Lacrosse > Mužský lakros > Češi na prahu play-off boxlakrosového Mistrovství Evropy

Češi na prahu play-off boxlakrosového Mistrovství Evropy

12.7.2017

(ps) Ve čtvrteční podvečer vstoupí česká lakrosová reprezentace do vyřazovacích bojů ME, které se koná ve finském Turku. Soupeřem jí bude tým Srbska, který ve středečním osmifinále vyřadil Polsko výsledkem 10:9.

Český reprezentační tým zatím podává ve Finsku výborné výkony. Díky třem mimořádně těžkým a cenným vítězstvím v základní skupině si Češi vybojovali možnost mít dva dny volna a postupovat turnajovým pavoukem lehčí cestou. Přestože určitě nelze podcenit tým Srbska, tak šance Čechů na účast v semifinále je velmi reálná a s ní i sen o evropské medaili, první od roku 2001, kdy na fieldlakrosovém ME získali bronz.

V základní skupině si Češi nejprve poradili v zahajovacím utkání s domácím týmem 14:8. Utkání bylo velice očekávané celou evropskou lakrosovou komunitou a český tým v něm po kvalitním a soustředěném výkonu obstál. Od druhé periody držel otěže utkání pevně v rukou a nepustil soupeře blíže než na rozdíl několika gólů. Zrodilo se tak první vítězství nad Finskem na oficiálním turnaji pořádaném světovou, či evropskou lakrosovou federací.

Ve druhém utkání se český tým postavil hrdému Albionu. Přestože Anglie disponuje více než stopadesátiletou lakrosovou historií a desítkami tisíc domácích hráčů, v touze po úspěchu na tomto turnaji se posilnila o 11 Kanaďanů (s britským pasem). Český tým ale i v tomto dramatickém a struhujícím utkání předvedl vynikající výkon a zvítězil 19:14. Utkání mělo všechny parametry špičkového mezinárodního lakrosu a Češi v něm dokázali, že patří mezi úplnou špičku. Tým Anglie předváděl především v útoku výkony hodné profesionálních hráčů v jejich dresech. Je třeba zmínit, že Česká republika tak porazila Anglii již potřetí za sebou. Předtím je jim to podařilo na MS 2011 v Praze (12:8) a na MS 2015 v Syrakůzách (8:6).

Ke třetímu utkání základní skupiny pak český tým nastoupil proti Německu a toto utkání již nemohlo ovlivnit postavení týmů, neboť již bylo jisté, že Češi postupují z prvního místa a Němci ze čtvrtého. Trenéři proto nechali odpočívat klíčové hráče a možnost zahrát si tak dostali i méně zkušení hráči, pro které to byla premiéra v seniorském reprezentačním dresu. I přes určité těžkosti v průběhu utkání se podařilo vyhrát 11:8 a zakončit tak základní skupinu bez ztráty bodu.

V následujících třech dnech se ukáže, jak na tom český lakros opravdu je. Všichni věří, že se podaří zúročit jedinečná šance, kterou si český tým vybojoval v těžké skupině a tím získal poměrně přijatelný los do závěru turnaje.

Je třeba zmínit, že všechna doposud odehraná utkání všech čtrnácti evropských týmů, nabídla opravdu zajímavou a kvalitní podívanou. Méně zkušené týmy nahrazují herní kvalitu mimořádným nasazením a oddaností hře. Jejich výkony jsou proto hodné obdivu, neboť především týmy zařazené do nižší výkonnostní skupiny budou muset během osmi dnů odehrát osm utkání! Dokonce ani kanadská profesionální série o legendární Man Cup, se nehraje takto časově náročně. Je třeba rovněž zmínit, že zápasy se hrají v nádherné Gatorade Areně na betonovém povrchu, který ubírá mnoho sil. Intenzita utkání pak mnohonásobně převyšuje v Evropě běžnou úroveň. Proto všechny týmy, které se tohoto Mistrovství Evropy účastní, si zaslouží veliký obdiv.

Kdo v sobotu večer po finálovém utkání zvedne pohár pro mistra Evropy, není v tuto chvíli jasné. Český tým nepochybně udělá vše pro to, aby využil tuto jedinečnou příležitost a potvrdil mimořádný kredit, který si mezi evropskými týmy v boxlakrosové historii posledních třiceti let vybudoval.

Utkání Mistrovství Evropy můžete sledovat on-line na streamu, nebo na stránkách ME.

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 192