Lacrosse > Mužský lakros > Historie > Olympiáda v Los Angeles 1984, Toronto 1986 a Perth 1990

Olympiáda v Los Angeles 1984, Toronto 1986 a Perth 1990

 

Olympiáda v Los Angeles 1984

Mezinárodní lakrosová federace doufala, že uspořádáním světového turnaje ve spojení s olympiádou přiláká pozornost médií k lakrosu a rozšíří řady zájemců o tento sport. Přípravy však neprobíhaly příliš úspěšně, a tak turnaj v poslední zachránila jen finanční injekce americké Lacrosse Foundation a velké úsilí tehdejšího sekretáře ILF Toma Hayese. Na turnaji se setkal největší počet týmů v historii mezinárodních akcí pořádaných ILF. Zúčastnily se týmy Anglie, Austrálie, Kanady, Irokézů, USA a výběr amerického státu Kalifornie.

V kalifornském horku se hrálo jednokolově každý s každým a nejúspěšnější dva týmy postoupily do finále. Mužstvo USA v něm porazilo Kanadu 25:13.

Toronto 1986

Pořádáním dalšího světového šampionátu byla pověřena Kanada a do Toronta se sjely stejné země, jako na předchozí světová mistrovství: Anglie, Austrálie, USA a Kanada. Suverénně si opět vedli Američané. V úvodním zápase turnaje porazili Austrálii 18:12, ve svém druhém utkání vedli nad Kanadou po první periodě 8:0 a nakonec zvítězili 21:11, s Anglií si poradili rekordním poměrem branek 32:8.

Anglie sehrála na počátku soutěže vyrovnaný zápas s Kanadou, ve kterém však zvítězili Kanaďané 15:13. V zápase došlo ke dvěma sporným situacím, kdy dva anglické góly nebyly uznány pro údajné porušení pravidla o brankovišti, jehož hranice nebyly díky dešti téměř vidět. Pak sklátila sedm hráčů anglického výběru chřipka a z týmu zbyl jen stín.

Klíčový zápas o finálovou účast se již tradičně odehrál mezi Kanadou a Austrálií. Byl to tvrdý zápas s mnoha tresty udělenými na obou stranách. První perioda skončila stavem 3:3, ve druhé části hry však Australané přestříleli Kanaďany a získali pětibrankové vedení. Velkou zásluhu na tom, že rozdíl nebyl vetší, měl skvěle chytající kanadský brankař Ted Sawicki. Ve třetí periodě Kanada snížila náskok soupeře na 3 branky (10:13). Poslední část hry byla již v režii Kanaďanů. Nejprve vyrovnali na 13:13 a pak přidali ještě další 4 zásahy, zatímco Australané se zmohli jen na jednu trefu do sítě. Kanada tak nakonec zvítězila 17:14.

Finálový zápas přinesl přesvědčivé vítězství USA o devět branek. Kanada dokázala držet krok jen první čtvrtinu, v polovině však prohrávala již 3:11. Finále nakonec skončilo stavem 18:9 pro Američany. O jejichž převaze svědčil i poměr střel na branku 67:35 (pro USA). V zápase o 3. místo porazila Austrálie oslabenou Anglii 22:16. Výsledky po základní části:

        
1.USA33071:31
2.Kanada32143:47
3.Austrálie31243:46
4.Anglie30331:64

 Zápasy o umístění:

   
Finále USA - Kanada18 : 9
o 3. místo Austrálie - Anglie22 : 6

 Rok 1986 byl posledním rokem, kdy se šampionátu zúčastnily pouze čtyři týmy. Od té doby s každým dalším mistrovstvím přibyl alespoň jeden další stát. V roce 1990 v Austrálii to byli ti, kdo lakros dali světu: Irokézové. 

Perth 1990

Lakrosové mistrovství světa se až do roku 1990 odehrávalo jen za účasti původních čtyř států. V tomto roce však poprvé přibyl další tým, reprezentace těch, kteří lakros dali světu, Irokézů. Tady stojí za to zmínit se o záležitosti přes sto let staré, která však mezinárodní lakros zcela jistě ovlivnila.

V roce 1867 kanaďan Dr. Beers zorganizoval exhibiční lakrosové turné do Anglie. Přivezl týmy Montrealského lakrosového klubu a indiánů kmene Mohawks, kteří sehráli sérii exhibičních utkání. O několik let později, v roce 1880, byli indiáni nařčeni zástupci amatérského sportu z profesionalizmu, protože někteří hráči obdrželi za exhibiční zápasy odměnu. Všechno vyústilo v zákaz účasti indiánů v mezinárodních lakrosových soutěžích. Trvalo pak 110 let, než se irokézský tým opět objevil na turnaji světové úrovně.

Mistrovství se konalo v červenci, uprostřed australské zimy. Přestože jižní pobřeží Austrálie je blíže rovníku než Česko a Perth je jedním z jeho teplejších míst, teploty byly tenkrát velmi nízké a po většinu turnaje pršelo. Vetšina utkání se hrála a těžkém terénu, což se negativně projevilo na jejich úrovni. Výsledky zápasů základní části turnaje nepřinesly žádné překvapení. Tradiční týmy si držely své postavení z předchozího šampionátu, nováčci Irokézové se zařadili na poslední místo, přestože tříbrankové porážky od Anglie a Kanady nebyly nijak výrazné.

Finále přineslo další světový titul týmu USA (porazil Kanadu 19:15), třetí místo si vybojovala domácí Austrálie vítězstvím nad Anglií 16:6. Nejlepším obráncem a nejužitečnějším hráčem turnaje se stal Američan Dave Pietramala, dnes hlavní kouč Johns Hopkins University v Baltimoru. Pietramala byl zvolen do all-stars také na následujícím MS v Manchesteru, kde hrál snad v nejlepší obranné trojici historie MS (Pietramala, Detomasso, Mitchell). Dalším členem all-stars byl Kanaďan Gary Gait, který zahájil v Perthu svou - zatím nepřekonanou - sérii účastí v all-stars týmu MS, která trvala po další dvě mistrovství. Výsledky po základní části:

        
1.USA44093:40
2.Kanada43188:71
3.Austrálie42273:62
4.Anglie41343:87
5.Irokézové40445:82

Zápasy o umístění:

   
Finále USA - Kanada19 : 15
o 3. místo Austrálie - Anglie16 : 6

Mistrovství světa v Perthu roku 1990 bylo posledním šampionátem, kterého se účastnily pouze týmy z anglicky mluvící zemí, pokud si tak můžeme dovolit označit Irokéze vzhledem k tomu, že žijí na území USA a Kanady. Od roku 1994 se na vrcholném lakrosovém turnaji objeví i další země a mezi nimi i Česká republika.


Petr Tahal

Prameny informací:
Scott Lowe, Nolan Rogers, Graham Lester: International Lacrosse Federation, World Lacrosse Games, Preliminary Record Book
Eric Evans: A Referee History, International Lacrosse Federation World Championships 1967-2002

Právě se hraje

 

Anketa

Sledujete utkání NBLL na tvcom.cz?
Celkem hlasů 1612