Lacrosse > Mužský lakros > Zprávy z Limericku 3

Zprávy z Limericku 3

15.8.2022

Těžší vstup českého týmu do zápasů mistrovství světa si asi nelze moc představit. Sebevědomé Portoriko s hráči všech divizí NCAA, nebo systematicky a disciplinovaně hrající Japonci. Oba týmy jsou spolu s domácím Irskem kandidáti na šesté místo za elitními týmy Blue division.

Začátek zápasu s Portorikem českým hráčům utekl vinou nervozity a nezkušeností, naopak soupeř vyrukoval s rychlostí a sebevědomím amerických studentů, jejichž rodiče mají kořeny v Portoriku. Středopolař ze Syracuse University, útočník z Mercer University a „fejsař“ z Jacksonville, tedy hráči elitní I. divize NCAA, patří mezi světovou špičku. K nim se pak připojili další hráči reprezentující ostatní divize univerzitní soutěže.

Zápas měl dvě části. Úvodní čtvrtina byla plně v režii hráčů reprezentující ostrov v Karibiku, ke konci druhé čtvrtiny se zápas začal lámat a Češi začínali zlepšovat svůj herní projev. Přesto stav 10:2 v polovině zápasu vypadal hrozivě. Za český tým se podařilo skórovat Štěpánu Friedlovi a jednomu z benjamínků týmu, Lukáši Kučerovi. Ve třetí čtvrtině dal gól v úvodu Lauerano Christian z Mercer University a na 27 minut to byl poslední gól Portorika. Druhým střelcem periory byl Tomáš Knotek a čtvrtina skončila 1:1. Češi zlepšili pohyb po hřišti, Pepča Slavík zamknul branku, bojovnost a větší agresivita Čechů vyrovnala schopnosti zámořských hráčů. Poslední čtvrtina pak už byla plně pod kontrolou českého týmu. Friedl, Huleš a Lukáš Kučera skórovali, poslední branku utkání dal ale svou čtvrtou Lauerano. Češi vyhráli poslední čtvrtinu 3:1 a celkově upravili stav utkání na 12:6 pro Portoriko. Po děsivém průběhu první poloviny to je nakonec přijatelný výsledek prvního utkání českého týmu na mistrovství světa.

Stejně silný soupeř, jiný herní projev a jiné emoce čekaly český tým v sobotu na hlavním stadionu. Japonci hrající systematicky a disciplinovaně představovali větší překážku než individuálně hrající Portoriko. Herní projev Čechů byl výrazně lepší, ale chybělo lepší herní provedení a zakončení útoků. Opět jsme se nevyvarovali „dětských chyb“, ale celkově byl pohled na česky tým lepší než v prvním zápase. Typickým obrázkem bylo vyběhnutí kolem brankovistě a nepříliš důsledná hra české obrany.  To stálo za vedením Japonska v úvodu utkání. Český útok přes precizní japonskou obranu moc nedostával na dostřel. Až v šesté minutě utkání sóroval Lukáš Kučera, když snížil na 1:3. Pak až do půlky utkání stříleli pouze Japonci a ukazatel skóre se zastavil na stavu 1:7. V první polovině utkání měli Češi šance, ale jejich úspěch zhatil výborný brankář Ito. Česká hra se opět nevyvarovala několika chyb, bez kterých by výsledek mohl být lepší. Rozdíl velikosti členské základny je patrný. V Japonsku čítá 17 tisíc hráčů.

V druhé půli se obraz hry Čechů zlepšil, ale až na branku Honzy Huleše, který potrestal vyběhnutí japonského gólmana střelou z velké dálky, se skóre na české straně neměnilo. Utkání skončilo celkem přijatelným výsledkem 12:2.

Oba zápasy proti silným soupeřům nakonec nedopadly zle a je na čem stavět do důležitého utkání v pondělí ve 13 hodin SELČ proti Izraeli.

Nedělní volný den zahrnoval výlet k oceánu a podvečerní přípravu na Izrael a také ochutnávku irského národního a vsudepřítomného sportu hurley. A někdo se vydal prozkoumat město Limerick. To je hlavním městem stejnojmenného hrabství a má kořeny na začátku 9. století. Svou stopu zde zanechali Vikingové, ve 12. století Normané postavili hrad King John’s Castle a položili základy katedrály Panny Marie. Město v 17. století obléhali Oliver Cromwell a Vilém Oranžský. Nedaleko staré části Limericku stojí moderní stadion na ragby s kapacitou 27 000 diváků a obrovským fenoménem Limericku je zmínené hurley, hurling. Limerick byl v posledních čtyřech letech ve finále nejvyšší soutěže a má tři tituly v řadě. Národní finále se hraje na stadionu v Dublinu před 80 000 diváky. Hurling se hraje na hřišti 130–145 m dlouhém a 80–90 m širokém. Brána je 6,4 m široká a 2,5 m vysoká. Tyče nad ní jsou nejméně 6 m vysoké. Na stejném hřišti se hraje i galský fotbal. Zápas trvá 70 minut (35 minut poločas). Během hry je povoleno pět střídání. Na průběh hry dohlíží osm rozhodčích. V areálu univerzity, kde se hraje mistrovství světa, jsou všechna hřiště nalajnována i na hurling. Na YouTube naleznete poslední finálové utkání z července ve kterém Limerick porazil Killkenny. Národní šampionát má historii 135 let.

V 9 hodin vyrazil český tým severozápadním směrem do městečka Lahinch. Koupání v Atlantiku a vyzkoušení hurlingu bylo hlavní naplní relaxu. Náš řidič Darren, bývalý ragbista a současný poloprofesionalni hráč druhé ligy hurlingu zapůjčil pálky a míčky. Koupající se Irové taktně vyklidili prostor, když viděli naše seznamování s hurlingem. Rychlý odliv oceánu nám vytvořil velké hřiště, kde míčky létaly všemi směry. Hurling je skvělý sport, který má mnoho společného s lakrosem, pálkovacími sporty a běháním. Během hurlingu proběhlo setkání s našimi fanoušky na mistrovství. Na pláži měli setkání s fanoušky bratři Kučerové, na útesech Cliffs of Moher bratři Adamiecové. Část týmu neodolala tradiční pochoutce anglosaského světa fish and chips, který byla opravdu skvělá . Po zmíněné procházce na útesech Cliffs of Moher a kolem věže O’Briens Tower zamířila česká výprava k hradu Bunratty na břehu řeky Shannon. Za zmínku stojí návštěva hradní hospody, která byla založena v roce 1620. Po návratu na ubytováni se kluci věnovali přípravě jimi zvolené večeře – burgerům. Po večeři následoval mítink a relax před důležitým zápasem proti Izrael.

Více informací o turnaji najdete na www.worldlax2022.com. Všechny zápasy budou streamovány na ESPN nebo Lax Sports Network, seznam zápasů zde. Streamy na Lax Sport Network zde.