Lacrosse > Mužský lakros > Berlín Open 2013: ženy LCC třetí, muži LCJM pátí

Berlín Open 2013: ženy LCC třetí, muži LCJM pátí

27.6.2013

foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Lucie Martínková
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika
foto Ondřej Mika

Český lakros reprezentovaly na tradičním turnaji Berlin Open mužské a ženské týmy LCC Radotín a SK Lacrosse Jižní Město. Hráčky LCC vybojovaly bronz, ženy LCJM skončily páté, stejně jako jejich kluboví spoluhráči v turnaji mužském, ve kterém je toto umístění velmi cenné. Mladý (s pár výjimkami) mužský výběr LCC skončil devátý.

Mužský tým SK Lacrosse Jižní Město byl navzdory svým dlouholetým relativně dobrým výsledkům na turnaji nalosován do těžké skupiny. Papírovým favoritem byl loňský vítěz Crease Monkeys, který kromě Jižního Města ve skupině ještě doplnili angličtí Sheffield Steelers, reprezentační tým Lotyšska a jako zcela neznámý tým jménem Love LAX, ze kterého se vyklubal základ německé reprezentace a pozdější vítěz turnaje.

Právě s týmem Love LAX se Jižňáci střetli hned v úvodním utkání v pátek. Začátek turnaje to byl ve všech směrech nepovedený. Polovina týmu se ztratila na cestě z hotelu při výpadku navigace, takže do zápasu naskočili rovnou z aut. Love LAX zejména agresivním bráněním půlky téměř nedovolil Jižnímu Městu útočit a v klidu si dokráčel pro vítězství 7:1.

Následovaly dva souboje na menších hřištích, kde Jižní Město udrželo těsnou výhru nad Sheffieldem (6:5) a zejména otočilo vývoj zápasu s favorizovanými Crease Monkeys (10:6), když si v první polovině téměř nevědělo rady se zákroky soupeřova vynikajícího gólmana. Jakub Drozd v bráně Jižního Města ovšem nezůstal pozadu a zejména v druhé půli byl hlavním strůjcem vítězství. Tímto zápasem naštěstí trápení Jižňáků na malých hřištích skončilo a čekaly je jen zápasy na větších turfech.

V sobotu Jižňáci zakončili základní skupinu vítězstvím nad stále se lepšícím Lotyšskem 10:5, i když museli kvůli promarnění několika šancí dotahovat soupeřův náskok 0:3. Tím si Jižní Město splnilo cíl postoupit minimálně ze druhého místa do čtvrtfinále.

Tam narazilo na vítěze skupiny D tým ProLaxShop. S takto silným soupeřem se výrazně projevila absence z pátku zraněných opor Dalibora Klímy a Adama Ondráčka. Ve kvalitním a vyrovnaném zápase JM podlehlo těsně 8:6, což znamenalo pro neděli boj o 5. až 8. místo.

V neděli ráno čekal již ne úplně svěží Jižňáky velmi dobře organizovaný a disciplinovaný reprezentační tým Švýcarska a nebyl by to Berlin Open 2013, aby se soupeř neujal na začátku vedení. Následně se ale dobře organizovaná obrana posílená o hráče Berlína stáhla blíž k Drozdově bráně, který pokusy ze střední vzdálenosti bez větších problémů kryl. Švýcaři se již pak ke skórování dostali jen sporadicky a útok JM většinou individuálními akcemi pozvolna otočil zápas (7:4).

Zaslouženou třešničkou na dortu na zakončení povedeného turnaje se stal nervy drásající zápas o 5. příčku s týmem Německa, tvořeným hráči usilujícími o zařazení do německé reprezentace. V závěru těžkého turnaje se zápas rozhodoval zejména v hlavách hráčů, jestli ještě dokáží mobilizovat zbytky sil. Jižní Město tentokrát nezaspalo úvod a drželo se soupeřem od počátku krok. Přibližně 2 minuty před koncem dostalo JM výhodu přesilové hry při vedení o jeden gól a mohlo se zdát, že vše spěje ke zdárnému konci. Špatnou nahrávkou však přišlo o míč a při urputné snaze soupeře zadržet si vykoledovalo dva vyhozené šátky od rozhodčích. Němci přesilovou hru využili a ještě v posledních sekundách mohli strhnout vítězství na svou stranu, když hráče chystajícího se na střelu bezprostředně před bránou Jižního Města smetl k zemi William Kaden (německá posila JM). V prodloužení bylo Jižní Město lepším týmem a dokráčelo tak k vítězství 8:6.

Konečné 5.místo mezi 20 zúčastněnými týmy je pro SK Lacrosse Jižní Město jistě úspěch, byť by se to v porovnání se senzačně vítězným ročníkem 2011 tak zdát nemuselo. Vždyť když nepočítáme na klubovou úroveň extra silný výběr Německa pod hlavičkou Love LAX, tak se Jižní Město znovu umístilo jako nejlepší z evropských týmů.

Radotínští nastoupili ke svému prvnímu zápasu ve skupině proti týmu Bundesliga Ost a i z výsledku 12:0 je patrné, že to byl spáš takový trénink na rozehrání, ve kterém se zjistilo, co se od koho dá a nedá čekat. LCC vzal do Berlína mladý tým. Kromě veteránů Ondřeje Miky a ve dvou zápasech i kouče Jana Baráka byli v obraně samí mladíci. O rozehrávku útočné části hry se starali hlavně Radek Skála, Emil Moravec a později v průběhu turnaje i Roman Seidl.

Druhý zápas proti rakouské reprezentaci se hrál na hřišti turfu s normálními rozměry. Rakušané hráli velmi aktivně a LCC naopak působil zakřiknutě a mdle. Nedařilo se držet míč v útoku a mladá nesehraná obrana Radotína byla dost prostupná. Rakušané nakonec vyhráli 9:3.

Na třetí zápas ve skupině nastoupil Radotín proti favoritovi skupiny týmu ProLaxShop. Zápas byl mnohem vyrovnanější, než se předpokládalo. Rozhodl začátek druhé půlky, kdy soupeř vstřelil šňuru tří rychlých gólů. Útok LCC už nedokázal proti velmi dobré a koncentrované obraně soupeře tuto ztrátu dotáhnout a zápas skončil v poměru 10:5.

Posledním soupeřem ve skupině byla polská reprezentace a hrálo se na malém travnatém hřišti. Poláci se za poslední dva roky výrazně zlepšili, naopak Custodům se příliš nevedlo a zápas na nerovném povrchu, kdy každá střela o zem nevyzpytatelně odkakovala, byl tahanicí až do závěru a nakoncec skončil 6:6. LCC ale díky lepšímu skóre postoupil za třetího místa ve skupině do bojů o celkové deváté místo.

Prvním soupeřem v play-off byli Crease Monkeys, výběr zámořských hráčů žijících v Evropě, za něž nastoupil i Jamie Plunkett. V tomhle zápase se ale Radotín dokázal koncentrovat. Soupeř nehrál příliš běhavý lakros a obrana ho stíhala. Povedlo se eliminovat i nevynucené chyby a LCC tak mohl zakončit den s uspokojením po výhře 10:6. 

V zápase o 9. místo se LCC střetl s výběrem Bundesliga North DeLuxe, za které nastoupilo i několik finských hráčů a hlavně brankář Lauri Uusitalo byl oporou. Celý zápas byl vyrovnaný a výsledek byl jako přesýpací hodiny, každou chvíli měla navrch jiná strana. Tak to bylo až do stavu 5:5. Radotín ale v závěru zápasu udržel soustředěný výkon a vyhrál 7 : 5.

Tým Radotína se během turnaje sehrál a konečné deváté místo mezi dvaceti účastníky je vzhledem k mládí týmu uspokojivé.

Vítězem mužského turnaje se stal tým Love LAX, když v nepříliš atraktivním finále porazil ProLaxShop 7:4. Třetí skončil japonský tým Blue Bullets, jehož semifinále proti ProLaxShopu bylo asi nejatraktivnějším zápasem turnaje.

V dvanáctičlenném ženském turnaji dominovaly čtyři vyrovnané týmy: Američanky Global Players a USA AI, německá reprezentace a LCC Radotín. V základní skupině radotínské hráčky těsně nestačily na USA AI 7:9. S dalšími soupeřkami si ale poradily snadno. Prapodivný postupový klíč určil, že jejich čtvrtfinálovým soupeřem budou Golden Girls, které hrály ve stejné skupině. Ani podruhé ale nepředstavovaly pro radotínské hráčky velkou překážku. V semifinále ale české hráčky zastavila německá reprezentace, a to šťastným vítězstvím 9:8. V zápase o třetí místo pak radotínské hráčky přehrály Global Players 10:4. Vítězství v turnaji získal tým USA AI poté, co porazil německou reprezentaci 17:11. 

Více o turnaji najdete na www.berlinopen.de a na jeho FB profilu. Několik fotografiií ze zápasů LCC a LCJM je zde.

Jakub Nosek, Petr Novák, Ondřej Mika

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 215