Lacrosse > Mužský lakros > Wolves na Canada Day Tournament 2010 v Calgary

Wolves na Canada Day Tournament 2010 v Calgary

7.7.2010

Přinášíme souhrnnou reportáž z účasti juniorského box lakrosového týmu LC Wolves na turnaji Canada Day v Calgary.

Pátek, 2. 7. 2010 – LCC Wolves zahájili svůj „ostrý“ lakrosový program v Calgary přátelským zápasem proti týmu Calgary Axemen. „Sekerníci“ jsou místním mistrem, proti Wolves ale nastoupil jejich B tým. Hrálo se třikrát dvacet minut a platilo turnajové pravidlo, kdy se při rozdílu šesti gólů hraje na hrubý čas.

Kanaďané český tým zpočátku podcenili. Ve čtvrté minutě otevřel skóre Matěj Barák. Pak se dlouho hrálo bez gólu. Wolves trochu zakřiknutě zjišťovali, co hraní v Kanadě obnáší a zvykali si na kanadská pravidla. Nehraje se například na desetivteřinový limit na vyvezení míče přes půlku, z útoku se smí s míčem zpět na obrannou polovinu, trochu se liší i pravidla kolem brankoviště, které je za brankou širší. Naopak branky jsou menší, 125x125 cm, což vyhovovalo Kubovi Marešovi, který během zápasu exceloval.

Ve třinácté minutě zvýšil na 2:0 pro Wolves Tomáš Procházka a odstartoval tak gólovou šňůru. Do konce periody Wolves přidali ještě pět branek a skóre 7:0 vypadalo pro kanadský tým dost hrozivě.

O přestávce dokázali ale Kanadští koučové naordinovat svému týmu taktiku. Axemen začali hrát agresivněji v obraně a v rámci pravidel, která aktivní bránění soupeře bez míče umožňují, znepříjemňovali českým útočníkům život. Hlavně menší kluci se s touto fyzickou hrou těžko vyrovnávali. Třetina skončila 1:1.

Ve třetí minutě třetí třetiny skóroval po úniku Vojta Oulehla, ale pak se dlouhou dobu čeští hráči nedokázali prosadit. Kanaďani snížili třemi góly na 8:4 a zhruba tři stovky diváků na tribuně je hlasitě povzbuzovaly. V šestnácté minutě ale utekl Petr Skála a nezaváhal. Jeho gól kanadský nápor zlomil. Tomáš Procházka a Patrik Martínek pak upravili výsledek na konečných 11:4 pro Wolves.

Zápas byl na začátek turnaje dobrý. Kluci ještě musí zlepšit přechod do obrany - po chybách při střídání dostali tři góly. Také bude potřeba nehrát přesilovky s tak staženou obranou. Kluci se postupem času zbavili počáteční nejistoty v míře agresivity a způsobu hry a ke konci už působili docela sebevědomě - i menší kluci, ačkoliv silově na Kanaďany nestačili, bojovali a například Tonda Gottwald se dokázal v poslední čtvrtině prosadit před bránou. Wolves do týmu „adoptovali“ Alex Deisovou, která hraje místní ligu. Dívčí boxlakros je v Kanadě běžný a Alex do týmu zapadla a byla platnou hráčkou.

V sobotu začíná program Wolves zápasem proti Winnipegu ráno v 9.45, večer od 18.45 se Wolves utkají s Innisfallem. Winnipeg by měl být slabší, Innisfall je loňským vítězem kategorie Midget B.

LCC Wolves-Calgary Axemen   11:4 (7:0, 1:1, 4:3)
Jáchym Plecháček 0+1, Tomáš Veselý 0+1, Patrik Martínek 2+0, Vojta Oulehla 1+0, Matěj Barák 4+2, František Dolejší 0+1, Tomáš Procházka 2+2, Petr Skála 2+0.

Sobota, 3. 7. 2010 - LCC Wolves na úvod turnaje prohráli s týmem Winnipegu 1:3. První gól zápasu padl až po čtvrthodině hry, kdy skórovali Kanaďané. Wolves nastoupili do zápasu trochu zakřiknutě a ačkoliv se několikrát dostali do celkem dobrých šancí, nedokázali vystřelit přesně. Wolves hráli v první čtvrtině šest přesilovek, ale ani jednu nevyužili. Těsně před koncem periody se indididuálně prosadil Tomáš Procházka a vyrovnal. Wolves tak získali do hodnocení turnaje první půlbod za remízu v třetině. Za každou vyhranou třetinu se počítá bod, za celkové vítězství jsou pak dva body. Při remíze ve třetině získávají oba týmy po půlbodu, za remízu na konci zápasu pak po bodu.

V desáté minutě druhé periody se Winnipeg při hře čtyři na čtyři ujal vedení 2:1. Jeho hráči hráli tvrdě a Wolves se nechávali vyprovokovat k oplácení a zbytečným vyloučením. V bránění přesilovek má český tým ještě co dohánět. Urostlým Kanaďanům se také podařilo několik tvrdých zákroků, po kterých se naši kluci jen těžko sbírali z hrací plochy, a ačkoliv to rozhodčí posoudili jako faul, na sebevědomí to českému týmu moc nepřidalo. Wolves nasbírali v druhé třetině celkem 12 trestných minut a jen zásluhou výborného Kuby Mareše v brance byl o druhé přestávce stav jen 1:2. Až na konci druhé třetiny jsme se dozvěděli, že „čistý čas“ podle pravidel v Albertě se stopuje jen při gólech, vyloučeních a time-outech. Hrací doba je 3 x 20 minut.

V páté minutě třetí třetiny odpískali rozhodčí Jáchymu Plecháčkovi bodnutí holí, což je trest, který znamená dva zápasy v turnaji stop. Jelikož to byl Jáchymův pátý trest v zápase, byl automaticky vyloučen do konce utkání. Během pětiminutové přesilovky Kanaďani zvýšili na 3:1 a další šanci jim Wolves poskytli po faulech Petra Skály a Matěje Baráka. Zatímco u nás následuje po faulu týmu, který brání ve třech, trestné střílení, v Calgary se trest slouží po skončení předchozího trestu. Wolves dokázali dlouhé oslabení ubránit výborně a Kuba Mareš v brance exceloval. Díky tomu se Wolves konečně probrali a začali hrát sebevědoměji, ale koncovka byla špatná. Nejlepším hráčem byl po zásluze vyhlášen Kuba Mareš.

Soupeř nebyl lepší technicky, hrál jen tvrdě a v průměru byli hráči Winnipegu fyzicky silnější. I přesto se Wolves dokázali několikrát dostat až před brankáře, Jáchym Plecháček s Tomášem Veselým například předvedli ukázkovou clonu, chyběla ale přesnější střelba. V dalších zápasech bude nutné vyvarovat se nesmyslných faulů.

Winnipeg – LCC Wolves   3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Tomáš Procházka 1+0

Ve druhém zápase na turnaji nastoupili Wolves v sobotu odpoledne proti obhájci titulu v kategorii Midget B – Innisfailu. Začátek zápasu nebyl ze strany Wolves špatný a v úvodu se několikrát dostali před branku, gól z toho ale nebyl. Ve čtvrté minutě se Kanaďané ujali vedení a o tři minuty později přidali další gól. Když v jedenácté minutě zvýšili na 3:0, Wolves jako by se zalekli a přestali hrát. Přitom soupeř nehrál tak agresivně jako dopoledne Winnipeg.

Wolves neprobudila ani přestávka a působili rezignovaně. Při přechodu do útoku se dopouštěli zbytečných chyb a útok byl zbrklý. Až zhruba v polovině zápasu se kluci probrali a začali bojovat. Kanaďané ale i tak vyhráli druhou třetinu 2:0.

Poslední perioda byla ze strany Wolves herně lepší. Na šestý gól Innisfailu odpověděl Petr Novák po hezké akci sehrané spolu s Tomášem Procházkou a Matějem Barákem. Tomáš Procházka se pak prosadil sám po chybě Kanaďanů v rozehrávce, ale ostatní akce Wolves skončily střelou mimo nebo do brankáře. Kanaďané v poslední čtvrtině skórovali čtyřikrát.

Kanadský tým hrál vyrovnanou hru po celý zápas, naopak výkon Wolves kolísal a k jejich vybuzení musel napínat hlasivky celý realizační tým. Hra ve druhé půlce zápasu už ale vypadala nadějně. Pochvalu si zaslouží brankář Kuba Mareš, v poli pak výborně bojovali Tonda Gottwald a Petr Novák. Alex Deisová, která hrála v obraně, svým výkonem zastínila leckteré obránce. Potíž je pořád v koncovce, střely nemají potřebnou tvrdost, ale hlavně postrádají přesnost.

Innisfail – LCC Wolves   9:2 (3:0, 2:0, 4:2)
Tomáš Procházka 1+1, Petr Novák 1+0, Matěj Barák 0+1

Neděle, 4. 7. 2010 – Ve svém třetím zápase se Wolves střetli s místním týmem Calgary Hornets. Vstup do zápasu byl tentokrát výborný a už ve třetí minutě sebral Petr Novák odražený míč na brankovišti a skóroval. Podobný kousek zopakoval o tři minuty později. V první třetině se ještě strefili Matěj Barák, Patrik Martínek a Petr Skála. Poprvé na turnaji hráli Wolves to, co umějí a co hrát měli.

Po přestávce se ale zase zasekli a začali hrát chaoticky a zbrkle. V osmé minutě Hornets snížili. Petr Skála se trefil ve třinácté minutě a třetina skončila 1:1.

Do třetí třetiny se povedlo kluky nabudit a jejich výkon se zlepšil. Předvedli několik hezkých akcí a obrana fungovala. Kuba Mareš v brance byl opět oporou. Petr SKála dal svůj třetí gól. Další góly přidali Patrik Martínek, Matěj Barák a skóre uzavřel pěknou střelou Tomáš Procházka. Wolves vyhráli 10:1 a získali 4,5 bodu, o půlbod z možných pěti je připravila remíza v druhé třetině. Celkově ale byl dojem ze zápasu nejlepší v dosavadním průběhu turnaje a bylo znát, že se kluci v zápasech zlepšili.

LCC Wolves - Calgary Hornets   10:1 (5:0, 1:1, 4:0)
Tomáš Veselý 0+1, Jáchym Plecháček 0+1, Alexia Deis 0+1, Patrik Martínek 2+0, Matěj Barák 2+1, Jakub Mareš 0+1, Tomáš Sedlák 0+2, Tomáš Procházka 1+3, Petr Skála 3+0

Poslední zápas v základní skupině hráli Wolves proti Prince George Posse. Kanaďani se ujali vedení de druhé minutě, ale celá první třetina byla vyrovnaná. Kuba Mareš v brance byl jistý. Bohužel střely Wolves byly opět slabé a skončily na výstroji kanadského brankáře. Až do konce třetiny další gól nepadl.

Ve druhé periodě se obraz hry příliš nezměnil. Kanaďané útočili, ale obrana Wolves byla spolehlivá. Útoky Wolves ale časo končily zbrklou neúčinnou střelou. V deváté minutě Kanaďané zvýšili na 2:0, ve třinácté minutě se ale přesně trefil Jáchym Plecháček, jehož distanc za odpískané bodnutí holí v prvním zápase byl nakonec stanoven jen na jeden zápas. Po dvou třetinách byl stav 2:1 pro Kanaďany.

Ve třetí třetině měli Wolves sice výhodu tří přesilovek, nevyužili však ani jednu. Zakončení bylo opět velkým problémem, přitom šancí bylo dost. Kanaďané naopak přidali tři góly. Kluci se snažili, bojovali, ale koncovka nevycházela. Kuba Mareš pochytal spoustu šancí soupeře, Tomáš Veselý vybojoval řadu volných míčů. V obraně dobře hrála Alex Deisová, která dostala i cenu pro nejlepšího hráče týmu v zápase.

Porážka 5:1 a jen půlbod ze zápasu za remízu v druhé třetině znamená, že Wolves skončili ve skupině až čtvrtí a budou hrát v pondělí jen o celkové sedmé místo proti týmu High River Heat. O titul v kategorii se utkají Prince Albert Fury proti Red Deer Chiefs.

LCC Wolves – Prince George Posse 1:5 (0:1, 1:1, 0:4)
Jáchym Plecháček 1+0

Pondělí, 5. 7. 2010 – Wolves zakončili své účinkování na turnaji výhrou nad High River Heat 7:6 a skončili v kategorii Midget B celkově sedmí.

Skóre otevřel v sedmé minutě Matěj Barák. Do té doby byla hra na obou stranách rozháraná a nekoncentrovaná. V desáté minutě přidal druhý gól Patrik Matínek. Kanaďani pak snížili. Ve čtrnácté minutě vstřelil třetí gól Wolves Jáchym Plecháček, když se uvolnil z rohu hřiště. Herně měli Wolves v první periodě mírně navrch.

Po přestávce se dvakrát prosadil Petr Novák, pak ale opět nastal útlum. Kluci začali dělat zbytečné chyby a při soubojích o balón byli laxní. Soupeř dvakrát skóroval. Když zbývalo asi pět minut do konce třetiny, vzali si koučové Wolves oddechový čas, po kterém se kluci začali v útoku soustředit a zlepšili pohyb. Jáchym Plecháček našel na brankovišti volného Patrika Martínka a ten upravil na 6:3. Tímto stavem skončila druhá třetina.

V poslední třetině na turnaji se Wolves nevyznamenali. Hráli znovu nepřesně, zbrkle a nekoncentrovaně. Jediný gól dal hezkou střelou Jáchym Plecháček. Kanaďani se ke konci zápasu vyhecovali a bojovali. Dvěma střelami při zemi z dálky překonali do té doby spolehlivého Kubu Mareše. Minutu a půl před koncem tak stáhli na rozdíl jediného gólu. Wolves hubený náskok nakonec ubránili.

Celkový dojem ze zápasu byl hodně rozpačitý a vystihuje ho výraz, že jsme vítězství utrpěli. Výkon v posledním zápase odpovídá výkonu na celém turnaji. Tomáš Veselý a Tonda Gottwald výborně bojovali o všechny balóny a spoustu jich získali. Proti větším obráncům se ale těžko prosazovali. Hra kluků, kteří měli být oporou, tedy Tomáše Procházky, Matěje Baráka, Patrika Martínka a Petra Skály byla poněkud za očekáváním a určitě neukázali to, co umějí a předvádějí v seniorských soutěžích doma. Někdy to vypadalo, jako by nechtěli vzít rozehrání na sebe a čekali, kdo to za ně udělá. Vojta Oulehla, Radek Ševc a Tomáš Sedlák hráli, na co měli, ale potřebují se zbavit zbytečného respektu, hrát nebojácněji a získat jistotu s lakroskou. Petr Novák se prosazoval dobře, stejně tak Jáchym Plecháček, když se vyvaroval zbytečných faulů. Kuba Mareš chytal celý turnaj výborně, jedinou slabší chvilku si vybral v posledním zápase. Petr Ševcovic dobře bránil, vzhledem k tomu, jak krátce hraje, je pochopitelné, že s rozehráním pod tlakem měl někdy potíže. František Dolejší, který poslední zápas nehrál kvůli naražené ruce, potřebuje získat jistotu s lakroskou, volné místo při útoku a šanci si najít umí.

Ve hře Wolves jsme často postrádali jiskru a vůli bojovat o balón. Chybí sebevědomí a při snaze nabudit tým před zápasy a při nich utrpěly hlasivky koučů značnou škodu. Alex Deisová v bojovnosti mohla být pro většinu kluků příkladem. Při hře proti agresivnějším týmům působili kluci ustrašeně a nejistě, chyběl pohyb, střelba byla nepřesná. Během turnaje se výrazně zlepšila obrana, která byla zpočátku chaotická. Podařilo se i eliminovat zbytečné fauly. Útok se ale prosazoval jen proti slabším týmům. Přitom technicky kluci ani za nejlepšími týmy v kategorii nezaostávali. Účast na turnaji byla pro všechny vynikající zkušeností a Wolves mají potenciál výrazně se zlepšit. A snad i zájem, soudě podle toho, že zcela spontánně začali uvažovat o tom, že by se společně zúčastnili turnaje v Králíkách.

V porovnání s nejlepšími kanadskými juniorskými týmy Midget B jsme sice o krok pozadu, ale ten krok není nepřekonatelný.

Turnaj vyvrcholil strhujícím finálovým zápasem kategorie Midget A, ve kterém se střetly calgarské týmy Axemen a Hornets. Axemen vyhráli až na trestná střílení, oby týmy jsou na úrovni, která by jim určitě stačila na finále NBLL.

LCC Wolves – High River Heat   7:6 (3:1, 3:2, 1:3)
Tomáš Veselý 0+1, Jáchym Plecháček 2+1, Radek Ševc 0+1, Patrik martínek 2+0, Matěj Barák 1+1, Tomáš Procházka 0+2, Jakub Mareš 0+1

Foto: Ondřej Mika

 

 

Právě se hraje

 

Anketa

MS ve fieldlakrosu
Celkem hlasů 129
Postoupí ČR do čtvrtfinále MS?