Lacrosse > Mužský lakros > Začalo fieldlakrosové ME, Češi na úvod smetli Belgii

Začalo fieldlakrosové ME, Češi na úvod smetli Belgii

22.6.2012 Slavnostní zahájení a zahajovací zápas se odehrály na stadionu, kde se v roce 1928 lakros prezentoval jako ukázkový sport na Olympijských hrách. V napínavém úvodním utkání porazilo Německo domácí Nizozemsko 9 : 8.

ČR – BelgieČR – Belgie
ČR – Belgie

Český tým vstupil do turnaje zápasem proti Belgii. Belgičané jsou na mezinárodní scéně nováčkem a nedokázali české reprezentaci odolávat.

Po dvou minutách, kdy ze sebe hráči setřásali úvodní nervozitu a trému ze zahájení turnaje a kdy se dopouštěli hloupých chyb a nepřesností, otevřel skóre Pavel Došlý a Martin Mrlík záhy přidal další gól. Češi se uklidnili a hrálo se převážně na půlce Belgičanů, kteří zaostávali jak v individuální technice, tak herně. Po první čtvrtině byl stav 6 : 0.

Po zahájení hry neuhlídala česká obrana Arnora Lahora, který zaznamenal první gól Belgičanů. Češi přidali několik gólů, ale pak poněkud polevili, ztratili koncentraci a hra začala být rozháraná. Belgičané přidali další gól po individuální akci Kewina McKeowna; o půli byl stav 14 : 2.

Po přestávce o půli se český tým opět soustředil a třetí třetina byla opět zcela pod jeho kontrolou. Čeští střelci skórovali celkem šestkrát, Belgičané zaznamenali jedne gól po dobře sehraném brejku.

Ve čtvrté periodě už Češi soupeři žádnou branku nedovolili. Celkové skóre zápasu se nakonec zastavilo na 27 : 3.

Po zápase se ukázalo, že je potřeba ještě zlepšit obranu. Obránci se proti Belgii moc do tempa nedostali, možná chyběla trochu lepší koncentrace a sporadické belgické výpady tak byly někdy nečekaně nebezpečné. Pro útok byl zápas proti Belgii dobrým tréninkem. Nejlepším střelcem českého výběru byl Jamie Plunkett s pěti góly, následován Martinem Mrlíkem se čtyřmi. Jiří Loskot skóroval třikrát a přidal i dvě asistence. Junior Jakub Mareš si při své reprezentační premiéře v brance připsal sedm zásahů. Na další zápas, který český tým hraje zítra od 10 h proti Španělsku, už tým doplní brankářská jednička Tommy Kralovenec, který dorazil na ME až v průběhu dneška.

Největší soupeř Česka ve purpurové skupině – Skotsko – si na úvod svého programu poradilo se Švýcarskem 11 : 3, Španělé podlehli Itálii 6 : 12 a ani oni by neměli být našemu týmu vážným soupeřem.

V elitní modré skupině porazilo Švédsko ve velmi vyrovnaném zápase Finsko 9 : 8 v nastavení, obhájce titulu Anglie se střetl s Irskem a velmi kvalitní zápas skončil 11 : 7.

V zelené skupině se utkalo Slovensko s Izraelem a podlehlo 8 : 11. Izrael je dalším nováčkem na ME, ale ve svém kádru má několik velmi dobrých hráčů z USA. Podle pravidel Mezinárodní lakrosové federace a Evropské lakrosové federace smí mít tým až čtyři hráče, kteří nejsou držiteli pasu země, již reprezentují, ale mají k této zemi rodinný vztah, případně v ní dlouhodobě žijí. Wales, který také aspiruje na vítězství v zelené skupině porazil Francii nekompromisně 18 : 0.

Ženský turnaj začíná až v sobotu. Podrobné výsledky a statistiky z ME najdete na stránkách www.ec12lacrosse.com/en, český tým můžete podpořit i na facebookové stránce týmu. Zápasy jsou k vidění na www.247.tv.