Lacrosse > Ženský lakros > Aktuality > Ochranné lakrosové brýle

Ochranné lakrosové brýle

11.8.2010

Soubor:
Zkušenost Lindy Sádlové.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
111kB

(ado) - V ženském lakrose do povinné ochranné výbavy hráčky patří pouze chrániče na zuby. Zájemci si dále mohou pořídit  ochranné rukavice a brýle. O poslední zmiňované pomůcce, kterou jsou ochranné brýle, vám přinášíme článek a k tomu příběh hráčky Lindy Sádlové z týmu SK Lacrosse Jižní Město, která má za sebou těžké zranění od lakrosového míče a na ochranné brýle od té doby nedá dopustit.

O ochranných brýlích jsme se v České republice dozvěděli v roce 2005 z fotografií a internetu. Vyrábět se začaly v Americe, kde je bezpečnost hry prioritou ve všech sportech. Právě v roce 2005 se konalo mistrovství světa v ženském lakrose v americkém městě Annapolis, stát Maryland. Reprezentantky tak dostaly šanci tuto ochrannou pomůcku vyzkoušet a přivézt jí do Čech. Hráčky, které mají zkušenosti s tvrdou hrou lakrosu si brýle ihned oblíbily  a hrají s nimi stále. Že by se ale brýle hned po dovozu z USA staly oblíbenou součástí výbavy všech hráček u nás se říci nedá.

Ač je ženský lakros nekontaktní sport, dochází ke spoustě zranění, z nich jedny z vážnějších jsou právě v oblasti obličeje a hlavy. Ochranné brýle jsou vyrobeny z gumy či jiného pěnového materiálu, který svým tvarem lemuje na obličeji oči a nos. Součástí každých brýlí je mřížka, umístěná tak, aby vyhovovala k dobrému rozhledu jak pro nahrávky, tak pro sbírání míče ze země. Zranění v této oblasti obličeje se stává většinou ze špatně mířeného seku protihráčky. Horší případ nastane, jestliže útočnice střílející přes obránkyně zasáhne místo branky hráčky před sebou. Spousta zásahů míčem je způsobena  často také z nepozornosti a nesoustředěnosti hráček během tréninku/zápasu, kdy nezachytí nahrávku nebo naopak tvrdě a neočekávaně nahrají. Lakrosový míč je vyroben z kaučuku, což je velmi tvrdý materiál, který nabírá při nahrávce a střele velkou rychlost a snadno může dojít ke zranění, pokud míč zasáhne některého dalšího hráče.

V roce 2007 se poprvé v historii ženského lakrosu účastnila juniorského mistrovství světa česká reprezentace do 19 let. Tréninková příprava pod vedením trenérky Simony Barákové byla postavena na povinnosti nosit ochranné brýle na všech trénincích a zápasech. Celý širší výběr a poté samotná reprezentace tak předcházela zbytečným zraněním, ke kterým by mohlo dojít bez brýlí.

Reprezentační tréninky před mistrovstvím světa 2009 v Praze probíhaly od začátku do konce s ochrannými brýlemi na obličeji. Trenér Martin Mrlík zavedl pravidlo nošení brýlí na rozcvičky, posilování a veškeré běhání. Bylo to z důvodu, aby si hráčky na tuto ochrannou pomůcku zvykly a braly jí jako samozřejmost.

V době kdy brýle nepatřily do oblíbenosti všech hráček v Čechách, se přihodilo jedno z vážných zranění hráčce týmu Jižního Města Lindě Sádlově, která na turnaji Berlin Open 2008 měla kvůli protihráčově střele zlomenou kost pod okem a otřes mozku. Zážitek přímo od Lindy je popsán v přiloženém dokumentu u toho článku.

Z velké části i tato nepříjemná událost určitě přispěla k tomu, aby se zavedla povinnost ochranných brýlí v juniorské lize ženského lakrosu u nás.

 

 

Loading...

Aktuality

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

Nábor

www.lacrosse.cz/nabor1

Právě se hraje

 

Anketa

Jaký formát má mít mužská soutěž sixes?
Celkem hlasů 134