Lacrosse > Mužský lakros > Boj o titul box lakrosového mistra ČR začíná

Boj o titul box lakrosového mistra ČR začíná

17.5.2010

(om, jb) - Dnes od 19.30 začíná v Radotíně první z očekávaných finálových soubojů o titul mistra Národní box lakrosové ligy. Střetnou se dva největší rivalové v českém lakrosu – obhájce titulu LC Custodes Radotín a SK Lacrosse Jižní Město. Atmosféra tradičně vypjatých zápasů bude jistě vynikající a diváci se mohou těšit na výborný box lakros.

Finálová série se hraje na tři vítězné zápasy. Hraje se v rychlém sledu, každý den jeden zápas, takže nového mistra budeme znát nejpozději v pátek. Šance obou týmů jsou velmi vyrovnané. Radotín prochází generační výměnou a vrcholovou kariéru ukončilo několik zkušených hráčů. „Na odpočinek“ do Falcon Millionaires odešli obránci Martin Bouzek a Ondřej Mika a střelec Patrik Procházka, který ale u Custodes zůstal jako trenér, Martin Kostka je mimo ČR, Adam Kostka a Petr Torn se přesunuli do ForFunu a specialista na face-off („buly“) Lukáš Neužil si hojí poraněný prst. Nahradili je mladí hráči mnohdy ještě věkem junioři jako Dominik Pešek nebo Tomáš Procházka.

Jižní Město, které bude chtít zlomit čtyřletou dominanci Radotína v box lakrosu, je naopak ve fázi, kdy řada mladých hráčů vyspěla a tým kolem hlavních hvězd Pavla Došlého a Jakuba Nováčka se vyrovnává.

Radotín má velkou výhodu v domácím prostředí, kde místní fanoušci dovedou vytvořit bouřlivou atmosféru. Jižní Město, které se vlastního domácího hřiště dočká až po dokončení nové městské haly, v dosavadním průběhu ligy využívalo radotínský stadion jako své domácí hřiště, na finále se ale rozhodlo odehrát své domácí zápasy v hale Slavie v Edenu a doufá, že tak podporu fanoušků Radotína eliminuje.

Jak se dívají na své šance a na průběh finále samotní aktéři? Oslovili jsme trenéry a kapitány finalistů s malou anketou. Po trenérech jsme chtěli odpovědi na tyto otázky:

1. Co říkáte na systém finále, kdy se hraje každý den?
2. Kolik zápasů očekáváte?
3. Jaké jsou přednosti vašeho soupeře?
4. Kteří z hráčů budou patřit mezi největší osobnosti finálové série?
5. Máte letos v týmu zahraniční posily? Jak kvalitní hráči to jsou?

Patrik Procházka, trenér LC Custodes

1. Herní systém se příbližil zátěži hráčů, kterou budou podstupovat na mistrovství světa v příštím roce v Praze. Zcela jistě to bude zajímavá zkušenost už proto, že základ národního týmu se bude sestávat z hráčů týmů obou finalistů.
2. Série bude velice vyrovnaná, tzn. může rozhodnout až pátý zápas.
3. Soupeř si po čtyřleté odmlce bude chtít sáhnout na pohár. Jeho dosavadní výkony v lize tomu nasvědčují. Určitě je na týmu Jižního Města vidět velká vůle po vítězství.
4. V takto vypjatých zápasech může překvapit kterýkoliv hráč, to znamená i ti, kteří v dosud odehraných zápasech „jen“ pracovali pro tým a nijak zvlášť se svými výkony nezviditelňovali.
5. Oslovili jsem dva hráče z Halifaxu. Stali se součástí týmu a nejsou a ani to nemají být hvězdy, které by na sebe strhávaly pozornost.

Jiří Mikulka, trenér SK Lacrosse Jižní Město

1. Myslím si, že odehrát celou sérii během pěti dnů je nešťastné rozhodnutí. Takovou zátěž může nést profesionální sportovec, amatér mimo sport ještě chodí do práce, školy, nemá čas ani prostředky na rehabilitaci (masáž, odpočinek, strava). Taková zátěž může vést ke zbytečným zraněním.
2. Těžko říci, kolik zápasů bude, klidně 4–5,
3. Předností Radotína je určitě fyzická kondice.
4. Rozhodovat budou zřejmě naši Pavel Došlý, Jakub Nováček a brankář Jiří Malina, v Radotíně budou klíčoví hráči Petr Poupě a brankář Tomáš Říha.
5. Za Jižní Město by měl nastoupit Jordan West-Pratt, který hrál finále NBLL i v roce 2008, ale jeho start ještě není definitivně potvrzen.

Kapitánů obou týmů jsme se ptali na následující:

1. Od posledního vzájemného finále uplynul rok a půl (vloni se hrálo finále LC Custodes–TJ Malešice). Zkuste srovnat sílu týmu z roku 2008 a letošního.
2. Finále se hraje každý den po vzoru kanadského Mann Cupu, jaký na to máte názor a bude to pro vás spíše výhoda či nevýhoda?
3. Před kterými hráči soupeře máte největší respekt, na koho se soustředíte při obraně?
4. Na co byste pozvali fanoušky?

Petr Poupě, kapitán LC Custodes Radotín

1. Za rok a půl se toho u nás hodně změnilo. Při srovnání současného týmu LCC a týmu, který byl ve finále v roce 2008, lze pozorovat hodně hráčských změn. Většina zkušených hráčů přestoupila do týmu Falcons a my jsme začali budovat nový tým plný mladých nadějí, které zatím sbírají zkušenosti. Technicky i fyzicky jsme na tom dobře, stejně dobře jako tým roce 2008, ale bohužel nám chybí společná vyhranost ve vyrovnaných zápasech. Náš starý tým měl s takovými zápasy dost zkušeností, jak těch méně příjemných, tak i těch přijemnějších.
2. To, že se bude hrát každý den, mně osobně nevadí. Měli jsme zimní přípravu, kde jsme se připravovali i po fyzické stránce. Žádný hráč, který trénoval zodpovědně, by neměl by mít větší problém s fyzickou naročností finálové serie. Bude rozhodovat bojovnost, týmová hra a výdrž hráčů, nejen umění střílet góly.
3. Všechny hráče z týmu Jížního Města dobře známe, takže víme, že největší pozor si musíme dát na Pavla Došlého a Jakuba Nováčka. A samozřejmě na Jordana West-Pratta, který má výborné střely z větší vzdálenosti.
4. Fanoušci se mohou těšit na finálovou sérii, kdy Jížní Město chce po čtyřech letech vybojovat pohár a tým LCC Radotín chce získat další titul mistra ČR s týmem plným mladých hráčů. Bude k vidění tvrdý, rychlý, vyrovnaný a divácky atraktivní box lakros.

Jakub Nováček, kapitán SK Lacrosse Jižní Město

1. Náš tým je letos oproti týmu z roku 2008 v lepší psychické a troufnu si říci, že díky kvalitní zimní přípravě i v lepší fyzické kondici, což se také projevuje na dosavadních výsledcích. Tým sice postrádá oproti roku 2008 dvě kanadské posily – bratry Plunketty –, ale díky tomu, že většina mladých hráčů dozrála, a díky lepší sehranosti týmu je tato absence zanedbatelná.
2. Abych pravdu přiznal, tento systém po vzoru kanadského poháru mistrů se mi až zas tak nezamlouvá. Hlavní rozdíl je ten, že u nás je lakros spíše výkonnostním sportem, většina z nás chodí do práce a rozhodně si kvůli finálové sérii nebude brát dovolenou k načerpání sil. V Kanadě je lakros na této úrovni ze 70 % tvořen poloprofesionálními nebo profesionálními hráči, kteří nic jiného nedělají, nebo rozhodně nepůjdou do práce při turnaji typu Mann Cup, který pro všechny vyjma domácího týmu znamená cestování až několik set mil od domova. Myslím, že hrát každý den, je pro hráče naší úrovně náročné a snižuje to kvalitu a úroveň výkonu a samotné hry.
3. Momentálně se nedá říci, že bychom měli před některým z hráčů Radotína výrazný respekt a na někoho se více zaměřovali. Samozřejmě je ale důležité si hlídat tahouny týmu, jako jsou Petr Poupě, Jiří Košťál, Emil Moravec a Radek Skála.
4. Fanoušky bych určitě rád pozval na nejkvalitnější lakrosovou podívanou v Čechách, kterou může samozřejmě spolu s Memoriálem Aleše Hřebeského nabídnout pouze finálová série. Lákadlem by mohl být i úterní finálový zápas v hokejové aréně Slavia v Edenu.

Na to, co očekávají od finálové série, jsme se zeptali i dvou lidí, kteří se zabývají lakrosem, ale nepatří ani k jednomu z finalistů. „Mírně favorizuji LCC pro vyrovnanost a vyšší kvalitu kádru,“ říká trenér a manažer LC Pardubice Aleš Oulehla. „Jižní Město staví na několika individualitách, LCC má poměrně omlazený kádr a soudě podle hektického zápasu s Malešicemi na Memoriálu Aleše Hřebeského i labilnější,“ vypočítává Oulehla slabiny. Naopak silnou stránkou u Jižního Města bude touha napravit loňské fiasko a určitě pomůže i návrat Jakuba Nováčka po herní pauze. LCC má podle Oulehly vyrovnanější kádr. „Účast zahraničních hráčů pokládám za určitě zpestření, nicméně letos by měli být dominantní Češi – Nováček, Došlý a na druhé straně Poupě a spol.“, uzavírá Oulehla.

Manažer a kouč LC Slavia Praha Štěpán Suchánek naopak mírně favorizuje Jižní Město: „Brankáře a tahouny týmu mají oba celky na stejné výkonostní úrovni. Zbytek týmu mi ale přijde sehranější a zkušenější u Jižního Města než u LCC,“ uvažuje Suchánek. Brankáře pokládá za silnou stránku obou týmů, naopak slabinu vidí v nevyzrálost mladších hráčů. „Účast zahraničních hráčů v českých týmech obecně se mi jeví jako obrovský posun vpřed a zkvalitňování nejen hry samotné, ale i prestiže celé soutěže,“ uzavírá Suchánek.

Finále NBLL bude rozhodně vrcholem sezóny a rozhodně stojí za to si na tribuny najít cestu. V pondělí a ve středu a případně v pátek se hraje na stadionu LCC Sokol Radotín v ulici Vykoukových, úterní a případný čtvrteční zápas se koná v hokejové hale Slavie v Edenu. Všechny zápasy začínají v 19.30. Středeční zápas můžete sledovat živě na www.sport.cz/ostatni/lakros/prenos, videoreportáže ze zápasů budou k vidění na www.net-tv.cz

Ondřej Mika, Jan Barák

 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 207