Lacrosse > Mužský lakros > Jižní Město si poradilo se Slavií

Jižní Město si poradilo se Slavií

17.1.2011

(pch) - Už první minuta utkání Jižního Města se Slavií naznačila, jak se bude souboj třetího ze šestým vyvíjet dál. Po řadě nepřesností na obou stranách se v 55. vteřině dostal k odraženému míči po nepřesné střele jihoměstského Plunketta Černík, ale Dobrý v brance Slavie stál přesně, tam kde měl.

Byla to ale Slavia, kdo se po rychlé nahrávce Sochny a přesné střele Schaffnera z osy hřiště radoval jako první. Slavia měla zpočátku více ze hry, víc držela míč a postupným útokem, kombinací a pohybem bez míče se snažila rozebírat soupeře. Ten spoléhal na své opory Plunketta s Došlého, kterým dobře sekundoval Ondráček a J. Plecháček. Právě on svým výběrem místa a chytrými střelami dělal obráncům Slavie velké problémy. Plunkett měl na začátku 4. minuty na své holi vyrovnání, když umotal několik obránců, ale jeho střela skončila na tyči. Za pár vteřin ale z pěkné kombinace Černíka a Ondráčka už vyrovnávací gól padl. Slavia působila unaveným dojmem, ale snaha nepouštět Jižní Město pečlivým využíváním časového limitu do brejků jí vycházela. Když si po spolupráci Marhoula s Peškem posledně jmenovaný vynutil faul, mohl v polovině šesté minuty opět Schaffner i s přispěním nekoncentrovaného Bartušky v brance Jižního Města střelou zleva opět získat vedení na stranu hostů. O pár vteřin později bylo ovšem zase vyrovnáno – Roll pozdě přistoupil k Černíkovi a ten si střelou o zem vychutnal brankáře Dobrého. O chvíli později Došlý z Plunkettem ukázali, jak má vypadat clona, ale rozhodčí viděli brankoviště. Než se Jižnáci stačili otřepat z neuznaného gólu, zakončoval na druhé straně po podobné akci a po podobném zaváhání Bartušky jako při předchozím gólu Slavie Marhoul z nahrávky Sochny. Na začátku 8. minuty se skvěle hrající Sochna stal smutným hrdinou – z brankové čáry svého útočného pásma poslal nepřesnou přihrávkou do brejku domácího Ondráčka, který opět srovnal stav na 3:3. Diváky i přes poměrně hodně gólů hra vzhledem ke svému pomalému tempu nemohla dostat do varu. Snad jedině zákrok na Plecháčka, po němž zůstal hráč ležet v brankovišti a rozhodčím trvalo dost dlouho, než hru přerušili, vyvolal vlnu emocí – ne ovšem z pěkné hry. Pykat šel na slávistické straně Roubíček a Jižní Město opravdu chtělo vstřelit branku: Došlý nastřelil tyč a Černík dvakrát a Ondráček jednou pohořeli na klidně chytajícím Dobrém. V dalších vteřinách přesilovky si už Slavia v klidu podržela míč na útočné polovině. V čase 11:28 Došlý samostatnou akcí poprvé strhl vedení na stranu domácích a o třicet vteřin později nezkušeně působící obrana Slavie nechala na brankovišti zcela osamoceného Pecku, který měl úlohu snadnou. V útoku byla Slavia mnohem jistější – na konci 14. minuty vyslal Mocek přesným pasem Sochnu, který celou akci završil perfektním naznačením a střelou do odkryté branky.

Na začátku druhé periody dali střelci vyniknout brankářům: pokusy Sochny na straně Slavie a Plunketta i Plecháčka na straně domácích zastavili buď vynikající poziční hrou, anebo reflexivními zákroky. Jižní Město zvýšilo aktivitu a už nenechávalo Slavii tolik hrát. A to se mu vyplatilo – před koncem 4. minuty se konečně trefil Černík po nahrávce Kondra. O dvě minuty později mohl náskok Jižního Města zvýšit Seiler, který převálcoval Roubíčka, ale Dobrý si s jeho střelou s problémy poradil. Hostující Roubíček mohl zanedlouho své zaváhání v obraně napravit, když se ocitl sám před Bartuškou. Tak dlouho si ovšem srovnával pozici, až mu míč vyklouzl ze správného místa a jeho střela šla vysoko nad. Slavii se opět podařilo hru zpomalit, avšak její kombinace díky zlepšenému pohybu a vytaženějšímu postavení jihoměstských obránců začala váznout. V polovině deváté minuty špatný výhoz Dobrého nastartoval asi dvouminutový tlak Jižního Města, ovšem Došlý ani Plunkett svými střelami hříšníka v brance Slavie nepřekonali. Hrálo se poměrně čistě, až na netrestané zákroky zezadu. Málokterý rozhodčí dokáže přesně posoudit, zda se hráč s míčem před střetem otočil, či nikoliv, a tak zákroky zezadu raději paušálně netrestají. Dlouhé čekání na gól zakončil Došlý na konci 11. minuty, když při signalizované výhodě svým typickým způsobem převezl obránce a nakonec i Dobrého v brance. Jižní Město potvrdilo svou nadvládu v této periodě ve 14. minutě po hrubé chybě slávistického Roubíčka, který jako poslední hráč v obranném území při vývozu vytratil míč a nabídl Ondráčkovi, aby se zaskvěl. V závěru periody si ještě Plunkett vysloužil trest za zdržování hry.

Na začátku třetí periody si Slavia i přes přesilovku vybrala slabší chvilky v útoku. Hrozili spíše jihoměstští hráči. Nejdříve Ondráček a pak Nič, který prošel přes celé hřiště a pěknou nahrávkou vyzval neúspěšně Plecháčka. Časem se hra vyrovnala a postupně i zrychlila, ovšem nepřesností na obou stranách neubylo. Šance začala mít i Slavia. Po dvou úspěšných zákrocích Dobrého proti střelám domácího Niče se na druhé straně blýskalo po akci Brada – Levý, ovšem Levý zakončoval zbrkle. Slávistický útočník dostal na začátku šesté minuty při signalizované výhodě po sekání Plunketta šanci na reparát, ale ani tentokrát neuspěl. Ani při přesilovce Slavia nepředvedla žádnou dobrou střelu a třicet vteřin před návratem zahraniční posily Jižního Města vyrovnal síly svým vyloučením Kadeřábek. A za necelých dvacet vteřin bylo Slávistům ještě větší horko – bylo jich příliš mnoho na hřišti a toho si rozhodčí nemohli nevšimnout. V přesilovce Černíka vychytal Dobrý a na druhé straně neuspěl Schaffner, ale dvě vteřiny před koncem 8. minuty už Ondráček našel na druhé straně brankoviště skvěle Plecháčka, který zvýšil už na 9:4. Devátá a desátá minuta ale patřily Slavii: nejprve Sochna využil ke gólové střele pěkné clony od Peška, pak Kadeřábek ukradl domácím míč při rozehrávce a rozezvonil tyč, a nakonec opět Sochna překvapil střídajícího Malinu v brance Jižního Města, když ostatní útočníci hostí bez pohybu uspali obranu soupeře. Slavia snížila na 9:6 a byla na koni. 11. minuta nabídla běžecký souboj Plunketta se Sochnou od poloviny hřiště. Útočící Sochna sice získal krok navíc, ale Malina byl na místě. Vzepětí Slavie zakončil na začátku 12. minuty Plunkett, na jehož tečovanou střelu byl Dobrý krátký. Vyrovnaný souboj pokračoval: na gól Marhoula po nahrávce Sochny zpoza branky odpověděl o dvacet vteřin Plunkett skvělým nahozením míče do slávistického brankoviště, které do sítě doklepl Ondráček. Závěrečná minuta ale opět byla v režii Slavie – nejprve Mocek překvapil střelou Malinu, a pak Dobrý, k němuž se dokutálel míč od Černíka, kterého si podali tři obránci Slavie, přes celé hřiště se závěrečným hvizdem skóroval do odkryté branky domácích. Třetí perioda nabídla oproti předchozím částem utkání více pohybu a šancí, ale stejně nevynucených chyb, nepřesností a nepovedených střel na obou stranách.

Do poslední části hry lépe vstoupili domácí – v polovině 3. minuty Došlý po své obvyklé kličce zůstal sám na brankovišti a nemýlil se. Na konci 4. minuty měla Slavia výhodu přesilové hry, když domácí Ondráček vyzýval na souboj Roubíčka. Ten ovšem udržel nervy na uzdě, a tak se k časoměřičům šel podívat po právu jen domácí hráč. Po čtyřiceti vteřinách k němu ale na druhou stranu přibyl Pešek, takže se síly vyrovnaly. Slavia zpevnila obranu, ale bylo vidět, že jí ubývají síly. Na druhé straně se příliš nedařilo Plunkettovi, a jeho znechucení bylo znát. Když pět vteřin před koncem šesté minuty nevyužil svou šanci Sochna, který pro obranu Jižního Města představoval neustálé nebezpečí, musel na druhé straně odpovědět Plecháček, který po nahrávce Došlého obstřelil Dobrého a zvýšil na 13:9. O necelé tři minuty se Plecháček přízemní střelou prosadil znovu. Slavia i přes time-out působila již unaveně a zdálo se, že je s výsledkem smířená. To potvrdila v 10. minutě nepřesná zadovka Marhoula, kterou z protiútoku potrestal Ondráček. Slavia se ještě snažila zvednout hlavu, zrychlila útoky a začala být aktivnější v obraně. Tím ovšem otevřela hru a na začátku třinácté minuty opět Došlý potvrdil vítězství Jižního Města 16:9.

Jižní Město - Slavia 16:9 (5:4, 3:0, 3:5, 5:0)

Branky: Došlý 5, Ondráček 5, Černík 2, Plecháček 2, Pecka 1, Plunkett 1 -- Sochna 3, Schaffner 2, Marhoul 2, Mocek 1, Dobrý 1