Lacrosse > Mužský lakros > LCC Girls jsou letos třetí v Evropě, muži Jižního Města pátí

LCC Girls jsou letos třetí v Evropě, muži Jižního Města pátí

4.10.2017

Ken Galluccio Cup 2017, foto Ondřej MikaKen Galluccio Cup 2017, foto Ondřej Mika
Ken Galluccio Cup 2017, foto Ondřej Mika

Druhý zářijový víkend patřil již tradičně poháru mistrů nesoucímu jméno Ken Galluccio Cup. A již poněkolikáté se hrálo v belgickém Gentu. LCC Girls nestačily v semifinále na pozdějšího vítěze Edinburgh University, na vytoužený vrchol se tak nedostaly a skončily třetí po přesvědčivém vítězství nad Mnichovem. Český mužský lakros reprezentoval tým SK Lacrosse Jižní Město, který skončil na solidním pátém místě.

KGC z pohledu LCC Girls
V sobotu nás čekaly dva zápasy ve skupině. První zápas začínal v 11.40, což znamenalo, že jsme se mohly po náročné cestě trochu vyspat a odjíždět z hotelu (tentokrát v nedalekých Bruggách) až v příjemných 9.30. V prvním zápase jsme nastoupily proti irskému týmu UCD. Dopředu jsme si zjistily, že mají pět hráček z národního týmu, se kterým český výběr hrál na mistrovství světa. Přestože Češky vyhrály, Irky byly velmi silné, a tak jsme do zápasu šly lehce nervózní. Všechna nervozita opadla s prvním gólem, který po úvodních třiceti vteřinách vstřelila Míša Srchová. Zápas jsme vyhrály 21:0.

Druhý sobotní zápas byl proti nizozemským Domstad Devils, ve kterém Kopík (Anna Lottmann) během prvních čtyř minut nastřílela hattrick a následně předala hattrickové žezlo Mišutce (Srchové) a po deseti minutách jsme už vedly 6:0. Do konce první půlky jsme ještě přidaly jeden gól a jeden jsme inkasovaly. V druhé půlce se dále gólově prosadily Sikina (Tereza Laláková), Malina (Markéta Malinovská) a Karnetka (Tereza Karnetová).

Druhá sobotní výhra nám zajistila první místo ve skupině a byl před námi poslední sobotní zápas, který nás měl posunout do nedělního semifinále. Švédský tým Farsta Lacrosse jsme po hezkém a týmovém výkonu porazily hladce 19:0. Čtyři góly dala Mišutka, po třech pak Kopík a Sikina, zbylé góly si relativně rovnoměrně rozdělily ostatní útočnice a středopolařky.

V neděli nás čekal semifinálový zápas proti skotskému týmu Edinburgh University. Už při rozházení vypadal tým velmi silně. Holky měly skvělou techniku, míče jim skoro nepadaly a už z drilů, kterými se rozcvičovaly, bylo jasné, že budou hodně rychlé. Několik hráček nám bylo povědomých – účastnily se letošního mistrovství světa, na kterém se Skotsko umístilo na velmi dobrém, pátém místě. Věděly jsme tedy, že nás čeká obtížný zápas, ale zároveň jsme se na něj moc těšily.

Zápas otevřel v čase 0:30 rychlým gólem Edinburgh. Po dvou minutách přidala ještě jeden gól stejná hráčka, Alisa Stott. My jsme si dlouho vypracovávaly šanci a až v šesté minutě se trefila Kopík. Nedařilo se nám vyhrávat rozhozy a Skotky do konce první půlky přidaly další čtyři góly. Tři vteřiny před koncem se ještě trefila Mišutka, a tak jsme do druhé půlky vstupovaly za nepříjemného, ale ne ještě nezvladatelného stavu 2:6. Věděly jsme, že musíme zapracovat na rozhozech, které budou pro zvrácení zápasu klíčové. Po dvou minutách se po dlouhé nahrávce od Káti Hlavsové trefila naše nejmladší hráčka Malina. Skotkám se přestalo dařit a v druhé půlce přidaly už jen jeden gól. Za nás se v následujícím pořadí prosadily ještě Sikina, Kopík a Mišuta. Bohužel to však nestačilo na otočení skóre a ze semifinálového zápasu jsme odešly poražené.

Není lehké prohrávat, o to víc však všechny z nás potěšilo, že nikdo z týmu nevěšel hlavu a do zápasu o třetí místo jsme nastoupily s plným nasazením a motivací poprat se o medaili.

Utkání o třetí místo s sebou neslo svá specifika. Oproti předchozím, která trvala pouze dvakrát dvacet minut, jsme si poprvé za víkend mohly zahrát plný, šedesátiminutový zápas, pro mnohé z nás však poprvé v životě formou čtyřikrát patnáct minut. Na letošním ročníku se testovala některá pravidla, která se v současné době používají v zámořských ligách a pravděpodobně se v budoucnu dostanou do mezinárodních pravidel ženského lakrosu. Omezený počet hráček na středovém kruhu při rozhozu nebo právě změněná délka a změněný počet period jsou některými z nich.

V zápase o bronz nás čekal nám dobře známý tým z Mnichova, který německou ligu vyhrál v prodloužení o jeden gól nad Hannoverem. Vrcholové německé týmy známe velmi dobře, často proti nim hrajeme na turnajích a potkáváme je v rámci reprezentačních zápasů. Věděly jsme, že Němky mají pár velmi rychlých hráček a jsou taky velmi dobře vybavené technicky. Chtěly jsme od začátku diktovat tempo a mít míč v našich lakroskách, co největší část zápasu to půjde. Od úvodního hvizdu se hodně dařilo našim středopolařkám, které vybojovaly velké množství rozhozů, a po první čtvrtině jsem tak vedly už 5:0. Němky za celý zápas vstřelily pouze čtyři góly, z nichž tři dala výborně hrající hráčka číslo 23 Kim Dressendorferová. Na tak nízkém počtu gólů měla velkou zásluhu naše skvěle bránící obrana, která okamžitě napadala hráčky s balónem a nedala jim prostor k založení akce, stejně tak „naše“ brankářka Áňa, která velké množství střel zastavila. Zápas jsme ovládly 14:4 a mohly jsme se tak těšit z bronzové medaile.

Moc dobře víme, že třetí místo není první. Ale taky víme, jak těžká letošní sezóna byla a jak velká byla v tomto roce, kdy se konalo mistrovství světa, konkurence. Pro některé z nás to byly poslední zápasy sezóny, pro někoho vrchol sezóny a některé z nás byly prostě rády, že si můžou zase pořádně „pinknout“. Bylo milé opět potkat známé lakrosové tváře a poznat nějaké nové. Tento zářijový víkend byl krásným zakončením sezóny a my jsme moc rády, že jsme mohly být jeho součástí.

Děkujeme všem pořadatelům, našim trenérům Simče a Rosťovi, a taky Ondrovi za organizaci celého výjezdu, Márovi a ostatním holkám, co řídily, za odvoz do daleké Belgie, a všem našim fanouškům, kteří fandili buď přímo v Ghentu, anebo z domova přes on-line přenosy. Všechny naše úspěchy jsou i vaší zásluhou, a tak tahle medaile patří i vám! Speciální poděkování a gratulace míří na Jižní Město k jejich brankářce Áně Ničové, která s námi letos do Ghentu odjela, aby nám chytala místo naší zraněné brankářky Kejč (Kateřina Dvořáková). Áňa nejen že Kejč plně zastoupila, ale navíc byla ještě oceněna jako nejužitečnější hráčka celého turnaje!

LCC Radotín také děkuje firmě Hertz za výhodné poskytnutí aut pro cestu na turnaj.

Kateřina Hlavsová

Všechny zápasy LCC Girls můžete zhlédnout zde

Kompletní výsledky a statistiky ženského turnaje jsou zde.

Muži Jižního Města obsadili solidní páté místo
Na mužském turnaji poháru mistrů reprezentoval Českou republiku fieldlakrosový vicemistr, tým SK Lacrosse Jižní Město. Úřadující mistr, LC Custodes, dal přednost přípravě na boxlakrosový LASNAI v USA.

Hned v úvodní zápas ve skupině byl velmi důležitý. Soupeřem byl německý šampion z Kolína nad Rýnem. Soupeři patřila první půle, kterou vyhrál 2:0. Přes zlepšení hry se v druhé půlce zápasu se Jižnímu Městu nepovedlo výsledek otočit, a tak se nakonec po výhře 5:3 radovali Němci. Jižní Město si pak poradilo s Amsterdam Lions 8:3 a postoupilo do čtvrtfinále z druhého místa.

Ve čtvrtfinále však narazili na silný anglický tým Cheadle Lacrosse. V první půli s ním Češi dokázali udržet krok, v druhé půli ale Angličané měli převahu a vyhráli 9:3.

V následujících bojích o celkové páté místo se Jižní Město vypořádalo s italskými Bocconi Lacrosse 10:2 a s houževnatým švédským Sundbybergem 6:4.

Překvapením turnaje bylo skandinávské finále, do kterého postoupili finští Turku Titans (porazili Cheadle 4:3), a norští Oslo Lacrosse, semifináloví přemožitelé Kolína nad Rýnem. Titul klubového mistra Evropy nakonec po výhře 8:6 putuje do Finska.