Lacrosse > Mužský lakros > Reprezentace > ME ve fieldlakrosu 2016 (Gödölő, Maďarsko) > Češi ani podruhé nepřehráli Lotyšsko a na ME skončili desátí

Češi ani podruhé nepřehráli Lotyšsko a na ME skončili desátí

5.8.2016

(mi) – Ve svém posledním zápase na fieldlakrosovém mistrovství Evropy v maďarském Gödöllő se česká reprezentace utkala o celkové deváté místo se svým soupeřem ze základní skupiny, Lotyšskem, a stejně jako v zákadní skupině mu podlehla, tentokrát 10:12. Naší reprezentaci tedy patří celková desátá příčka.

Začátek zápasu patřil Lotyšům a než se naši hráči rozkoukali, prohrávali 0:3. Soupeři se dařilo vyhrávat face-offy a kontroloval hru. Až v sedmé minutě se Češi trochu oklepali a Pavel Došlý skóroval. Češi se dostali do hry a Došlý přidal druhý gól o šest minut později. Na ten za soupeře odpověděl Trankalis a po první čtvrtině byl stav 2:4.

Po přestávce snížil střelou z dálky o zem Radek Skála. Hrbolaté hřiště, na kterém se podepsalo devět hracích dní turnaje, bylo pro takovéhle góly jako stvořené a oba týmy si toho byly vědomy. Další vývoj zápasu ale patřil Lotyšům. Češi začali chybovat v rozehrávce a přestali se koncentrovat v obraně, čehož soupeř dokázal dokonale využít a do půle si vybudoval náskok 7:3.

Po pěti minutách třetí periody přidal osmý gól Zarins, odpovědět se povedlo Sochnovi, nicméně Lotyši záhy odskočili na 10:4. Hra byla v této části hry nervózní a neuspořádaná i kvůli nepřesným rozhodčím. Radek Skála pak sice poslal do branky další dobrou odraženou střelu, ale Gutmanis stanovil stav po třech periodách na 11:5 z pohledu Lotyšů.

Paradoxně to možná přineslo českému týmu uklidnění. Při vědomí, že není co ztratit, a je potřeba odehrát zbytek zápasu, jak nejlépe umíme, se začalo dařit. Radek Skála přidal na začátku poslední čtvrtiny další dva góly. Lotyši nám přitom situaci usnadnili několika vyloučeními. Ve dvanácté minutě se prosadil Ondřej Sochna a po gólu Pavla Došlého se náskok Lotyšů smrskl na 11:9. Češi byli v tu chvíli nahoře a soupeře přehrávali. Bohužel promarnili několik slibných šanci a Transkalis zvýšil na rozdíl tří gólů. Český tlak ale pokračoval a Radek Skála svou pátou trefou probudil další naději. Češi sice tlačili až do konce, ale Lotyši se zuby nehty ubránili a u stavu 12:10 nakonec zůstalo.

Vynikající poslední periodou Češi napravili rozháraný výkon ze začátku zápasu, škoda, že k probuzení nedošlo o něco dříve. Celkové desáté místo mezi čtyřiadvacítkou týmů není v současné konkurenci špatný výsledek. Širší evropská špička je velmi vyrovnaná a stále širší. Je dobré, že s ní dokážeme držet krok.

Finále mezi Anglií a Izraelem je na programu v sobotu od 17 hodin, dohrávají se i další zápasy o celkové umístění.

Zápis z dnešního zápasu je zde, fotogalerie zde. Kompletní výsledky jsou zde.