Lacrosse > Mužský lakros > LC Jižní Město v Gentu

LC Jižní Město v Gentu

26.9.2014

V pátek ráno 12. září vyrazilo za deštivého počasí tvrdé jádro týmu Jižního Města do belgického Gentu na fieldlakrosový Turnaj mistrů evropských zemí hraný pod názvem Ken Galluccio Cup 2014.

V cíly cesty je přívítalo přijemné, slunečné počasí s ideálními 21 stupni.

Úvodní zápasy ve skupině se hrály na dva 25minutové poločasy. V prvním zápase ve skupině hráči změřili sily se skotským týmem Edinburgh City. Nutno podotknout, že kvalitu jediného přírodního hřistě v areálu turnaje sami rozhodči nazvali označením ,,Králičí nora’’. Skotský mistr příliš nepotvrdil kvality země hrající modrou skupinu Mistrovství světa, a tak zápas skončil drtivým poměrem 16:4 (9:1 a 7:3) pro Jižní Město. Ofenzívu střelecky vedli Michal Rozkot 5+1 a Pavel Došlý 6+1.

Na opájení se úspěchem však hráči neměli čas. Bylo třeba sbalit tašky a přejít na vedlejši hřiště za dalším soupeřem ze základni skupiny. Finský tým Turku Titans měl o třídu vyšší kvalitu než předešlý soupeř a navíc se ve vyrovnaném zápase projevila absence odpadlíků krčících se doma za pecí. Zápas de facto rozhodl finský borec Jokela Roope, jenž se blýskl hattrickem. Jižní Město celý zápas tahalo za kratší konec. Chyběl potřebný klid na rozehrávku. Soupeř měl častěji míč v držení, a tak se skóre zastavilo na konečných 8:5 (4:2 a 4:3) pro Titans. Za Jižní Město si v tomto zápase připsal bod sváteční střelec, obránce Matěj Řezníček.

Základní skupinu mělo Jižní Město dohranou již v poledne úvodního dne. Čtvrtfinálový zápas byl na programu až od 18 hodin, a tak hráči vyplnili volný čas korzováním po historickém centru města Gent.

Čtvrtfinálový soupeř přicestoval až ze švýcarského Zurichu. Co mu chybělo do kvality, dohnal početnou lavičkou, ze které by se dal bez problému postavit další tým. Hrací čas čtvrtfinále byl 4 x 15 min. Jižní Město do zápasu nastoupilo odvážně. Díky koncentrované obraně, efektivitě střelby a excelentnímu výkonu gólmana Jakuba Drozda drželo v poločase příznivý stav 3:0. Neklid v ofenzívě a dlouhý čas strávený v obraně si však vybral daň v podobě ztežklých nohou a šťastného srovnaní Luise Zurkirchena před koncem předposledního dějství zápasu na 3:3. Stejný hráč zkompletoval hattrick 5 minut před koncem zápasu a stav byl rázem 6:4 pro Zurich Lions. Hráči se na čtvrtý gól pořádně nadřeli. První zavlnění sítě viděli snad všichni, kromě rozhodčích, a tak byl gól uznán až po následné dorážce. I přes závěrečný tlak se Jižnímu Městu podařilo pouze snížit na konečných 6:5 a do čtvrtfinále tak postoupil švýcarský tým, který se druhý den probojoval do finále celého turnaje.

Jižní Město tedy nepostoupilo mezi nejlepší 4 týmy a druhý den dopoledne ho čekal norský mistr NTNUI. Tento tým byl velmi dobře organizovaný, snad díky záštitě americké univerzity působící v Norsku. O kvalitách soupeře tentokrát svedčila jeho těsná prohra s budoucím vítězem turnaje, Stockportem 3:4. V zápase se hráčům Jižního Města nepodařilo uhlídat nejlepšího střelce Norů Larse Ryssta. Sami trefovali spíše brankovou konstrukci a i přes množství šancí prohráli v poměru 4:6. Do zápasu o konečné 7. místo Jižní Město nastoupilo proti spřátelenému mistru německé ligy, týmu BHC Berlin. Zápas byl velmi vyrovnaný a hrál se ve vysokém tempu. Tentokrát Jižní Město jestě několik minut před koncem vedlo 3:1. Soupeř však zabojoval a do závěrečného hvizdu šťastně srovnal na 3:3. Zápas rozhodl v prodloužení na náhlou smrt Pavel Došlý. Jižní Město tak získalo 7. misto na turnaji, kterého se zúčastnilo 12 týmů západní Evropy.

Největšími tahouny týmu byli snajper Pavel Došlý, neprůstřelný Jakub Drozd, neúnavný Matěj Řezníček, houževnatý David Plecháček a jasný MVP našeho týmu v turnaji, Martin Henych. Tito hráči budou tvořit kostru týmu v blížícím se finále NFLL 2014.