Lacrosse > Mužský lakros > Historie > Od prvního mistrovství světa až k založení Mezinárodní lakrosové federace (1967 - 1974)

Od prvního mistrovství světa až k založení Mezinárodní lakrosové federace (1967 - 1974)

 

Toronto 1967

První lakrosové mistrovství světa se konalo v roce 1967 v kanadském Torontu. Turnaje se zúčastnily týmy Anglie, Austrálie, USA a Kanady. Kanada získala pořadatelství turnaje díky tomu, že v roce mistrovství oslavovala 100 let od založení Kanadské lakrosové asociace (CLA), a navíc jí Austrálie a Anglie "dlužily" několik turné kanadských týmů do jejich zemí.

Na druhé straně bylo konání fieldlakrosového mistrovství v Kanadě poněkud paradoxní, protože se v této zemi v šedesátých letech dvacátého století hrál prakticky jen boxlakros (prohlášený kanadskou oficiální verzí lakrosu v roce 1931). Hrálo se podle pravidel americké univerzitní ligy. Jednotlivé týmy se jim musely přizpůsobit, což nebylo často jednoduché. Například v Anglii se do té doby hrálo s dvanácti hráči bez střídání. Pokud došlo ke zranění na jedné straně, odstoupil ze hry také jeden hráč protivníka. Kanaďané, zvyklí na tvrdší boxlakros, měli zase problémy s pravidlem ofsajdu, nedovoleným bráněním a tvrdými zákroky při individuální obraně. V jejich prvním zápase bylo uděleno 54 trestů, většina na kanadské straně za sekání, hrubost a nesportovní chování.

Není bez zajímavosti, že USA byly reprezentovány na turnaji klubem Mt. Washington. Byl to v té době nejlepší klub v zemi, rozhodně to ale nebyl však nejlepší celek, který mohly Spojené státy na turnaj poslat. Ve stejném roce jej například poražil univerzitní tým Johns Hopkins University poměrem 10:4. Sezóna univerzitní ligy však vrcholila v květnu, právě v době konání mistrovství, a tak se světového turnaje univerzitní mužstva nemohla zúčastnit.

Ostatní tři země reprezentovaly výběry hráčů z domácích soutěží. Za zmínku stojí to, že za Anglii nastoupil v obraně nynější vrcholný představitel lakrosu v Anglii, David Shuttleworth. Později se podílel na organizaci mistrovství světa v letech 1978 a 1994 v Manchesteru a známe ho i dalších mezinárodních lakrosových akcí.

A teď již k výsledkům. Hrálo se jednokolově systémem každý s každým, bez dalších zápasů o umístění. Výsledné pořadí vypadalo takto:

        
1.USA33054:26
2.Austrálie32140:44
3.Kanada31228:44
4.Anglie30325:33

Tým USA prošel turnajem bez porážky a jako jediný skončil s pozitivním rozdílem skóre. Druhá Austrálie byla poražena pouze od USA, a to velkým rozdílem 25:11. Boxlakrosová Kanada přijela s hráči s dobrou technikou, ale doplatila na rozdíly mezi fieldlakrosem a boxlakrosem. Anglie skončila poslední, přestože obdržela jen 33 branek.

Melbourne 1974

Roku 1973 byla založena Mezinárodní lakrosová federace (ILF) a australské mistrovství světa bylo první mezinárodní akcí pod její hlavičkou. Podobně jako Kanada před sedmi lety, Australané oslavovali 100 let lakrosu v jejich zemi. Turnaje se zúčastnily stejné země, jako v roce 1967 v Kanadě. I pořadí v turnaji bylo stejné:

        
1.USA33070:39
2.Austrálie31243:41
3.Kanada31244:59
4.Anglie31232:50

Spojené státy ani tentokrát neprohrály, jejich tým nastřílel v každém utkání alespoň 20 branek. Ve zbytku tabulky došlo poprvé a naposled v historii světového šampionátu k situaci, kdy tři týmy měly stejný počet bodů a rozhodovalo skóre. Gary McDonald (Anglie) se stal první osobou, která se na světových šampionátech objevila postupně v roli hráče (1967) a rozhodčího (1974).

Anglie dosáhla prvního vítězství na mistrovství světa (porazila Kanadu poměrem 19:11). V brance Anglie nastoupil tehdy třicetiletý Graham Lester, pozdější prezident asociace mezinárodních rozhodčí a hlavní rozhodčí několika světových i evropských mistrovství. Asistentem trenéra u amerického týmu byl Jack Emmer, který se do Austrálie vrátil v roce 2002 v roli hlavního trenéra týmu USA. Tehdejší útočník amerického týmu Alan Lowe má dva syny (Darren, Kevin) - ti se objevili v americkém útoku v roce 2002.

V dalším pokračování seriálu si za týden přečtete o roku 1978 a o jediném zápase z celé historie světových šampionátů, kdy se někomu podařilo porazit tým USA.

Petr Tahal

Prameny informací:
Scott Lowe, Nolan Rogers, Graham Lester: International Lacrosse Federation, World Lacrosse Games, Preliminary Record Book
Eric Evans: A Referee History, International Lacrosse Federation World Championships 1967-2002

Právě se hraje

 

Anketa

MS v lakrosu
Celkem hlasů 43
Postoupí česká reprezentace na nadcházejícím MS ze základní skupiny?