Lacrosse > Mužský lakros > Radotín ztratil v NBLL první bod

Radotín ztratil v NBLL první bod

22.11.2010

(pch) - Kdo se opozdil na nedělní utkání Národní box lakrosové ligy mezi domácím Jižním Městem a LCC Radotínem v hale na Jižním Městě, přišel asi o nejzajímavější část atraktivního střetnutí. Obě mužstva se do sebe pustila hned od začátku ve velkém stylu a byly to opět útoky, které celou první čtvrtinu dominovaly.

Jižnímu Městu se podařilo hned zkraje utkání odskočit o dva góly, ale vedení si dlouho neudrželo – v desáté minutě srovnával na 3:3 střelou z levého strany radotínský Petr Poupě. Na tenhle kontr ještě domácí dokázali po spálené šanci Černíka odpovědět, ale vzápětí se opět radovali po rychlé akci Custodes, které po další minutě ještě více rozveselil opět Poupě. V tuto chvíli byl Radotín na koni, často střílel a obrana Jižního Města, která zpočátku utkání vypadala odhodlaně, začínala ztrácet dech. Radotín začal více běhat a jihoměštstí obránci nestačili pokrývat jeho útočníky. Svůj tlak přetavili hosté 45 vteřin před koncem periody v další gól po vynikající kombinaci. Třináct vteřin před závěrem periody Jižní Město po time-outu vyrazilo na zteč bez brankaře…  a úspěšně – Černík dokázal dvě vteřiny před konečným hvizdem snížit na 5:6.

Nástup do druhé čtvrtiny vyšel lépe domácím. Padesát vteřin po zahájení hry Jamie Plunkett po dlouhé nahrávce brankáře Bartušky sice ještě trefil rameno radotínského Říhy, ale o minutu později Došlý chytrou střelou už vyrovnal na 6:6. Radotín měl v úvodních minutách stále více ze hry, neměl problém s přechodem do útoku, déle držel míč a hrál velmi rychle a kombinačně. Obrana Jižního Města soupeře v těchto fázích nestíhala a nechávala jeho útočníkům až příliš prostoru. Takto se v polovině třetí minuty prosadil Emil Moravec po skvěle načasované nahrávce Petra Poupěte. I Jižní Město mělo své šance – Došlý spálil samostatný únik, na druhé straně si mohli domácí oddychnout po podražení Skály, které zůstalo bez potrestání. Jižní Město poté vyrovnalo hru a navíc se ukázal i Baruška v jeho bráně. Na druhé straně Říha měl dobře postavené tyče proti Došlého ráně na konci šesté minuty. Po pekelném začátku obě mužstva poněkud zvolnila. Téměř sedmiminutový gólový půst ukončil povedenou střelou kolem pravé nohy Říhy jihoměstský mladíček Jáchym Plecháček a o necelou minutu dokončil obrat na 8:7 „lopatou“ Václav Nič. V této fázi si obě mužstva vybrala oddychový čas na hřišti – déle držela míč, už se tolik netlačila před branku a střílela spíše z větší vzdálenosti. Výjimkou byl Došlý, který v 11. minutě prošel přes tři hráče, aby zakončil jen do tyčky. O dvě minuty později Radotín využil po deseti vteřinách svou přesilovku a srovnal na 8:8. V závěru čtvrtiny ještě zkoušel hrát bez brankaře, ale bez valného úspěchu.

Do třetí čtvrtiny vystřídal v brance Jižního Města Bartušku Malina a zpočátku se spíše nudil. Bylo to Jižní Město, kdo otevřel skóre, když se ve čtvrté minutě zdálky trefil Mikulka. Obě mužstva vstoupila do hry opatrněji a spíše se soustředila na obranu. O minutu a půl později mohl zvýšit vedení domácích Černík, ale trefil jen tyč. Z rychlého protiútoku ovšem kontroval Skála. V těchto fázích domácí podržel jejich gólman, který zlikvidoval dva rychlé úniky radotínských. Hráčům LCC jakoby došel dech a začali pomaleji střídat. To nemohlo zůstat bez trestu – Kondr umotal tři obránce a nahrál na brankoviště zcela osamocenému Ondráčkovi, který se z této vzdálenosti obvykle nemýlí. O chvíli později Plunkett po chybě radotínské obrany nastřelil další tyč. V této fázi se hra rozpadla na osobní souboje a ze hřiště se vytratila kombinace a rychlý pohyb. Tři minuty před koncem periody šel pykat Nič za nedovolené bránění, ale byli to jeho spoluhráči, kteří se radovali z gólu – v pohodě hrající Ondráček našel dlouhou přihrávkou z hloubi vlastního pole Mikulku, který přetavil své dlouholeté zkušenosti v parádní trefu. Jižní Město bylo sice stále pod větším tlakem, ale v brance mělo Malinu, který ukazoval, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. Kapituloval až při další ekvilibristické střele Košťála na začátku poslední minuty periody. V posledních vteřinách Radotín ještě zkoušel „šestku“, ale Malina byl proti. Siréna vyprovodila mužstva na malou přestávku za těsného stavu 11:10.

A hned ve druhé minutě poslední periody bylo vyrovnáno – kdo jiný než Petr Poupě, jak jinak než střelou o zem a kdy jindy než v oslabení. Na konci třetí minuty zvýšil vedení Radotína Emil Moravec. Jeho akci předcházelo držení hráče Jižního Města, které rozhodčí neposoudili jako faul, což domácí rozlítilo. Rozhodčím pak nezbylo než ohodnotit nesportovní vystoupení Plunketta osobním desetiminutovým trestem. To odstartovalo černou desetiminutovku Jižního Města. Z útočníku se náhle stali bezradní komparsisté a z obrany bezcílně pobíhající lepidopterologové. Zmar na straně domácích ilustroval Došlý, který neúmyslně šťavnatým bodyčkem poslal na zem nic netušícího spoluhráče. A Radotín trestal – konkrétně jeho kapitán Poupě, který v osmé respektive deváté minutě dvěma zadovkami zvýšil až na 11:14. Jižní Město ztratilo rozvahu, spěchalo do útoku, kde zbytečně ztrácelo míče. Ovšem lakros je hra zvratů, a zvláště dnešní soupeři jsou na ně odborníci. Došlý se nevzdává a křísí naději – na začátku 11. minuty prostřelí vše, co mu stojí v cestě. Radotínští v této fázi začali hru zpomalovat, chytrými střelami několikrát otočili čas a zůstávají dlouho v útoku. Jenže přemýšlení je někdy v box lakrosu na škodu. Obrana Jižního Města je sice již unavená, hráči mají problémy se základními úkony, jako je nabrání míče, ale Plunkett je zpět a je odhodlán odčinit svůj prohřešek. Po návratu hned střílí a pár desítek vteřin po skončení svého trestu nahrává Černíkovi, který snižuje na 13:14. Obě mužstva si vybírají své poslední time-outy. Na konci čtrnácté minuty Plunkett po odehrání míče proběhne brankovištěm, strhne na sebe nepochopitelně pozornost tří obránců a nikým neatakovaný Ondráček může ze šesti metrů pohodlně zařídit Jižnímu Město prodloužení. Nic na tom nezměnil ani poslední pokus hostů urvat vedení variantou se šesti hráči v poli.

V prodloužení se pokračovalo podle stejných not. V polovině druhé minuty musel proti radotínskému Skálovi, který se uvolnil ukázkovou clonou, vytáhnout skutečně zázračný zákrok Malina. Před jeho bránou ale hořelo víc. O chvíli později Poupě trefil tyč a v čase 2:18 si Malina asi v hlavě přehrával svůj mimořádný zákrok za začátku prodloužení a nestačil reagovat na Poupěho střelu z velké dálky, byť asi stíněnou.

SK Lacrosse Jižní Město - LC Custodes Radotín 14:15 p (5:6, 3:2, 3:2, 3:4, 0:1)