4. LC Plzeň
5. TJ Škoda Plzeň
6. 1. LHC Kralovice

Vedoucí ligy Ivo Nedvěd o lize:

V letošním roce byl pro boxlakrosovou ligu vyhrazen podzim, což ve skutečnosti znamenalo necelé dva měsíce času na sehrání 10 kol ligy (5 turnajů) a na závěr ještě kvalifikace do 1. ligy. Na kongresu ČSML (Českého svazu mužského lakrosu) v zimě bylo rozhodnuto, že liga se bude hrát dvoukolově, tedy každý tým s každým dvakrát, napínavý závěr - play-off - pro letošek nebude. Po loňských tuhých bojích v play-off se zdálo, že letošní průběh ligy bude nudnější, ale, všechno bylo jinak, jak čtenář bude moci zajisté posoudit. Celý podzim nebylo nic jasné a o mistru se rozhodovalo až na posledním turnaji v Malešicích.

1. turnaj - 11. a 12. 9. 1993 (Plzeň)
1. HLC Kralovice - Škoda Plzeň        2 : 3
TJ Malešice - LC Plzeň                     7 : 8
LCC Radotín - LC Jižní Město          8 : 7

Už na prvním turnaji se favorité pořádně zapotili, aby uhájili vítězství, Malešicím po prohře snad vystoupil i smrtelný pot.

V utkání s nováčkem sice Škoda Plzeň vedla po dvou třetinách už 3:0, ale Kralovice v poslední třetině dotáhly až na rozdíl jediného gólu a moc nechybělo, aby se postaraly o první překvapení. Lítý boj o vítězství svedly Malešice s LC Plzní, kdy však úspěšnější bylo mužstvo z Plzně. Velké zlepšení proti minulé sezóně ukázal tým Jižního Města, který v naprosto vyrovnaném utkání prohrál až v prodloužení.

V neděli o hře rozhodlo počasí, v noci napršelo vody do zásoby a hřiště (s kombinací udupané hlíny, trávy a antuky na povrchu) se změnilo v čerstvě vypuštěný rybník, jen leklé ryby chyběly. Hrát se nedalo a tak nezbývalo než, v už tak dosti nabitém kalendáři, najít ještě termíny na dohrání tří zápasů. Nakonec se, bohužel, sehrál jen jediný.

TJ Malešice - 1. HLC Kralovice        21 : 1

Kralovice dokázaly Malešicím vzdoroval pouze první třetinu (3:1), kdy vsítily i svůj čestný úspěch. Zbylé dvě třetiny pak byly jen otázkou výše skóre, střelecky se prosadili P. Chmelař a K. Wimmer (4 góly) z Malešic.

Zápasy LC Jižní Město-Škoda Plzeň a LCC Radotín-LC Plzeň se nehrály, protože si zřejmě plzeňské týmy spočítaly, že je vyjde levněji kontumace, než aby si do Prahy přijely pro nadílku.

2. turnaj - 25. a 26. 9. (Radotín)

TJ Malešice - Škoda Plzeň            16 : 3
LC Plzeň - Jižní Město                   9 : 10
LCC Radotín - 1.HLC Kralovice     15 : 4

První turnaj na novém hřišti v Radotíně zahajovaly Malešice se Škodovkou. Malešice si vzaly poučení z porážky od LC Plzeň a důslednou obranou s klidným a jistým útokem úplně Škodu rozebraly. Střelecky výborně zahrál Pavel Kurz (Malešice, 5 gólů), ale největší slavila kompaktní bojovná hra celého týmu Malešic.

V druhém zápase se zdálo, že Jižní Město nebude mít s LC Plzeň žádné problémy. Celkem lehce se ujalo v 1. třetině vedení 5:0, což je ukolébalo a do konce třetiny pak ještě nechali plzeňáky snížit na rozdíl tří branek (6:3). V druhé třetině hráči LC Plzeň pokračovali ve zlepšeném výkonu a vyrovnali na 8:8, i když před koncem třetiny ještě jednu branku inkasovali. Poslední třetina byla vyrovnaná, oba týmy vstřelily po brance a tak vítězství si odneslo Jižní Město. Největší podíl na úspěchu Jižního Města měli Mikulka a Muller (3 góly) a Petr Novotný (5 přihrávek), za Plzeň byl nejúspěšnější Jiří Vít (3 góly).

Radotín při své premiéře na domácím hřišti měl soupeře na rozehrání a bez problémů zvítězil nad Kralovicemi vysokým poměrem.

Škoda Plzeň - LC Plzeň                   4 : 7
1. HLC Kralovice - LC Jižní Město      4 : 15
TJ Malešice - LCC Radotín              12 : 6

Neděle byla ve znamení dvou derby, dvou zápasů tradičních soupeřů. Dopolední zápas Škody a LC z Plzně ukázal, že Škodovka je v krizi a těžko se bude ucházet o přední postavení v tabulce. Tým LC Plzeň po třech gólech v první i druhé třetině si vybudoval dostatečný náskok a zápas v klidu dohrál.

Kralovice opět narazily na soupeře nad své síly a po snaživém výkonu si od Jižního Města odvezly domů patnáctigólový příděl.

Vyvrcholením tohoto turnaje byl zápas týmů, které si rozdělily všechny dosavadní boxlakrosové mistrovské tituly, zápas dvou finalistů posledního play-off - Malešic a Radotína. Radotínští zápasu udělali velkou propagaci, sezvali všechny příznivce sportu a příbuzné, kteří vytvořili vynikající diváckou kulisu. Úvod zápasu byl velice vyrovnaný, Radotín se ujal vedení, Malešice dvěmi góly otočily skóre a Radotín vyrovnal. Poté přišla chvíle Malešic - do konce třetiny se ujaly vedení 6:2 a hned po přestávce zvýšily na 7:2. Radotínští, hnaní vpřed publikem, se nevzdali, zatlačili soupeře a dokázali snížit až na 7:6. Před poslední třetinou tedy stále nebylo rozhodnuto. Nikdo však netušil, že na kluzkém a mírně bahnitém hřišti budou úspěšně střílet jenom Malešice. Pěti góly v poslední třetině rozhodly tento velice bojovný a fyzicky náročný zápas ve svůj prospěch. O branky se podělilo více hráčů, nejlépe však mířil Petr Chmelař z Malešic (3 góly), který jedním svým zásahem šokoval oba týmy. V době, kdy Malešice střídaly, byl Chmelař sám s míčem proti připravené celé obraně Radotína a předpokládalo se, že podrží míč, než jeho mužstvo dostřídá. On však byl jiného mínění, pomalu došel v útočném pásmu až do kruhu pro vhazování, odkud, z těžkého úhlu, vystřelil technickou střelu kolem obránce a pravého ramene brankáře k vnější tyči a navíc se trefil přesně. Obrana Radotína nevěřícně ztuhla, zatímco ke Chmelařovi již přibíhali jásající spoluhráči.

3. turnaj - 2. a 3. 10. 1993 (Kralovice)

1. HLC Kralovice - LC Plzeň            6 : 9
Škoda Plzeň - LCC Radotín            2 : 9
LC Jižní Město - TJ Malešice            9 : 8

Kralovicím se ještě nepodařilo dostavět hřiště a tak se hrálo v Praze na hřišti v Malešicích.

Zahajovaly Kralovice s LC Plzeň a pro Kralovice to byl docela úspěšný zápas. Začaly ho špatně, ale v polovině zápasu vyrovnaly na 4:4 a teprve třemi góly v závěru nakonec prohrály 6:9.

Škoda Plzeň v druhém zápase nestačila na Radotín, ten v klidném zápase vyhrál 9:2. Třemi brankami se blýskli J.Pechar a I.Srch z Radotína.

Zato poslední zápas přinesl boj jak se patří. Malešice neustále útočily, zapomínaly však důsledně bránit a toho Jižní Město dokonale využilo a po první třetině vedlo 6:3. Malešice svůj tlak v poslední třetině vystupňovaly, ale to již stačilo pouze na snížení rozdílu na jedinou branku (8:9) a Jižní Město si odvezlo cenný skalp. Malešicím se nevyplatilo podcenit soupeře. Nejlepším střelcem utkání byl Pavel Kurz z Malešic (3 góly).

Zajímavostí toho kola ligy bylo, že všechny vítězné týmy daly 9 gólů.

LCC Radotín - LC Jižní Město            10 : 15
TJ Malešice - LC Plzeň                       10 : 5
Škoda Plzeň - 1.HLC Kralovice            9 : 4

Zápas Radotína s Jižním Městem měl překvapivý průběh. Radotín si až do poslední třetiny udržoval vedení, v druhé třetině až třígólové, ale v závěru Jižní Město předvedlo nebývalou smršť a dokonale srazilo Radotín na kolena, ze stavu 9:7 až na 10:15. Výborný výkon podal nejlepší střelec zápasu Hetzel (JM) se 4 góly.

Malešice se v zápase s LC Plzeň nenechaly překvapit, uplatnily svou hru a hráčům LC Plzeň dovolily upravit skóre až v poslední třetině. V závěru turnaje Škoda Plzeň si nepřipustila stejné problémy jako při zahájení ligy, kdy měla obavy o výsledek utkání, střelecky se probudil i J.Šimánek (nakonec 4 góly) a snadno zvítězila s Kralovicemi.

4. turnaj - 16. a 17.10. 1993 (Jižní Město)

LC Plzeň - LCC Radotín               8 : 15
Škoda Plzeň - Jižní Město           7 : 14
1. HLC Kralovice - TJ Malešice     4 : 20

Babí léto skončilo a sychravý podzim se přihlásil v plné síle. Mrholení a nepříjemný chlad uvítal hráče LC Plzeň a Radotína k prvnímu zápasu. Utkání bylo po dvě třetiny vyrovnané (5:5 a 6:7), rozhodla však lepší fyzická kondice Radotínských v poslední třetině. Pozoruhodný výkon podali hráči Radotína J.Pechar (5 gólů + 1 přihrávka), J.Barák (4+3) a Miroslav Knotek (0+7). V následujícím zápase dokázala Škoda Plzeň překvapivě vzdorovat domácímu týmu plné dvě třetiny (5:6), ale závěr zápasu favorit prokázal svoje umění a s jistotou vyhrál. Jižní Město se po tomto turnaji ujalo vedení v tabulce. K nejlepším hráčům vítěze patřil Muller (4 góly) a Mikulka (3+2). Kralovice si jistě pamatovaly dvacetigólovou porážku od Malešic, snažily se podat lepší výkon a to se jim podařilo. Vstřelily o tři góly více než v minulém zápase, ale od dvacítky je to neuchránilo. Z Malešic si s chutí zastříleli Tahal (3+3), P. Chmelař (4+3), chromý Vávra (3+1) a vycházející malešická hvězdička M.Tuláček (4+3).

1. HLC Kralovice - LCC Radotín         7 : 15
LC Jižní Město - LC Plzeň                  9 : 5
Škoda Plzeň - TJ Malešice                 3 : 15

Kralovice opět měly relativně dobrý začátek, po první třetině prohrávaly s Radotínem 3:5, ale to bylo vše, Radotín pravidelně střílel branky a vítězství si nenechal ujít. O kralovické góly se podělili Štefl (4) a Livinka (3), za Radotín se střelecky ukázal Procházka (5). V druhém zápase Jižní Město, jako už po několikáté, rozhodlo o vítězství až v poslední třetině. Hráči LC Plzeň po dvě třetiny většinou vedli, ale protože jich k zápasu nastoupilo pouze deset, jako obvykle, proti šestnácti hráčům soupeře, nedostávalo se jim ke konci sil a v poslední třetině nedali pak ani branku, na rozdíl od Jižního Města, které pěti brankami otočilo stav utkání. V závěru turnaje rozjeté Malešice převálcovaly Škodu Plzeň dvanáctigólovým rozdílem. Po čase se zastřílel A. Kurz a dal tři branky.

5. turnaj - 23. a 24. 10. 1993 (Malešice)

LCC Radotín - TJ Malešice                 7 :13
LC Jižní Město - 1. HLC Kralovice      17 : 3
LC Plzeň - Škoda Plzeň                      9 : 2

Poslední turnaj rozhodoval o všem, nejlépe si stálo Jižní Město, vedlo tabulku, v sobotu mělo slabého soupeře a v neděli mu stačila remíza. Malešice, druhý tým tabulky, měly vynikající skóre, ale musely vyhrát oba zápasy s těžkými soupeř, aby byly nejlepší, a nakonec šanci při ideálním vývoji zápasů měl i Radotín a z třetího místa by mohl obhájit mistrovský titul. Závěr ligy se vyvedl úplně dokonale.

Poslední turnaj začínal prvním z těchto rozhodujících zápasů. Radotín měl Malešicím co odvádět za poslední porážku doma, ale zůstalo je u snahy. Malešice opět vycházely z důsledné obrany a navíc se jim dařilo i střílet branky, zvláště, když se po pauze střelecky chytil bývalý kanonýr M. Tůma (4 branky), a nevynechal ani další střelec P. Kurz (3 góly) a vyrovnanou partii povolily Radotínu jen do poloviny první třetiny. Po zbytek zápasu Radotín mohl tahat jen za kratší konec provazu a opět prohrál šestigólovým rozdílem.

Jižní Město těžko mohlo dohnat brankový rozdíl ve skóre Malešic a tak si s Kralovicemi s chutí zahrálo a zastřílelo, bodovou bilanci si velmi vylepšili Mikulka (4+2), Popek (5+0) a P. Novotný (4+2) z Jižního Města. Ani v dalším zápase o mnoho nešlo, oba týmy již měly 4. a 5. místo v tabulce zajištěno. Plzeňské derby tedy bylo jednoznačnou záležitostí LC Plzeň.

TJ Malešice - LC Jižní Město             20 : 3
LCC Radotín - Škoda Plzeň              13 : 3
1.HLC Kralovice - LC Plzeň               14 : 17

Pro koho bude tohle dopoledne zářivé, připojí Jižní Město k letošnímu fieldovému titulu i titul boxový, nebo se na poháru opět objeví jméno nejúspěšnějšího týmu českého boxlakrosu? Otázka, která padla před utkáním. Po zahájení utkání byl s otázkami konec, na hřišti kralovalo jenom jedno mužstvo, mužstvo Malešic. Předvedlo dokonalou agresivní hru se zajištěnou a bojovnou obranou, zdrcující útok se stoprocentní střelbou. Než se Jižní Město stačilo vzpamatovat, prohrávalo 0:3, za stavu 0:10 na začátku druhé třetiny vyměnilo brankáře a druhý brankář si hned dvakrát sáhl na míč, když ho vyndaval z branky. V první polovině druhé třetiny už o mistru bylo rozhodnuto, jen výše skóre byla hrozivá. Jižní Město se přiřadilo mezi týmy, které dostaly v 1.boxlakrosové lize dvacítku. (Klub "dvacítkářů" tvoří Viktoria Žižkov, LCC Radotín, 1.HLC Kralovice a Jižní Město.) Z Malešic výborně zahráli všichni hráči, největší podíl na výši výsledku měli bratři Kurzové, Saša (4+3) a Pavel (5+3), a K.Wimmer (3+1). O mistru je rozhodnuto, na pohár přibude jméno TJ Malešice.

Ve zbylých zápasech na výsledku příliš nezáleželo, jen si hráči mohli polepšit v kanadském bodování a tabulce střelců. Nejvíce patrné to bylo v posledním zápase, kdy prakticky obrany neexistovaly a hrálo se spíše pro pobavení.

Závěrem

Porovnám-li letošní ligu s ligami minulými, došlo k technickému zlepšení většiny týmů. Hra se stala agresivnější, rychlejší, u nejlepších týmů už nejsou výrazně slabí hráči. Velmi potěšitelné je, že se hráči věnovali především hře, velmi se omezily protesty u rozhodčích, ne, že by se zvýšila úroveň rozhodčích, ale týmy se většinou snažili dokázat, že vyhrají i přes chyby v rozhodování, že rozhodují vstřelené branky. Tím se ulehčila i práce rozhodčích a ti se snad dopouštěli i méně chyb.

Co je horší, tato liga byla ligou čtyř týmů. Škoda Plzeň a 1. HLC Kralovice nezískaly na prvních čtyřech týmech ani bod a ve většině zápasů nepředstavovaly ani vážné soupeře.

TJ Malešice se těžko rozehrávaly, prohrály hned v úvodu, pak podcenily Jižní Město a znovu prohrály. Dokázaly se z toho poučit a soupeře v ostatních zápasech soupeře doslova deklasovaly. Závěrečné skóre 142:49 to jasně dokazuje. Je vidět, že po boku veteránů se do hry úspěšně zapojili i mladí hráči, vytvořil se kompaktní tým.

LC Jižní Město se velmi zlepšilo, hrálo velice běhavý, fyzicky náročný lakros. Své náročné hře však nepodlehlo a několik zápasů rozhodlo stejným stylem v poslední třetině.

LCC Radotín trochu ustoupil ze své slávy. Svoji tvrdou obranu nedokázal proti rychle hrajícím soupeřům uplatnit, chyběla mu na to i fyzická kondice. Zřejmě mu také chyběl kontakt se soutěží, protože hráči většinou vypustili fieldovou ligu na jaře a už se proti rozehraným soupeřům těžko chytali.

Tým LC Plzeň hrál technický lakros s přesnými rychlými přihrávkami. Přístup hráčů byl však dosti laxní, projevilo se to i v soudcování zápasů, kdy nebyli schopní postavit rozhodčí. Velkým nedostatkem je také malý počet hráčů, stávající hráči nevynikají fyzickou kondicí a proti týmům s dvojnásobným počtem hráčů mohou vyhrát jen zřídka.

Stejný problém s počtem hráčů má i tým Škody Plzeň. Ta šla výkonnostně velmi dolů, bývalé opory již nejsou nebezpečné a pár nových hráčů lakros ještě neumí.

1. HLC Kralovice jsou jen snaživí, technicky nestačí. Hrají lakros krátkou dobu, snad se časem zlepší, nadšení ke hře by jim v tom mohlo pomoct.

Krátká boxlakrosová liga je za námi, o budoucnosti mužského lakrosu se bude rozhodovat v nejbližší budoucnosti, bude zapotřebí skloubit box a field, a to nebude jednoduché. Rozhodně však hra bude vzrušující a napínavá, ať bude systém ligy jakýkoliv.

Baráž o postup do 1. boxlakrosové ligy

1.HLC Kralovice - LC Pardubice            9 : 13 a 8 : 12

Pardubice se v druhé lize pěkně rozehrály a ve dvou zápasech zvítězily. Zápasy si byly podobné Kralovice jen dotahovaly náskok Pardubic. V prvním zápase rozhodl Aleš Oulehla (Par), když vstřelil 8 branek.