Lacrosse > Mužský lakros > Vítězi Evropské lakrosové ligy se stali radotínští Wolves

Vítězi Evropské lakrosové ligy se stali radotínští Wolves

20.10.2013

foto Martin Bouda
foto Ondřej Mika

(jb, mi) – Po výborných výkonech v předchozích dvou turnajích Evropské lakrosové ligy dokráčeli Wolves až na samotný vrchol, když v krásném finálovém zápase porazili Deutschland Adler 9:8. Třetí skončil tým Pietro Filipi, který přehrál Custodes.

Wolves Radotín – Pietro Filipi 11:9 (5:2, 3:5, 3:2)
První semifinále sobotního play-off svedlo proti sobě prvního a čtvrtého po základní části, tedy Wolves a Pietro Filipi. Wolves po předchozích výkonech byli mírnými favority, ale rozhodně neměli vítězství jisté, protože Pietro Filipi měli ve svém kádru řadu zkušených hráčů. Wolves ale vstoupili do utkání s vervou a během jedné minuty vedli po brankách Košťála a Loskota 2:0 a během dalších čtyř minut přidali další góly Broz a opět Košťál.  Až v sedmé minutě snižoval Hauer a Pietro Filipi se zvedli. Oba týmy přidaly do přestávce po góle.
Začátek druhé periody vyšel lépe Pietro Filipi, kteří stáhli na rozdíl jediného gólu. Za Wolves odpověděli Šrůta a Moravec a přetahovaná pokračovala. Do konce třetiny se v dresu Pietro Filipi prosadili Tomáš Procházka, Sean Gibson a svůj třetí gól vstřelil hbitý Brandon Bocellari, za Wolves se strefil Matěj Barák, a Wolves si tak drželi jednogólový náskok.
Na začátku poslední periody nejprve Martin Hodaň z brejku zvýšil, za Pietro Filipi dotahoval Sean Gibson. Na gól Artura Bergmana odpověděl téměř okamžitě Jamie Tasko a až ve 42. minutě uklidnil Wolves gólem Jiří Loskot a dvougólové vedení 11:9 už Wolves udrželi.

Deutschland Adler – Custodes 13:7 (6:3, 4:2, 3:2)
Druhé semifinále bylo reprízou loňského finále, protože většina hráčů Custodes vloni působila v dresu Bisons. Custodes začali lépe. Pešek a Skála zařídili vedení, za Adler odpověděl po individuálním průniku Došlý a v deváté minutě Tyacke vyrovnal. Plecitý opět přivedl Custodes do vedení, ale to se po dvou gólech Jamieho Plunketta přehouplo na stranu Adleru, jehož pátý gól přidal Wunderlich a v poslední vteřině periody korunoval úspěch Michael Wolter.
Nápor Adleru trval i po přestávce. Německý tým koncentrovaně bránil a vynikající výkon předváděl jeho brankář Tomáš Čekal.  Ve 25. minutě zvyšoval Merjasch už na 9:3. Po dvou třetinách byl výsledek 10:5 pro Adler.
Skóre poslední  třetiny otevřel opět Merjasch. Pešek pak sice přidal dva góly, vždy po nahrávce Petra Poupěte, ale za Adler skórovali Brandenburger a Wunderlich, a zavřeli tak Custodům vrátka do finále.

Custodes – Pietro Filipi 11:13 (2:3, 6:9, 3:1)
V zápase o třetí místo to byli Pietro Filipi, kdo byl lépe motivovaný.  Postupně si vybudovali vedení až o šest gólů. Sean Gibson předvedl parádní gól zadovkou. Custodes vypadali, že rezignovali na výsledek a jejich elitní útok si začal bezstarostně hrát. Tahle hra bez zábran přinesla snížení ve třetí třetině, kterou Custodes vyhráli 3:1. Jejich celkové čtvrté místo je pro ně ale rozhodně zklamáním.

Wolves Radotín – Deutschland Adler 9:8 (3:3, 5:2, 1:3)
Do finále, které mělo pěknou diváckou kulisu, vstoupili Wolves  velmi agresivně a jejich rychlý pohyb dělal soupeři velké problémy. Hned v první minutě potrestal chybu německé obrany Matěj Barák a dostal svůj tým do vedení. Vzápětí po necelé minutě zvyšoval Philip Broz na 2:0, když přesnou střelou překonal Tomáše Čekala. Adlers se dostávali do zápasu postupně a na konci jedenácté minuty bylo vyrovnáno, když se nejprve individuálně prosadil Pavel Došlý a po něm také druhý z elitních střelců, Jamie Plunkett. V závěru první periody se ještě strefili Jirka Košťál a Michal Rozkot a stav o první přestávce byl vyrovnaný 3:3.
Ve druhé části utkání se začaly dít velké věci. Jinak vynikající Jakub Mareš v brance Wolves si vybral slabší chvilku a pustil mezi nohama dalekonosnou střelu Briana Tyackeho a za pouhých 12 sekund obrana zcela zapomněla na Plunketta, který otočil stav zápasu na 5:3 pro Deutschland Adler. Pro vývoj celého utkání bylo rozhodujících 41 vteřin na rozhraní třetí a čtvrté minutě druhé periody. Nejprve se prosadil z brejku obránce Wolves Martin Šrůta a vzápětí unikl na půlce dvojici protihráčů Martin Hodaň a za naprostého nezájmu ostatních bránících hráčů doběhl až na brankovičtě a skóroval . Třetí branku v rychlém sledu přidal Matěj Barák, který vybojoval míč skvělým presinkem rozehrávky Tomáše Čekala. Obrat dokonal za dalších 15 vteřin Jirka Loskot, když obrana německého týmu opět selhala. Wolves tak zásadně otočili vývoj utkání. Na konci této velmi zajímavé periody se ještě trefil Jirka Košťál, a domácí tak měli před závěrečným dějstvím nadějný tříbrankový náskok.
Hned ve druhé minutě poslední periody se prosadil znovu přesnou střelou Jamie Plunkett, ale vzápětí vrátil Vlkům náskok svou druhou brankou Phillip Broz. Naději pro loňského vítěze ELL ještě vykřesali Pavel Došlý a Tim Wunderlich, kteří dostali svůj tým na rozdíl pouhé jedné branky, ale Wolves závěrečný tlak soupeře ustáli a po závěrečném hvizdu mohla naplno propuknout jejich radost z vítězství v této prestižní soutěži.

Individuální ocenění
Nejlepším brankářem letošního ročníku ELL byl vyhlášen Jakub Mareš (Wolves), cenu pro nejlepšího obránce získal Max Bieber (Deutschland Adler), nejlepším přechodovým hráčem se stal Alan Keeley  (Pietro Filipi), jako nejlepší útočník byl oceněn Jiří Košťál (Wolves). Kanadské bodování vyhrál s 57 body Radek Skála (Custodes), který byl se svými  49 góly i nejlepším střelcem.