Lacrosse > Mužský lakros > Americká univerzitní liga dospěla do finále

Americká univerzitní liga dospěla do finále

28.5.2010 Cornell, Duke, Notre Dame a Virginia mezi nejužší špičkou

Americká univerzitní liga dospěla do finále
Americká univerzitní liga dospěla do finále

Naše Národní box lakrosová liga skončila a vlády se o víkendu ujímá na celé léto field lakros. Jinak je tomu v USA, kde jarní field lakrosová sezóna právě vrcholí. Poslední květnový víkend je obvykle zasvěcen úplnému závěru univerzitních soutěže.

Poslední zápasy, které určí letošního šampiona americké univerzitní lakrosové ligy, se konají tento víkend (29. - 31. května) na M&T Bank Stadium v Baltimoru, domovském stadionu týmu NFL Baltimore Ravens. Všechny týmy z finálové čtveřice týmů (Cornell, Duke, Notre Dame a Virginia) jsou nějakým způsobem propojeny s týmy z NLL, a to prostřednictvím současných hráčů a lidí z vedení týmů, kteří povzbuzují tyto spřátelené týmy univerzitní ligy kupředu k vítězství.

Několik bývalých hráčů z týmu Cornell Big Red hraje v současné době v NLL, včetně univerzála Maxe Seibalda působícího v týmu Philadelphia Wings. Seibald, který právě dokončil svou premiérovou sezónu v NLL. Ještě vloni touto dobou hrál za tým Cornell a vedl svůj školní tým na cestě do vytouženého finále. Během své poslední sezóny ve školním týmu získal Tewaaraton Trophy, která se každoročně uděluje nejlepšímu hráči univerzitní ligy.

„Jsem moc rád, že Cornell je opět mezi nejlepšími čtyřmi týmy,“ řekl Seibald. „Tento tým je mezi nejlepšími potřetí za poslední čtyři roky a já jsem hrdý na to, že jsem byl jeho členem.“

Pro Notre Dame Fighting Irish je letošní účast mezi elitou jejich historicky druhou, přičemž poprvé se dostali mezi nejlepší univerzitní týmy v sezóně 2001. Je to zvláštní moment hrdosti pro majitele týmu NLL Minnesota Swarm a guvernéra v jedné osobě, pana Johna Arlotta, absolventa university Notre Dame, jehož rodina založila sbírku vedoucí k postavení prvního školního stadiónu pro mužský a ženský lakros. Arlotta Stadium byl otevřen před začátkem letošní sezóny a poskytl týmu z Notre Dame opravdové zázemí.

„Je to skvělý pocit zadostiučinění (vidět Notre Dame mezi nejlepšími týmy), hlavně proto že nový stadión jim pomáhá zlepšovat jejich hru,“ řekl Arlotta, který bude přítomen v Baltimoru aby tento víkend povzbudil svůj tým.

Panu Arlottovi se zamlouvá hra jeho týmu ve všech aspektech. „Hrají  vynikající obranu, gólman chytá výborně, útok je velmi smělý a když se dostanou do šance, obvykle skórují.“

Například útočník týmu Toronto Rock Garrett Billings završil svou vynikající premiérovou sezónu v NLL vítězstvím svého týmu ve Východní divizi. Billing byl vynikajícím hráčem University of Virginia v letech 2006 až 2009. Bude sledovat a fandit svému univerzitnímu týmu ze svého domova v Langley, v Britské Kolumbii. Billing byl coby nováček v týmu, který vybojoval titul univerzitní ligy pro barvy Virginie v roce 2006.

„Myslím, že by to hodně znamenalo pro starší hráče, se kterými jsem po tři roky hrával, kdyby letos na poslední pokus vyhráli finále. V posledních dvou sezónách jsme byli velmi blízko. V semifinále proti Duke očekávám nelítostnou bitvu. Mezi oběma tými totiž panuje velká rivalita.“

Obránce týmu Colorado Mammonth Ryan McFadyen zná tuto rivalitu velmi dobře. Za Duke University hrával v letech 2005-2009, a jako obránce bylo jeho hlavním úkolem pokrývat Billinga ve vzájemných soubojích. „Ještě vloni jsem hrál za Duke, takže se stále cítím velmi blízko letošnímu týmu. Je to skvělý pocit, sledovat je jak zabrali po pomalém vstupu do sezóny. Do finálového víkendu jsme se dostali pokaždé během uplynulých čtyř let, takže hráči by měli být zvyklí na početné publikum a neměli by být nervózní,“ řekl McFayden, který předpokládá, že tým Duke postoupí do finále, kde se utká s vítězem duelu mezi Cornell a Notre Dame.

Během svého působení v týmu Duke hrál Mc Fayden o finálovém víkendu proti týmu Virginia hned dvakrát a pokaždé prohrál. „Pokud letos moji kamarádi vyhrají, tak to mě a ostaním, kteří dokončili studia v loňském roce dodá pocit hrdosti, že jsme s těmito hráči dříve hráli a každý z nás se mohl nějakým způsobem podílet na případném letošním úspěchu.“

Mc Fadyen ještě dodal: „Bude to těžké, sledovat zápasy mého bývalého týmu za který jsem dříve hrával. Jestli vyhrajeme, asi přeskočím zábradlí tribuny a poběžím slavit s hráči,“ řekl se smíchem.  

Finálové zápasy závěrečného turnaje NCAA se odehrají tento víkend:

29.5. semifinále mezi Notre Dame a Cornell v 16:00
29.5 semifinále mezi Duke a Virginia v 18:30
31.5. finále od 15:30 (ET)

Tyto zápasy můžete sledovat na programech ESPN, ESPN2 a ESPN.com

Marek Dobrý

Zdroj: nll.com

 

 

 

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jak by se měla jmenovat mužská soutěž v sixes?
Celkem hlasů 272