Lacrosse > Mužský lakros > Historie > Šampionáty v Manchesteru a v Baltimore (1978 a 1982)

Šampionáty v Manchesteru a v Baltimore (1978 a 1982)

Manchester 1978

Světový šampionát se v roce 1978 poprvé konal v Anglii. Tato země tehdy měla (a vlastně dodnes má) dvě hlavní lakrosové oblasti: jižní (kolem Londýna) a severní (v průmyslové zóně v okolí Manchesteru). Severní oblast je bohatší na týmy a hraje se tam i kvalitnější lakros. Proto se většina lakrosových akcí pořádaných Anglií koná právě tam. Hrací systém turnaje byl upraven tak, že se na rozdíl od prvních dvou šampionátů hrály po základní části ještě zápasy o umístění (finále mezi prvním a druhým týmem, o 3. místo mezi třetím a čtvrtým týmem).

Tato změna umožnila velké převapení, o kterém bude ještě řeč. Základní část přinesla několik zajímavých výsledků: V prvním zápase porazily Spojené státy Austrálii výsledkem 22:17. Konečné skore vypadá poměrně jasně, zápas však až tak jasný nebyl, Austrálie v polovině třetí periody vedla 14:11. Kanada ve svém prvním zápase porazila Anglii 21:15 a hned v tomto utkání o sobě dal sedmi brankami vědět pozdější nejlepší střelec mistrovství, Kanaďan Stan Cockerton. Je to absolvovent univerzity v americké Severní Karolíně (University of North Carolina), člen all-stars týmu americké univerzitní ligy a nějakou dobu byl držitelem rekordu v počtu nastřílených branek za univerzitní kariéru (tento rekord později překonal další Kanaďan, velká lakrosová hvězda Gary Gait).

Druhý hrací den přinesl Kanadě drtivou porážku od USA. Tým Spojených států skóroval čtrnáctkrát, než se prvnímu kanadskému hráči podařilo zapsat se do listiny střelců. Konečný výsledek zápasu byl 28:4 pro USA. Kanadské noviny jen lamentovaly a psaly cosi o masakru a ponížení a zahanbení. Ve druhém zápase toho dne porazila Austrálie Anglii 16:10.

Třetí hrací den se Kanada vrátila do hry a vítězstvím 16:13 nad Austrálií si zajistila si účast ve finále. Anglie docílila nejlepšího výsledku v historii mistrovství světa v zápase s USA, podlehla o jedinou branku 11:12.

Zápas o třetí místo přinesl bronzovou medaili Austrálii, když porazila Anglii o deset branek 19:9.

Ve finále se proti týmu USA, doposud neporaženému v zápasech mistrovství světa, postavila Kanada, zatížená čtyřiadvacetibrankovou porážkou v základní části. Zázrak začal zvolna. Američané vsítili první branku, 15 sekund po začátku zápasu. Kanaďané však kontrovali šesti neopětovanými góly a na konci první čtvrtiny vedli 8:4.

V polovině zápasu vedla Kanada 10:9, na konci třetí čtvrtiny 14:13. Američané v poslední periodě dokázali otočit stav zápasu a dvě minuty před koncem vedli 16:14. Ještě však nebylo dohráno. Kanada vstřelila rychlý gól z fast-breaku a několik sekund před koncem normálního hraciho času Cockerton vyrovnal na 16:16.

První perioda nastaveného času skončila bez branek, ale dvacet sekund před koncem druhé nastavené periody opět Cockerton dovršil kanadské vítězství. V tomto zápase vstřelil šest branek a stal se tak nejlepším střelcem mistrovství. Poprvé, a zatím naposled, se jiná země než USA stala vítězem lakrosového mistrovství světa.

Výsledky po základní části:

1.USA33062:32
2.Kanada32141:56
3.Austrálie31246:48
4.Anglie30336:49

Zápasy o umístění:

Finále USA - Kanada16 : 17 (v prodloužení)
o 3. místo Austrálie - Anglie19 : 9

Mistrovství světa 1978 bylo svým způsobem výjimečné. Američané získali ve druhé polovině dvacáteho století lakrosovou převahu díky široké základně univerzitního sportu a nějakou dobu zase potrvá, než se síly vyrovnají. I když, Kanada nebyla na posledních dvou světových turnajích úplně bez šance. Zatím jediná šlape v posledních letech USA na paty, částečně díky hráčům boxlakrosu stále lépe se orientujícím na fieldlakrosovém hřišti a také díky mnoha Kanaďanům v amerických univerzitních soutěžích.

Možná se dočkáme dalšího překvapení na světovém turnaji v roce 2006, který se bude kona právě v Kanadě. Držme palci Johnovi Grantovi mladšímu (který za Kanadu hrál na posledním MS v roce 2002 v Perthu), aby se mu povedlo totéž, co jeho otci v roce 1978. V dalším pokračování seriálu si za týden přečtete o prvním mistrovství světa konaném v „hlavním městě“ amerického lakrosu, ve městě Baltimore ve státu Maryland.

Baltimore 1982

Spojené státy hostily světový lakrosový šampionát jako poslední z tehdejších účastníků. Bylo to v roce 1982 a jako místo konání byl zvoleno město Baltimore. Volba místa konání byla poměrně jednoznačná: Johns Hopkins University (JHU).

Toto místo je pro lakros něco jako Wimbledon pro tenis. Baltimore a jeho okolí oplývá velkým množstvím kvalitních lakrosových týmů a tato oblast dala světu mnoho špičkových lakrosových hráčů. Univerzitní stadión JHU, nazývaný „Homewood Field“, viděl nespočetné množství kvalitních zápasů sledovaných lakrosově vzdělanými diváky.

Několik desítek metrů za zadní čarou hřiště sídlí Lacrosse Foundation, organizace, která v USA zastřešuje celé lakrosové dění. Hrací systém mistrovství zůstal nezměněn, čtyři účastníci sehráli základní kolo systémem jedenkrát každý s každým, týmy na prvním a druhém místě se utkaly o celkové prvenství, třetí se čtvrtým o bronzovou medaili.

Jedna novinka se na turnaji však objevila: poprvé se hrálo na umělé trávě, astroturfu. Umělý povrch vyžaduje poněkud odlišný styl pohybu, zvláště při prudších změnách směru. Neproklouzne, lidově řečeno „nepovolí“, a při pádu se hráč může nepříjemně spálit. Američané na tomto povrchu často hráli, ostatním však nějakou dobu trvalo, než si na něj zvykli. Australané měli „díky“ nezvyklému povrchu tři zraněné hráče ještě před začátkem turnaje, v přípravných zápasech.

Turnaj zahajoval zápas Austrálie s Anglií. Austrálie tehdy hrála „američtější“ styl lakrosu, který se projevil také jako účinnější. Australané vedli již v polovině 10:4 a ve třetí čtvrtině proměnili zápas v debakl deseti neopětovanými brankami do sítě Anglie. Nakonec zvítězili 25:5. Z našeho pohledu je na zápase zajímavé to, že první branku zápasu vstřelil Angličan Danny Roden, který byl v roce 1989 členem prvního fieldlakrosového týmu (výběru Anglie), který k nám přijel ze zahraničí.

Druhý zápas mistrovství přinesl opakování finále posledního finále šampionátu, USA - Kanada. První polovina zápasu byla velmi vyrovnaná, skočila jednobrankovým vedením USA (9:8). Ve druhé polovině se však americká obrana předvedla v nejlepším světle a rychlý a nápaditý přechod Američanů do útoku jim umožnil získat a podržet kontrolu nad vývojem zápasu. Zvítězili 23:12.

V dalších zápasech Anglie prohrávala (8:26 s Kanadou, 9:26 s USA) a Američané si poměrně snadno poradili s Austrálií (23:10).

Klíčovým zápasem o účast ve finále bylo utkání mezi Austrálií a Kanadou. Do poloviny zápasu se hrálo vyrovnaně, stav byl 10:10. Ve třetí čtvrtině získala Kanada dvoubrankové vedení, poslední perioda však patřila Austrálii, která 12 góly strhla vítězství na svou stranu. Lví podíl na tomto zvratu měl John Butkiewicz, který vyhrál 12 ze 17 rozhozů. Austrálie si tak zajistila účast ve finále a Kanada ztratila možnost obhajoby světového titulu.

Světovému finále předcházelo strhující utkání o třetí místo. Anglie po první čtvrtině vedla 6:4, v polovině zápasu prohrávala 9:11. Uprostřed třetí periody vedla Kanada 13:11, pak však Anglie zmobilizovala síly a sedmi brankami v řadě získala vedení 18:13. Kanada se ovšem nehodlala vzdát snadno a v poslední čtvrtině zabojovala. Jednu minutu před koncem normální hrací doby se dotáhla na rozdíl jediné branky. Okamžitě následoval taktický kanadský oddechový čas a osm sekund před koncem periody Kevin Alexander vsítil vyrovnávající branku. Stejný hráč vstřelil na začátku třetí minuty druhého prodloužení kanadský vítězný gól a Kanada se radovala ze třetího místa.

Poslední zápas turnaje sice skončil v normálním hracím čase, avšak alespoň jeho první polovina vypadala tak, jak se na finále šampionátu sluší a patří. Tým USA vedl, Australané však drželi krok za pomoci zónové obrany a díky výbornému výkonu brankaře Roba Waltona. Ve třetí čtvrtině začala zraněními oslabená Austrálie bohužel ztrácet dech a Američané odskočili na rozdíl devíti branek. Vítězství si tým USA již nenechal vzít, nakonec před přeplněným hledištěm zvítězil 23:14.

1.USA33072:30
2.Austrálie32159:39
3.Kanada31250:55
4.Anglie30322:79

Finále USA - Austrálie22 : 14
o 3. místo Kanada - Anglie20 : 19 (v prodloužení)

V dalším pokračování seriálu za najdete něco málo o ukázkovém turnaji na olympiádě v Los Angeles (1984) a přečtete si o posledním šampionátu, kterého se zúčastnily je čtyři země, který se konal v roce 1986 v kanadském Torontu.

Prameny informací:
Scott Lowe, Nolan Rogers, Graham Lester: International Lacrosse Federation, World Lacrosse Games, Preliminary Record Book
Eric Evans: A Referee History, International Lacrosse Federation World Championships 1967-2002