeře. Asi největší trápení zažili naši reprezentanti hned v první periodě zahajovacího utkání s Poláky, kdy se seznamovali s neznámou betonovou plochou jinak nádherné moderní drážďanské arény. Neočekávané odrazy míčků a i prach, díky kterému byla plocha nebývale kluzká, někdy způsoboval až kuriózní situace. Přestože tyto potíže činily Čechům větší problémy než soupeři, tak utkání přineslo jednoznačné vítězství 11:0. (Branky: Košťál 3, Skokan 3, Došlý 2, Beran, Šedivec, Žipaj.)

Následovala turnajová premiéra juniorů proti záložnímu německému týmu. Herně podstatně zkušenější soupeř dokázal našim sehrávajícím se mladíkům vstřelit vítěznou branku až šest minut před koncem zápasu. Výsledek 2:4 byl dobrým vstupem do turnaje. (Branky: Javorský, Oulehla.)

Ve svém druhém zápase si naše „Áčko“ pohrálo s nadšeně bojujícími Srby, pro které to bylo první boxlakrosové utkání v historii, s výsledkem 10:1. (Branky: Košťál 2, Kopfstein 2, Šedivec 2, Beran, Došlý, Polách.)

Své starší kolegy následovali junioři, aby v utkání s Poláky zažili své první boxlakrosové vítězství! Po celou dobu utkání byli mladíci lepším týmem a soupeři odskočili až do tříbrankového vedení. Ten však v předposlední minutě výsledek korigoval a kluci si museli vítězství 6:5 v posledních vteřinách doslova ubojovat. (Branky: Oulehla 2, Hříbal 2, Gottwald, Prchlík.)

Následovalo utkání dvou největších favoritů, ve kterém naši přehráli německý elitní tým 10:4. Soupeř vzdoroval do šestnácté minuty, kdy Max Bieber snižoval na rozdíl jediné branky, ale na dalších šest českých už odpověď nenašel. Tým střelecky opět táhl nejlepší střelec turnaje Košťál. Začínalo být patrné, že jediné, co by mohlo naše borce v turnaji zpomalit, může být únava z náročného programu. (Branky: Košťál 4, Plecitý, Beran, Polách, Došlý, Šedivec, Beran.)

Zdravě sebevědomí nastoupili ke svému třetímu utkání junioři proti Srbům, po celou dobu byli lepším týmem a zaslouženě zvítězili 8:3. (Branky: Oulehla 3, Hříbal 2, David 2, Prchlík.)

Posledním utkáním prvního dne bylo vzájemné utkání našich barev, do kterého junioři vstoupili až příliš bázlivě a zkušení borci jim od prvních vteřin jasně ukázali, kdo je v Drážďanech pánem. Během první minuty se trefili Plecitý s Trhlíkem a pak se už mladíci neměli šanci prosadit. (Branky: Košťál 3, Trhlík 2, Plecitý, Výmola, Skokan, Kopfstein.)

Po prvním dnu bylo jasné, že český „A“ tým bude bojovat o mety nejvyšší a junioři se budou muset o postup mezi nejlepší týmy popasovat se Švýcary a elitními Němci. Navíc bylo velice pravděpodobné, že v případě postupu do semifinále narazí na „starší“ Čechy, a tuto zkušenost by si po čerstvě nabyté zkušenosti raději odpustili.

Druhý den turnaje vstoupili jako první do bojů junioři, a to hned proti domácí elitě. Ve zcela vyrovnaném utkání dokonce soupeře v polovině přehrávali a vedli o dvě branky. Doplatili však na nezkušenost a určitou bezzubost v útoku a dovolili soupeři dvěma nevynucenými chybami ve vlastní přesilovce obrat. I to je však zkušenost, která by mladíkům měla do budoucna pomoci! I přes prohru o jediný gól 3:4 lze tento výsledek považovat jednoznačněš za úspěch! (Branky: Prchlík, Hříbal, Novák.)

Následovalo utkání Česko – Švýcarsko, ve kterém naši senioři zcela dominovali, a to i přes viditelnou únavu, která po plánovaném odjezdu P. Došlého stále narůstala. Výsledek: 10:1  (Branky: Košťál 4, Skokan, Žipaj, Výmola, Beran, Plecitý.)

Se stejným soupeřem pak sehráli své nejdůležitější utkání o postup do semifinále junioři. A nutno konstatovat, že se s ním vůbec nepárali! Po pěti brankách během úvodních 11 minut si pak pohodlný náskok udrželi a dostali se mezi čtyři nejlepší ýmy turnaje! Česko U19 – Švýcarsko 7:3 (Branky: Oulehla 3, Gottwald, J. Jeřábek, David, Vejmelka.)

Poté s našim „A“ týmem obdrželi „horší“ Němci devět branek a ani jednu nedali. (Branky: Košťál 4, Žipaj 2, Skokan, Šedivec, Polách.) Díky tomu byly semifinálové dvojice výhradně česko-německé, neboť B tým Německa si ještě předtím dovolil ten „luxus“,  že s Polskem a Švýcarskem vyhrál až na nájezdy a se Srbskem dokonce v dovednostní soutěži prohrál. Díky tomu se naši junioři posunuli na 3. místo a vyhnuli se tím v semifinále našim seniorům.

V prvním semifinále, které se hrálo již na 4 periody, si po pomalejším začátku již zjevně unavení senioři poradili se zálohou Německa povinně 5:1, když v první a poslední periodě nepadl jediný gól. (Branky: Výmola, Šedivec, Žipaj, Košťál, Beran.)

Ve druhém semifinále mezi elitním celkem Německa a našimi juniory se přes bojovnost tentokrát mladíci neprosadili a prohráli celkem jednoznačně 2:6. Německý tým naznačil, že finále turnaje rozhodně neodehraje jen z povinnosti. (Branky U19: Prchlík, Hříbal.)

Do nedělního odpoledního utkání o bronzovou medaili tak nastoupili čeští junioři s touhou vrátit německé záloze porážku z úvodu turnaje. Soupeř začal velkým tlakem a dostal se do vedení. Avšak nadšeně, a přesto velmi dobře takticky hrající junioři utkání vyrovnali a od druhé periody herně dominovali. Pět branek v německé síti vzalo soupeři veškeré naděje na dobrý výsledek. Tři z nich vstřelil nejhlasitější hráč turnaje Tomáš Prchlík. Výborným výkonem a za podpory mnoha českých fanoušků pak již dovedli naši junioři utkání k překvapivé, ale naprosto zasloužené výhře 5:2 a k bronzovým medailím! (Branky: Prchlík 3, Oulehla, T. Jasek.)

Vyvrcholením turnaje bylo finále, do kterého postoupily po zásluze dva nejlepší týmy turnaje. Bylo to utkání, kdy si oslabený a unavený český tým sáhl hodně na dno, ale přesto dokázal sílu nejlepšího evropského boxlakrosového týmu a uhájil svoji evropskou neporazitelnost, která trvá již od roku 2007! Němci věděli, že pokud chtějí pomýšlet na úspěch, musí na úvod dostat náš tým pod tlak a co možná nejvíce skórovat, aby přivodili nervozitu do našich lakrosek. To se jim podořilo, ale jen částečně, když zásluhou Jamieho Plunketta dvakrát skórovali. Naše borce to ale nerozhodilo. Naštěstí tým na finále posílil Martin Mrlík, který přinesl běžeckou svěžest a značný důraz před naší brankou. V polovině utkání Němci vedli 5:3 a začali doufat v dobrý výsledek, především pak zásluhou výborně chytajícího brankáře Tilo Fuchse. Druhá polovina utkání však ukázala, že zkušenost v proměňování šanci je to, co se nedá naučit během jednoho soustředění. Češi šestkrát za sebou skórovali a s ledovým klidem dovedli utkání ke konečnému vítězství  9:7. Německý tým ale zaslouží velký obdiv za výborný výkon, který je rozhodně velkým příslibem do budoucna! (Branky: Košťál 2, Plecitý, Výmola, Žipaj, Polách, Šedivec, Mrlík, Skokan.)

Jirka Koštál se stal suverenním vítězem ceny pro nejužitečnějšího hráče turnaje. Češi potvrdili svou kvalitu a junioři jako kolektiv obstáli v první zkoušce na své cestě za úspěchem! Turnaj v Drážďanech byl výbornou zkušenstí pro všchny zúčastněné.

Konečné pořadí:

 1. Česká republika
 2. Německo A
 3. Česká republika U19
 4. Německo B
 5. Polsko
 6. Švýcarsko
 7. Srbsko

Výsledky a statistiky turnaje zde.

Aleš Oulehla

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Oznámkujte nové logo lakrosu jako ve škole
Celkem hlasů 347

 • 1 18% 18%
 • 2 23% 23%
 • 3 20% 20%
 • 4 20% 20%
 • 5 19% 19%