Lacrosse > Mužský lakros > První den Memoriálu – výhry o třídu, sopka i napětí při samostatných nájezdech

První den Memoriálu – výhry o třídu, sopka i napětí při samostatných nájezdech

23.4.2010

(mi, mp) - Na hřišti LCC Sokol Radotín začal 17. ročník box lakrosového Memoriálu Aleše Hřebeského. Patnáct týmů z osmi zemí se vrhlo do bojů v základních skupinách.

Zápasy ve skupinách obvykle nejsou pro diváky hlavním magnetem, přesto se během dne tribuny zvolna plnily těmi oddanějšími fanoušky lakrosu. Kromě sportovní podívané je čekal také tradiční zahajovací ceremoniál, jehož těžištěm je společná vzpomínka na Aleše Hřebeského, hráče LCC Radotín, který v roce 1993 zemřel na následky tragické dopravní nehody.

Po operativní změně časového plánu, kterou si vynutily zrušení účasti tří zámořských týmů kvůli komplikacím s letem do Evropy a odstoupení týmu Plzně, byl začátek turnaje stanoven na dobu krátce po poledni, což určitě uvítali nejen spáči, ale také všichni zimomřivci; ráno se totiž teploty držely nepříjemně nízko. První zápasy tak mohly probíhat pod příjemně hřejícím slunkem, které bylo studenému větru důstojným soupeřem.

První zápasy byly většinou jednoznačné, ale i dnes se našly výjimky. Hned úvodní zápas mezi LC Slavia Praha a nově ustanovenou německou reprezentací byl co do dramaturgie velmi vyvedený, když na hřišti dominující Slavie po prvním poločase vedla 2:0 a nakonec dvě minuty před koncem v přesilovce zachraňovala vítězství v základní hrací době gólem na 4:3.

Další napínavé utkání svedly týmy Pardubic a irských Riggers. Do druhé půle se šlo opět za stavu 2:0, a to možná překvapivě pro Pardubice. Jenže do konce periody padly další dvě branky – a obě do pardubické sítě. Rozhodnout se tedy muselo při samostatných nájezdech. Vítězství se tak nakonec překlopilo na stranu Irů.

Ve skupině A potvrdili pověst favorita Green Gaels, TJ Malešice zlomili překvapivě tuhý odpor Turku Titans až v druhé půli. Finové přijeli na hřiště přímo z letiště, přičemž jejich účast byla nejistá ještě v poledne.

Po tomto zápase následovalo oficiální zahájení. Nechyběly mažoretky ani starosta MČ Praha 16 Karel Hanzlík, který je patronem turnaje. Vzácným hostem turnaje je Stan Cockerton, viceprezident Mezinárodní lakrosové federace (FIL). Jako pozdrav týmům, kterým naše planeta účast na letošním ročníku nedopřála, vzplála na hřišti miniaturní sopka – naštěstí bez následků, zranění či omezení letového provozu nad Radotínem, takže po se ceremoniálu mohlo pokračovat v lakrosu.

Na turnaj nakonec různými alternativními cestami a způsoby dopravy dorazilo patnáct týmů a urputnost, s jakou se týmy navzdory všem omezením v dopravě týmy dostávaly do Radotína, ocenil při zahájení turnaje i jeho ředitel Jan Barák.

Ve skupině B si domácí Custodes pohlídali vítězství nad bratislavskými Bats, o těsném vítězství Riggers už byla řeč. Obdobně si poradili hráči Jižního Města s druhým slovenským týmem, Tricksters. London Knights pak porazili výběr Rakouska 10:6, což je pro Rakušany velmi dobrá známka a tým se rozhodně od loňska výrazně zlepšil.

Zápasy v základních skupinách budou na radotínském stadionu pokračovat i zítra, nejatraktivnější zápasy jsou naplánovány na podvečerní a večerní hodiny. Podrobné informace o turnaji najdete na www.lcc-radotin.cz, celý jeho průběh můžete sledovat na www.sport.cz/lakros/prenos, záznamy zápasů jsou uloženy na www.net-tv.cz.

Předpověď počasí hovoří o oteplení, takže doufejme, že pěkné počasí přiláká do hlediště co nejvíce fandících hlasů.