Lacrosse > Mužský lakros > ME: Češi přesvědčivě porazili Švýcarsko, Češky vyhrály nad Švédskem a potrápily Wales

24.6.2012

(mi) – Třetím soupeřem české mužské reprezentace na lakrosovém mistrovství Evropy v Amsterdamu byl tým Švýcarska, ženy včera vstoupily do turnaje zápasem proti Švédsku a dnes se utkaly s Walesem.Třetím soupeřem české mužské reprezentace na lakrosovém mistrovství Evropy v Amsterdamu byl tým Švýcarska, ženy včera vstoupily do turnaje zápasem proti Švédsku a dnes se utkaly s Walesem.

Švýcaři se za posledních několik let výrazně zlepšili a určitě byli výrazně kvalitnějším soupeřem než předchozí dva týmy, s nimiž se náš tým střetl. Do zápasu nastoupili odhodlaně a dařilo se jim získávat rozhozy. První gól ale dal ve druhé minutě výbornou střelou ze střední vzdálenosti Dominik Pešek. Za Švýcarsko dokázal vyrovnat o minutu později Daniel Hagnauer. Vedení na stranu Čechů vrátil v šesté minutě Jiří Loskot a Dominik Pešek přidal svůj druhý gól o dvě minuty později. Česká obrana hrála velmi dobře a brankář Tommy Kralovenec podržel několika dobrými zákroky. Na 4 : 1 zvyšoval Jamie Plunkett, na jeho gól za Švýcary odpověděl Dominik Kaiser. Půl minuty před koncem první periody završil výborně hrající Dominik Pešek hattrick.

Švýcaři se ale zdaleka nezlomili a bojovali dál, nicméně góly padaly pouze do jejich branky. O půli byl stav 9 : 2 a po třech čtvrtinách 14 : 2. Hra ale zdaleka nebyla tak jednoznačná, jak by se z výsledků mohlo zdát. Český útok byl ale výrazně efektivnější. V poslední periodě, kdy koučové Barák a Semerák nechali klíčové hráče trochu odpočívat, nejprve zvýšil Jamie Plunkett, pak se dvakrát prosadili Švýcaři a účet zápasu uzavřel na 16 : 4 Jakub Nosek.

Dominik Pešek skóroval celkem pětkrát a připsal si i jednu asistenci. Jamie Plunkett, Radek Skála, Pavel Došlý  a Jakub Nosek dali po dvou gólech.

„Zápas proti Švýcarsku bylo přesně to, co jsme potřebovali,“ hodnotí zápas Pavel Semerák. „Ačkoliv jsme dosáhli jednoznačného vítězství, soupeř nás donutil celou dobu hrát naplno a soustředit se, což je určitě potřebné pro další zápasy.“

Zítra se Češi potkají s Itálií, která by podle předpokladů neměla být vážným soupeřem, i když její včerejší jen nevysoká prohra se Skotskem je důvodem k ostražitosti. Skoti snadno porazili Španěly 16 : 2, Italocé zvítězili nad Belgií 15 : 9.

V elitní skupině porazilo Německo Finsko 9 : 5. Výsledky v této skupině jsou zatím překvapivě vyrovnané. Potvrdil to i zápas mezi Nizozenskem a Irskem, ve kterém byli nakonec domácí úspěšnější a vyhráli 11 : 7. Anglie, která zatím výrazně dominuje, porazila Švédsko 16 : 6.

Česká děvčata nastoupila proti Švédkám a byla v zápase favoritem. Ale trvalo to až do šesté minuty, než skóre otevřela Adéla Blahovcová. Po minutě zvýšila Eva Chudlařská a Anna Kopecká se pak čistým hattrickem v rozmezí devíti minut postarala o uklidňující náskok. Švédky poprvé skórovaly až ve 26. minutě, a to už byl stav 1 : 10. Vzapětí přidaly další gól, ale jěště do přstávky se v českých barvách strefily Marie Šrůtová, Tereza Karnetová a Adéla Blahovcová a stanovily stav 13 : 2.

Ve druhé půli český tým trochu polevil a ztratil koncentraci. Hra ztratila přesnost a řád. Na gól Hany Kneřové odpověděla Diana Treisová, ale Hana Kneřová si přisadila a zvýšila na 15 : 3. Čtvrtý a poslední gól Švédek dala v 38. minutě Natalie Arandová, pak už se jen třikrát strefily české hráčky a zápas skončil 18 : 4. Komplikací pro český tým bude zranění Hany Kneřové, která má po nešťastném došlápnutí oboustranný výron kotníku a uvidíme, zda se ještě do ME zapojí..

V dnešním dopoledním zápase české hráčky nastoupily proti obhájci tittulu, týmu Walesu, a po velmi statečném výkonu podlehly 8 : 12. Dokázaly ale celou dobu držet krok a oproti minulosti, kdy nás Walesanky přehrávaly rozdílem třídy, je to velké zlepšení..

Angličanky porazily hladce Irsko 26 : 4 a vypadá to, že irský tým narozdíl od MS před dvěma lety nemá v kádru tolik hráček se zámořskými zkušenostmi. Walesanky vyhrály nad Skotskem 9 : 4.

Podrobné výsledky a statistiky z ME najdete na stránkách http://www.ec12lacrosse.com/en, český tým můžete podpořit i na facebookové stránce týmu. Zápasy jsou k vidění na www.247.tv.