Lacrosse > Ženský lakros > Adam Ondráček: Pro mladé hráčky je olympiáda obrovská motivace

Adam Ondráček: Pro mladé hráčky je olympiáda obrovská motivace

18.10.2023

Adam Ondráček: Pro mladé hráčky je olympiáda obrovská motivace

Dlouholetý hráč a trenér Adam Ondráček stál u zrodu české ligy v šestkovém lakrosu. V roli reprezentačního kouče žen začne připravovat tuzemské hráčky i na možnost zahrát si za pět let na olympijských hrách v Los Angeles právě v této disciplíně. Jaké jsou jeho plány a názory na lakros mezi olympijskými sporty?

Co to znamená pro lakros v Česku, že se dostal na olympijské hry?
Myslím, že je to obrovská změna pro celou naší lakrosovou komunitu. Pro většinu lidí, kteří se v tomto sportu pohybují celý život, je to splněný sen. Pamatuju si jako malý, že jsem přemýšlel o tom, jak by bylo skvělé se na olympijské hry dostat a teď se to podařilo. Všichni po tom opravdu dlouho toužíme, tak je to vlastně i takové zadostiučinění.

Jaké jsou vyhlídky českého týmu?
V ženském lakrosu jsme se vyšvihli do evropské špičky a chceme si tuhle pozici dlouhodobě držet. To znamená, že i ve světovém měřítku bychom se rádi posunuli ještě o kousek výš, než jsme byli na posledním mistrovství světa, kde jsme obsadili sedmé místo. Co se týče olympijských her, tak už jen účast je úspěch pro jakýkoliv národ v daném sportu, zvláště kolektivním. Pro hráčky, kterým je nyní mezi patnácti a dvaceti lety, je to obrovská motivace, aby na sobě začaly makat na úrovni, jako to dělají profesionální sportovci.

Dají se nyní odhadnout šance, pokud se podaří kvalifikovat?
Co se týče kvality našich hráček, tak opravdu do elitní světové osmičky patříme. USA a Kanada jsou odskočené, ale co se týče Austrálie nebo Anglie, tak si myslím, že je reálné je někdy za pár let porazit. Navíc všechny ostrovní týmy musí hrát na olympijských hrách pod hlavičkou Velké Británie. Pak je tu také Izrael, který ale těží z Američanek, jež se hlásí k židovskému náboženství a mohou tak hrát za Izrael. Jde o to, jaké budou právě nastavené podmínky i pro účast různých hráček ze zámoří za evropské celky pro olympijské hry a kvalifikace na ně.

Co se děje a bude u nás dít, aby se Češky do Los Angeles dostaly?
Už pět let hrajeme v Česku ligu v sixes, i když první dva roky jsme se s tou variantou spíše seznamovali a v pravidlech v lecčems experimentovali, byli jsme průkopníky. Začali jsme hrát novou soutěž, aby měly holky z reprezentace větší zápasové vytížení. Oficiálně hrajeme Czech Sixes League tři roky. Teď se nám o víkendu rozběhl další ročník. Zvedá se úroveň tréninků ve všech klubech. Přijde mi, že současná mladá generace je nejsilnější, co kdy byla. Nyní máme sedmatřicet holek v širším reprezentačním výběru. Bude ale potřeba trénovat ještě intenzivněji včetně individuálních plánů.

Rozdělí se hráčky na field a sixes?
Dokážu si představit, že v zemích, kde mají širokou základnu, se to stane. Hráčky se určitě budou specializovat na jedno, nebo druhé. Na sixes je potřeba dynamika a skvělé dovednosti s lakroskou. Ve field lakrosu je potřeba i herní inteligence a taktické znalosti. Šestkový lakros je jednodušší pro pochopení nejen pro diváky, ale i pro hráče. Je velmi atraktivní na pohled. Pořád se hraje nahoru dolů.

Co vás čeká s národním týmem v nejbližší době?
V prosinci pojedeme do Hong Kongu na Super Sixes, kde budou hrát ještě Velká Británie, Německo, Hong Kong, Čína, Filipíny a Izrael. V únoru bychom rádi jeli do Portugalska na Euro Sixes. Tam zase ozkoušíme evropskou konkurenci.

Text: Pavel Urban

Foto: Kateřina Hrubá

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa