Lacrosse > Mužský lakros > LCC Radotín je potřetí v řadě boxlakrosovým mistrem

LCC Radotín je potřetí v řadě boxlakrosovým mistrem

1.11.2008

Titul mistra Národní boxlakrosové ligy (NBLL) získali hráči LCC Radotín. Rozhodl o tom až pátý finálový zápas, ve kterém obhájci titulu zdolali na svém hřišti LC Jižní Město 10:9 v prodloužení. K vidění bylo strhující utkání plné zvratů. Pohár pro mistra ligy poslal do Radotína až v prodloužení zlatým gólem kapitán Petr Poupě.

Mrazivý předdušičkový večer naposledy přivítal rivaly z LCC Radotín a LC Jižního Města. Oběma týmům šlo o hodně: na programu byl rozhodující pátý duel finále. Místní borci měli v plánu vrátit soupeři těsnou porážku 13:11 z předchozího utkání. Přestože nevlídné počasí možná odradilo část lakrosových fandů, byl už při úvodním hvizdu radotínský stadion slušně zaplněn.

Hned od začátku bylo jasné, že obě mužstva jsou si vědoma důležitosti zápasu. První minuty byly sice oboustranně rušné, přesto převládala důsledná obrana. První pokusy ztroskotaly na pozorných brankářích. Mírně navrch měli domácí, ale k úspěchu scházela přesnější muška. Buď jejich pokusy končily mimo bránu, nebo je pochytal pozorný brankář Jiří Malina. Na toho nevyzrál ani Pavel Poupě prudkou střelou k tyči. Vzápětí zahráli domácí překrásnou kombinaci, kdy míček putoval po ose Radek Skála – Petr Poupě, který zadovkou vysunul Jana Košťála. Skóre se ale neměnilo ani tentokrát.

V deváté minutě přišlo první vyloučení, na trestnou lavici putoval za krosček hostující Jakub Nováček. Radotín přesilovku nezužitkoval. Na ukazateli svítilo 9:58, když se z tribun konečně ozvalo „gól“. Radovali se příznivci LCC, po přihrávce Neužila z pravé strany se trefil Procházka.

Na počátku jedenácté minutě zachytila domácí obrana chybnou rozehrávku Jižního Města, ale Hodaň sólo z půlky hřiště nedovedl do zdárného konce. O dvě minuty později zatřásl Jonathan Munk brankovou konstrukcí. Na druhé straně pálil Jamie Plunkett těsně nad. O chvíli později Jižní Město vyrovnalo, gól Lindsayho Plunketta nebyl uznán pro postavení hráče v brankovišti.

Pravidlo „nedáš-dostaneš“ se pak naplno uplatnilo těsně před koncem první čtvrtiny, kdy na 2:0 pro domácí barvy zvýšil Petr Poupě umístěným pokusem do horního růžku branky. Poslední střelu první třetiny si připsal hostující Pavel Došlý, mířila však těsně nad, a tak po úvodní patnáctiminutovce byl stav 2:0.

Hned v první minutě druhé čtvrtiny se nadvakrát prosadil Lukáš Neužil, asistenci si připsal Jonathan Munk. Radotín pak stupňoval svou převahu, Radek Skála přihrál Jiřímu Košťálovi, který se trefil z úctyhodné vzdálenosti a poslal domácí do čtyřgólového vedení. Dostat hosty zpátky do hry se pak pokusil Plunkett, ale trefil jen připraveného Říhu.

Po oboustranném vyloučení se hrálo chvilku 4 na 4, na začátku 6. minuty dokonce 3 na 3. Více prostoru na hřišti lépe vyhovovalo hostům, Nováček napálil míč do břevna. Po vypršení trestů utekl hostující obraně Hodaň, střela však mířila pouze do Malinovy lakrosky. Skokan pak sice udělal z hostující obrany slalomové kužely, nicméně gólový efekt to nemělo, a tak udeřilo na druhé straně: na 4:1 korigoval Lindsay Plunkett.

To hostující hráče viditelně povzbudilo, dvěma bravurními zákroky se vytáhl Tomáš Říha. Na únik Nováčka, který perfektně přihrál Ondráčkovi, už ale nestačil. Po úvodní čtvrtině, kdy měli navrch domácí LCC Radotín, se tak začalo zdát, že se síly na hřišti začínají vyrovnávat. Místní fanoušci vycítili, že hráči potřebují jejich podporu, a začali mohutně povzbuzovat.

Po několika závarech před Říhou se jim za to odvděčil Petr Gheorghe po asistenci Radka Skály. Těsně před druhou sirénou ale předvedl krásnou individuální akci Adam Ondráček, kdy oběhl branku a střelou z otočky propálil vše, co mu stálo v cestě. Proto po polovině zápasu svítilo na ukazateli skóre Custodes 5, LCJM 3.

Do úvodních minut třetí části nastoupilo vyměněné Jižní Město. Radotínským prakticky nepůjčilo míček, a ti se tak dostali pod drtivý tlak. Na konci šesté minuty všem domácím příznivcům řádně zatrnulo, míček poskakoval po brankové čáře, ale nakonec si to rozmyslel a z prostoru domácí svatyně odskákal.

O minutu později ale Jakub Nováček dotáhl LCJM na rozdíl jediné branky. Dvěma slepenými góly se pak hráčům Jižního Města podařilo zcela otočit vývoj zápasu a stanovit stav utkání na 5:6. Bratři Košťálové se pokoušeli strhnout misky vah opět na stranu LCC, neprosadil se však ani jeden z nich.

Po sérii vyloučení (Lindsay Plunkett, Pavel Poupě a Jonathan Munk) hráli hosté přesilovku. Když už se zdálo, že ji LCC přežije bez újmy, napřáhl z dálky jeden z Kanaďanů v službách LCJM – Jordan West-Pratt. Říha měl výhled částečně zakrytý obránci a rána zaplula přesně k pravé tyči jeho branky.

Obrat domácích dokonal Jamie Plunkett na počátku 14. minuty a přidal tak pátý zásah Jižního Města v řadě. V poslední minutě se pokoušel Petr Poupě korigovat nepříznivý stav, jeho pokus prostřelit padajícího Malinu ale nevyšel, brankář LCJM šel včas k zemi a střelu vyrazil. Domácí diváci tak před poslední čtvrtinou zůstávali zcela konsternovaní nad tím, jak se jejich oblíbencům podařilo prohospodařit slibný náskok z úvodu zápasu.

Závěrečné dějství přineslo hned z úvodu velký tlak domácích, skvělými zákroky se ale předvedl Jiří Malina, a když už byl překonán, zastavilo ránu Jirky Košťála břevno. Iniciativy se následně ujali hráči LCC, což hostům vyhovovalo, protože nemuseli nikam spěchat a mohli čekat na chyby radotínských hráčů. Při hře 4 na 4 po vyloučení Miky a Plunketta bylo k vidění několik slibných šancí domácích, žádná z nich však s gólovým efektem. Veseleji pro Radotín ale bylo koncem 6. minuty, kdy skóroval Petr Poupě – po nekonečných dvaceti minutách brankového půstu Radotína.

Hráči LCC pookřáli, na rozdíl jediné branky dotáhl hned po další akci obránce Jonathan Munk. Radotín v dalších chvílích několikrát podržel Tomáš Říha. Střelec předchozí branky pak ukázal, jak že mu obranářská práce vlastní, když překrásně zmařil akci soupeře. Na druhé straně sólo Lukáše Neužila vychytal Jiří Malina.

Závěr zápasu doprovázela bouřlivá atmosféra. Emoce gradovaly, když v přesilovce vrátil odražený míč do branky hostů Jan Gadzuras. Do té doby bezchybný gólman hostů si následně vybral slabší chvilku, střelou o zem z levé strany hřiště nachytal Malinu Petr Gheorghe. V čase 12:29, dvě a půl minuty před koncem reagovali hráči LCJM oddechovým časem.

V předposlední minutě nádherně našel Jiří Košťál Petra Poupěte, jeho střela otřásla brankovou konstrukcí. Závěr zápasu zpestřila hromadná bitka u branky domácích, kterou vyprovokoval Lindsay Plunkett svou tradiční zálibou – napadením domácího brankaře. Jižnímu Městu se ale domů nechtělo, deset sekund před koncem normální hrací doby, kdy už se asi leckdo z domácího týmu viděl v teple s pohárem, hosté vyrovnali. A proto o vítězi zápasu muselo rozhodnout prodloužení.

V něm se hrálo nahoru-dolu, akce střídala akci. Hrálo se s obrovským nasazením na obou stranách, až se jiskřilo od lakrosek. Rozhodčí nepochopitelně odpustil hostům hru v šesti hráčích v poli. Nic to ale neměnilo na tom, že oba týmy si vytvořily dostatek šancí na to, aby urvaly vítězství na svou stranu. Happy-end pro Radotín nastal v čase 4:06, kdy Petr Poupě zatáhl míč k mantinelu, setřásl svého hlídače a umístěnou střelou rozhodl, že pohár pro letošního mistra ligy zůstane v Radotíně.

LCC Radotín - LC SK Jižní Město 10:9 PP (2:0, 3:3, 0:5, 4:1)